Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

6 / kveten 2016

V  Zoo Olomouc slavíme 60. narozeniny a  pro návštěvníky jsme připravili soutěžní hru, která prověří Vaše vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti. Hrát mohou děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. JAK HRÁT? Ke hře potřebujete jen propisku a hrací kartu, kterou si můžete vyzvednout na pokladně zoo nebo vytisknout z našich webových stránek. Hra začíná u  výběhu mývalů, kde najdete první soutěžní otázku. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť, na každém z nich vás čekají tři úkoly:

1) Odpovězte na svou soutěžní otázku, správnou odpověď zapište do řádku křížovky na hrací kartě s barvou příslušného stanoviště.

2) Poznačte si do  své hrací karty tajná písmena, která naleznete na každém stanovišti.

3) Podle písmene, které vám u soutěžní otázky vyšlo v tajence křížovky, najděte cestu v bludišti a zjistěte tak, u kterého zvířete vás čeká další soutěžní otázka.

Po splnění všech úkolů na všech deseti stanovištích získáte tajenku v křížovce, a také všechna písmena naší tajné abecedy. Hra končí přepsáním tajenky v tajném písmu do hrací karty. Před odchodem ze zoo se zastavte u pokladny, kde po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru.

Výhry si lze vyzvedávat vždy v otevírací dobu našich pokladen (9:00-18:00 h). 

DALŠÍ KVĚTNOVÁ DCERA 


Ve čtvrtek 26. května odpoledne se naší rodince zubrů evropských narodilo mládě, pohlaví je stejné jako u loňského, tedy dcera. Zubří holčička je v pořádku a pohybuje se po výběhu společně s matkou, otcem, tetou a o rok starší sestrou. Návštěvníci mohou celou skupinu vidět při projížďce safarivláčkem. 

Zubři byli do Zoo Olomouc přivezeni z obory v Topolčiankách, která se v roce 1953 stala po Polsku druhým největším chovatelem zubrů na světě. Samec Šimon přijel v březnu, Sylva a Silučka v říjnu 1973. Hned v listopadu se narodilo první mládě, chov se dařil a odchovali jsme několik telat, poslední přišlo dle záznamů na svět v roce 1976. V roce 1986 uhynul zubří býk, který tuto etapu zakončil. Comeback největších savců Evropy do olomoucké zahrady se konal po dlouhých 27 letech v lednu 2013.  Do nového výběhu zubrů, v té době vznikající první části Safari, byli přivezeni samec Bojen ze švédského Borasu a samice Rosemarie z Bratislavy. O pár měsíců později přibyla druhá samice Patria také z Bratislavy. V loňském roce se Rosemarie narodila první dcera a jak je vidět, májoví potomci jí vyhovují, protože to bylo 27. května.

JSOU VLČATA BÍLÁ?

Čerstvá mláďata jsou k vidění také ve výběhu vlků Hudsonových. Ošetřovatelé nechtějí narušit vztah matky s mláďaty a nechávají odchovu zcela přirozený průběh. Mláďata jsou ještě velmi malá, zdržují se většinu času v norách, proto neznáme jejich přesný počet. Poměrně mělké nory nám umožnily při kontrole z dálky zahlédnout tři krásná vlčata.  

OLOMOUCKÉ KUŘE NA DÁLNÉM VÝCHODĚ

V květnu jsme v rámci zapojení do reintrodukčního programu na dva druhy vzácných jeřábů (mandžuských a bělošíjích), žijících na Dálném východě, odeslali prostřednictvím Zoo Brno tři oplozená vejce do záchranné stanice v ruském Chinganu. Transport vajec byl skutečnou „OPERACÍ“. Po té, co jsme je odebrali rodičům z hnízd, bylo třeba je co nejrychleji, ale zároveň bezpečně dopravit do brněnské zoo. Tam je čekala kontrola oplozenosti na přístroji mapujícím srdeční ozvy uvnitř vejce. Prošla tři ze čtyř. Následující den se vejce společně s dalšími kusy z Brna a Chomutova vydala ve speciálním přepravním boxu zajišťujícím „stálou“ teplotu a v doprovodu zaměstnance Zoo Brno na dlouhou cestu do nového domova. Na konci měsíce jsme obdrželi velmi milou zprávu, že naše tři kuřátka se již vyklubala a ošetřovatelé všechny své svěřence vozí pravidelné do divočiny na seznamovací procházky.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Norník rudý

Tento malý hlodavec je u nás poměrně běžný, ale protože žije skrytě, mnoho lidí jej nezná. Vyskytuje se na celém území naší republiky od nížin až po horské oblasti. Živí se rozmanitou potravou od semen a hub až po hmyz a ptačí vejce. Samice rodí po třech týdnech březosti až deset mláďat. Dospívají v 6-8 týdnech a dožívají se okolo dvou let. V přírodě mají celou řadu nepřátel z řad dravých ptáků a šelem. 

Nové přerovsko 15. srpna 1969 

Olomoucká zoologická zahrada vás zve ke shlédnutí zubra amerického - bizona, kterého získala z ostravshé zoo. Je to obr mezi severoamerickými savci. Náš překrásný exemplář patří k těm nejmohutnějším, neboť váží 1060 kg. 

Zoo chová v současné době 590 kusů v celkové hodnotě 207.000 Kčs. Zoo navštívilo již od začátku roku 88 tisíc osob a 450 zájezdů.

POZVÁNKA DO ZOO

VELKÉ OSLAVY V ZOO OLOMOUC

60. VÝROČÍ OTEVŘENÍ ZOO - HAPPY BIRTHDAY

3. 6.

Přijďte s námi "sfouknout svíčky"! My slavíme, ale pro Vás máme dárek v podobě jednotného vstupného 60 Kč pro všechny. K narozeninám společně popřejeme i našim tygřím koťatům. Chcete vidět jak jim chutná dort? Tak přijďte ve 14:00 k tygřímu výběhu.

 HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!

 VÍKEND DĚTÍ

4.5. 6. (10:00–16:00 h)

Oslavy našeho jubilea pokračují celý víkend a narozeninové vstupné 60 Kč pro všechny taky. Celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádková stezka po zoo ve spolupráci s partnery. V neděli bude od 12:30 hod. před východem ze zahrady i divadlo Tramtárie s představením „O pračlovíčkovi“.

 S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO

4. 6.

S jarním úklidem přichází čas i na výměnu a odvoz starých elektrospotřebičů. Jenže kam s nimi? Samozřejmě ekologicky zlikvidovat! Což půjde v tento den i odevzdáním v zoo. Za každý přinesený elektrospotřebič za vás navíc  ELEKTROWIN uhradí dětskou vstupenku.

 NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN

4.5. 6.

Skupina obránců divočiny „FOREST“ zve na čtvrtý ročník akce Národní žraločí týden 2016, kterou pro vás připravila na vrstevnicové cestě v altánku u výběhu vlků v Zoo Olomouc, při příležitosti Světového dne moří a oceánů.

DALŠÍ ČERVNOVÉ AKCE

NOC SNŮ V ZOO

18. 6. (16:00–18:30 h)

Podvečer splněných přání těch, kteří nemají život jednoduchý… Jde o zážitkovou akci určenou pro handicapované osoby.  

 SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

18. 6.

Soutěžní stezka s informacemi a otázkami ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21.6. Komentované krmení dle časového plánu je bonusem, ale může přinést i spoustu odpovědí.

DEN PRO OUTLONĚ VÁHAVÉ

26.6.   (10:00–16:00 h)

Přijďte se seznámit s projektem na záchranu outloňů váhavých na Sumatře,  jehož jedním z hlavních partnerů je olomoucká zoologická zahrada. 

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30. 6. – 6. 7.

Každý premiant, který se přijde pochlubit samými jedničkami, může využít vstupu do zoo zdarma. Navíc každý školák, který navštíví zoo a pochlubí se vysvědčením, dostane malou odměnu.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA

7. 5. (18:30)

Letos zřejmě romantika nefunguje, naší nabídky na podvečerní procházku po zoo se zajímavým komentářem ze života zahrady nevyužili žádní zájemci, a to přesto, že počasí přálo.

GEPARDÍK ROZBÍHÁ RODINNÝ BĚH V ZOO OLOMOUC

28. 5. (14:00-16:00)

RunCzech pořádatel 1/2Maratonů po celé ČR připravil pro rodiny s dětmi v Zoo Olomouc odpoledne se zábavnými soutěžními stanovišti, které bylo završeno losováním o 3 registrace na červnový rodinný běh. I tady byla účast poměrně nízká, ale spokojení výherci si odnesli domů zaslouženou odměny a ostatní alespoň dárkové předměty.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru