Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

3 / březen 2018

ZUBNÍ ANABÁZE JAGUÁŘÍ SAMICE

V úterý 7. 2. přijel do Zoo Olomouc specialista na rentgenování velkých zvířat, aby vyšetřil naši jaguáří samici Inti. Jaguár je nejdrsnějším predátorem Ameriky, který si troufne i na krokodýla, v pohodě louská krunýře želv a jako jediný je schopen zvítězit v souboji s mravenečníkem velkým. Ale i u zvířat se někdy vyskytnou problémy se zuby. V přirozeném prostředí pak pokud nezvládne organismus zvířete zvítězit nad takovým problémem sám, znamená to jistou smrt. Šelma, která nemůže kousat, určitě nepřežije. V zoo je to jiné - přijde zubař.

Inti k nám v roce 2010 přijela z Maďarska jako mladá a nedospělá s potenciálem chovné samice. V roce 2013 jsme u ní řešili hnisavý výtok z oka, který ukazoval na zánět zubu. Provedený rentgen tlamy sice prokázal závažné poškození chrupu, ale stomatologický zákrok by byl velmi složitý a s nejistým výsledkem, proto jsme se rozhodli nejdříve vyzkoušet antibiotickou léčbu. Výsledek byl pozitivní, ale pouze dočasně. Ošetřovatelka v různých časových rozpětích pozorovala otok tlamy i změny v chování. Zvíře polehávalo a nahřívalo si jednu stranu hlavy na topné podlaze. Po podání antibiotik a případně analgetik vždy došlo ke zlepšení. V roce 2016 byly ovšem otok tlamy a zjevná nepohoda zvířete natolik výrazné, že jsme začali řešit povolání stomatologa. Problém jsme projednali i s kolegy ze Dvora Králové, kteří absolvovali podobnou zubní anabázi u tygřice. Doporučili nám humánního stomatologa MUDr. Jiřího Hraby. Uspaná šelma prodělala kompletní kontrolu ústní dutiny včetně potřebných zásahů. Po otevření dřeňové dutiny jednoho z tesáků zubař objevil absces vedoucí až k čelistní kosti. Při druhé intervenci byla dutina uzavřena a zvířeti se zjevně ulevilo. Tentokrát trvalo zlepšení poměrně dlouho. Letos ošetřovatelka opět avizovala otok tlamy této samice, a proto jsme přikročili k povolání rentgenologa, aby pořídil snímky, na jejichž základě rozhodne stomatolog o dalším postupu.

JAK SE DAŘÍ PŘELOMOVÝM PŘÍRŮSTKŮM

Poslední mládě roku 2017 - mravenečník čtyřprstý narozený na Silvestra je pěkný chlapák. I když to ještě není stoprocentní, s největší pravděpodobností jde o samečka. Porodní vahou se zařadil mezi doposud u nás odchovanými mláďaty na druhé místo z devíti. V přírůstcích ho předehnala jedna ze sester, ale on si s jistotou udržuje krásnou bronzovou příčku. Už je to víc jak dvou a půl kilový cvalík. Obratně šplhá po celém samostatném boxu mezi vnitřní ubikací a venkovním výběhem kotulů veverovitých. Tento prostor slouží k separaci matek mravenečníků čtyřprstých před porodem a k odchovu mláďat v prvních měsících života, než jsou schopná se zařadit do skupiny.  

U binturongů se na Nový rok narodila trojčata. Nejmenší z nich mělo v šesti týdnech menší zdravotní potíže, které si vyžádaly léčbu a krátkodobé individuální dokrmování, ale věříme, že samička situaci zvládne a propad ve velikosti postupně dožene. Matka Tereza se o potomky vzorně stará a bedlivě si je hlídá. Pomáhá jí v tom i odrostlý sameček Emil narozený 11. 1. 2017, který se pasoval do funkce ochranky a odhání i ošetřovatelku.

CO NOVÉHO U ORYXŮ

Oryx jihoafrický je majestátní přímorohá antilopa, kterou v Zoo Olomouc chováme od první poloviny 70. let. Tehdy kdy nám přivezli ze Zoo Děčín samce Huga a samici Idu. Po dvou letech k nim přibyla zvířata z odchytu v Namibii: Kašpar, Malá, Velká a Stará. O něco později ještě samice Neffy. Ida, Malá a Neffy se staly zakladatelkami chovu. Chovní samci se měnili pro zachování nepříbuzenského křížení a až do roku 2000 pocházeli přímo z odchytu v Africe. Naše zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy v Evropě. Počet porodů už překročil číslo 300. A právě v tomto období přibývají další. Oryxi jsou pouštní antilopy, takže špatně snáší naše chladné vlhké počasí. Na podzim jsou proto z venkovního výběhu přemístěni do vnitřní ubikace, kde tráví celou zimu v individuálních boxech. Vypuštění probíhá s příchodem stálejšího teplého počasí, většinou v průběhu května. Ve volném výběhu dojde během měsíce a půl k napáření všech samic, čímž jsou i porody synchronizovány, a to na období ledna až února. Momentálně máme šest mláďat, která před vypuštěním do rozlehlého výběhu afrického safari dostatečně vyrostou, aby mohla následovat své matky.

KALAHARI

Nový africký pavilon KALAHARI čeká v březnu představení hlavnímu investorovi, kterým je Statutární město Olomouc. Proběhne samozřejmě za přítomnosti médií, takže bude i zprostředkovanou ochutnávkou pro širokou veřejnost. Oficiální otevření plánujeme v průběhu dubna.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Veverka obecná

Tento populární a velmi atraktivní hlodavec je znám ve dvou barevných formách – rezavé a černé. Právě probíhající zimní období přečkává v dutinách stromů, kde si vytváří kulovitá zimní hnízda vystlaná různým materiálem, která jsou mnohem důkladněji postavena než letní. Zimu nepřespává, ale za nepříznivého počasí a v průběhu krutých mrazů své hnízdo neopouští. S postupným oteplováním však jejich aktivita stoupá. Veverky můžete po nástupu jara pozorovat v téměř celém areálu olomoucké zoologické zahrady.

VPŘED

6. srpna 1970

ZOO informuje

Olomoucká zoologická zahrada získala z pražské zoologické zahrady lamy krotké k doplnění chovného páru. Umístění je v novém výběhu společně se stádečkem kůzlat kamerunských, které se nám opět rozrostlo o další mládě. Tento výběh je v blízkosti pavilonu šelem kočkovitých. Při návštěvě nezapomeňte se také podívat na roztomilé mládě u rysů ostrovidů - sibiřské formy, která je naším nejvzácnějším přírůstkem z vlastního odchovu.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V BŘEZNU 2018

VÍTÁNÍ JARA V ZOO

24.–25. 3.

Jarní stezka připravená DDM Olomouc a bezpočet čerstvě narozených mláďat jsou výzvou k procházce po zoo. Konec "sezení doma za pecí", je jaro, tak hurá do přírody!


VELIKONOCE V ZOO

29. 3. – 2. 4.

Proč a jak se slaví? Odpověď na tuto otázku včetně možnosti vyzkoušet si některé tradice z jiných států světa jsou součástí programu připraveného v zoo v rámci oslav tohoto svátku. Na velikonočních dílnách se ve čtvrtek a v pátek budou plést pomlázky a vyrábět dekorace na sváteční stůl, samozřejmě z přírodních materiálů. O víkendu můžete na pěti místech v areálu zahrady soutěžit, tvořit, bádat i hledat a všude se hlavně dobře bavit. Komentovaná krmení deseti druhů zvířat budou mít premiéru tohoto roku. V pondělí proběhne Nadílka pro zvířata, která dostanou „nadívaná“ malovaná vajíčka připravená dobrovolníky spolupracujícími se Zoo Olomouc. Naši svěřenci pak návštěvníkům předvedou, jak baví Velikonoce je.

Rozpis programu

29.–30. 3. (11:00-13:00)

Velikonoční dílničky ve vstupní budově

31. 3. – 1. 4. (10:00 – 15:00)

Velikonoční tradice a komentovaná krmení v areálu

2. 4. (dopoledne)

Nadílka pro zvířata


DEN PTACTVA

2.–8. 4.

Mezinárodní Den ptactva je 1. dubna na výročí podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1906. V naší zemi je však tradice těchto oslav ještě o něco delší. Nejdříve byl „Den ptáků“ vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se „oslavovaly“ i stromy.

Jedním z hlavních cílů „Mezinárodního dne ptactva“ je obrátit pozornost k nebezpečím ohrožujícím ptáky na celém světě a pomoci tak jim i ochraně jejich stanovišť. Největší hrozby na ptáky ale číhají v době jejich často velmi dlouhých cest, kdy jsou loveni v rámci pochybných sportovních loveckých „tradic“. Začátkem dubna je tah ptáků v plném proudu.

V rámci naučné stezky, kterou jsme pro vás připravili, se můžete dozvědět řadu zajímavostí ze života opeřenců běžných i v naší přírodě. A kdyby chtěly tuto možnost využít i školy, bude letos stezka v areálu zahrady instalovaná celý týden.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

​​​​​​​ZOOINVENTURA

31. 1. – 4. 2.

Strastiplný úkol zjistit počet vybraných druhů zvířat si vyzkoušelo několik desítek návštěvníků. Výsledky jejich snažení odpovídaly složitosti tohoto úkolu. Přesto jsme vybrali devět nejpřesnějších a čekali už jen, kolik mláďat se narodí do konce února a kdo to nejlépe odhadl.

Třemi výherci se stali:

Aleš Svoboda

Aneta Hanzlíková

Šárka Haltufová

 

Víte, že...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru