Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

7 / červenec 2015

ROK VELKÝCH KOČEK

Rok 2015 se v Zoo Olomouc nese ve znamení velkých kočkovitých šelem, které si letošek vybraly jako vhodný čas k rozmnožování svých řad. Předvojem celého sledu byli gepardi štíhlí s dvojčaty narozenými 24.12.2014. Dinari a Dayo už jsou s matkou Binty i součástí komentovaných krmení, při kterých se budou v průběhu prázdnin, kdy probíhají každý den, střídat s další samicí ve vedlejším výběhu.

Dalším vzácným druhem, kterému se letos 26. 1. narodila dcera, je levhart mandžuský. Po počátečních hrách na schovávanou v klidném prostředí jejich nového pavilonu v zadní části zahrady za výběhy medvědů baribalů a vlků, z ní roste nádherná silná šelma. K vidění je ve venkovním výběhu společně s matkou a v dalších částech pavilonu jsou otec mláděte a další samice, kterou jsme přivezli 28.4.2015 z Ústí nad Labem.

Dvojčata tygrů ussurijských narozená v naší zahradě 8. května 2015 jsou zatím poslední v sérii.  Postupně se učí na výběh s výhledem pro návštěvníky, ve kterém zatím tráví denně jen krátkou chvíli. Tygry ussurijské chová podle údajů v ročenkách UCSZOO v současné době 9 zoologických zahrad v rámci UCSZOO. Odchov mláďat je vzácná záležitost jednak proto, že se jedná o poddruh, který je v přírodě kriticky ohrožen vyhubením, ale i proto, že mláďata těchto největších kočkovitých šelem se neodchovávají příliš často. Za posledních 5 roků byli odchováni v roce 2011 tři samečci v Plzni, dva v Ostravě a sameček a samička ve Dvoře Králové, dále v roce 2013 sameček a samička ve Zlíně – Lešné a letos v olomoucké zoo. Odchov olomouckých koťat je o to cennější, že jejich babička, matka tygřice Betty, se narodila v přírodě. Z těchto důvodů dostala Betty několikatýdenní prostor pro samostatnou péči o své první potomky v klidu porodního kotce, zcela oddělena od venkovního ruchu. Projevila se jako skvělá matka a nyní můžeme přikročit k pomalému, nenásilnému seznamování mláďat s vnějším světem.

NOVINKY NA PRÁZDNINY

TAJEMNÁ INDONÉSIE

Pro hlavní návštěvnickou sezónu v průběhu prázdnin chystáme nejedno vylepšení. Návštěvníkům postupně nabídneme celou řadu atrakcí doplňujících běžné zážitky, které lze od zoologické zahrady očekávat. Začínáme výstavou TAJEMNÁ INDONÉSIE, která je nainstalována v prostoru východu ze zoo a každý ji tak může zdarma shlédnout před opuštěním zahrady. Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea, po Grónsku druhém největším ostrově světa, vznikl na základě cest českých cestovatelů. Bůh prý Indonésii stvořil až poslední den, když už hodně spěchal. Z narychlo smíchaného materiálu vznikla pod unavenýma rukama nepřehledná směsice hor, údolí, jezer a bažin spolu s tropickou vegetací a klimatem téměř nesnesitelným pro člověka. Pokusy o přivlastnění ostrova byly dlouho neúspěšné pro respekt z domorodců. Kromě materiálů největších es našeho cestování akce přináší výsledky práce Rudolfa Švaříčka o unikátní přírodě, neznámých etnikách, dobrodružství i sportovních výkonech hluboko v nitru této zapomenuté části světa.


​QR KÓDY​ V ZOO

Technický pokrok jde mílovými kroky vpřed a my nezůstáváme pozadu. Pomocí QR kódů přinášíme rychlejší a jednodušší přístup k informacím o zvířatech v zoo. Každému, kdo si do svého chytrého mobilního telefonu nainstaluje QR čtečku, klikne na ikonu aplikace Seznam.cz QR čtečka a namíří telefon na QR kód, aplikace automaticky zobrazí stránku příslušného zvířete s podrobnými informacemi o něm. Jednoduchým způsobem je možné se dostat i k informacím, které jsou důležité před návštěvou zoo, jako je otevírací doba, cena vstupného, možnost vstupu se psem a podobně.


​OKO DO SVĚTA DIVOČINY

Nový vizuální styl na první pohled ukazuje směr olomoucké zoo, kterým je větší propojení světa lidí a zvířat. Na tuto cestu vykročila zahrada už před několika lety a OKO DO SVĚTA DIVOČINY se stává sloganem vyhlašujícím tento krok do světa. Již známé logo zahrady doplňujeme novým sloganem, který upozorňuje, kam jdeme a co mohou návštěvníci v naší zoo očekávat. Atraktivní design zvýrazňující pohled zvířat okamžitě upoutá a postupné sjednocení vzhledu všech materiálů usnadní orientaci návštěvníků jak uvnitř, tak i mimo zahradu. 

FOTOSOUTĚŽ

Gratulujeme všem výhercům naší fotosoutěže. Pět vítězných fotografií bylo oceněno věcnými cenami (tablet, vodácké zájezdy od CK Peřej Tours, předplatné MF DNES, kniha „Zoo Olomouc v Obrazech“ a propagační materiály), které do soutěže věnovala zoo i naši partneři. Cenu si výherci budou moci vyzvednout po domluvě na marketingovém oddělení zoo.

1. cena – Caroline Kotrlová - Gepard, 119 hlasů

2. cena – Vít Kaláb - Klokaní siesta, 61 hlasů

3. cena – Kateřina Sejpková - To jsme si pochutnali, mňam, 56 hlasů

4. cena – Zbyněk Nantl - Gepard štíhlý, 46 hlasů

5. cena – Martin Fiala - Gepard, 43 hlasů

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Kobylka smrková

Tato nepříliš známá kobylka má základní zbarvení těla velmi proměnlivé od zelené až po tmavě hnědou, s drobnou kresbou a proužky. Samci droůstají délky těla 23 mm a samice 25 mm. Je obyvatelkou lesů, dospělci žijí v korunách stromů a keřů, nedospělí jedinci především v podrostu. Lesníci ji nemají příliš v oblibě, protože v lesích může škodit okusováním jehličí. Tato kobylka se na našem území vyskytuje od nížin až po hory.Lidová demokracie 27. ledna 1964

Medvídci v olomoucké zoo

Náš obrázek představuje medvědici z olomoucké zoo na Kopečku, s medvědími dvojčaty, které se podařilo zachytit objektivem až po sedmi týdnech od narození, neboť medvědice střeží bedlivě brloh. Mláďata mají zířící bílý pruh na krku. Na přilepšenou dostává medvědice denně do mléka s nakrájenými houskami i jedno vejce a dvě lžíce medu. Medvědí rodinka je nyní nejpřitažlivějším exponátem zahrady, která je přístupná i v zimě. Celkem tam chovají 339 zvířat 79 druhů. Loni navštívilo zahradu přes sto tisíc zájemců, hlavně dětí.

POZVÁNKA DO ZOO

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30. 6. – 6. 7. 

Ještě i na začátku července můžete využít akce, kdy každý premiant se samými jedničkami na vysvědčení, může využít vstupu do zoo zdarma. A malá odměna je připravena pro každého, kdo se hrdě pochlubí svým vysvědčením.

PODVEČERNÍ VÝPRAVA ZA NOČNÍMI TVORY 

4. 7. 20:00 

Po stopách nejen soumračných a nočních živočichů se můžete vydat v doprovodu průvodce, nebo strávit pěkné podvečerní chvíle v blízkosti zvířat pod vlastní taktovkou. Zoo zavře v tento den své brány v 22:00.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

O prázdninách denně:
10:00 nosál červený
10:30 plameňák růžový
11:00 gepard štíhlý
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 klokan rudý / psoun prériový
14:00 žirafa Rothschildova
14:30 lemur kata
15:00 vlk arktický / medvěd baribal

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VÍKEND DĚTÍ

6. – 7. 6.

10:00 – 16:00 

Oslavy svátku dětí proběhly se vší pompou. Menší návštěvníky dozajista zaujalo nejen představení O pračlovíčkovi od divadla Tramtarie, malování sádrových odlitků a zpěv dětského sboru Campanella, ale rádi se projeli na čtyřkole a zaskákali na raftu z Peřej Tours. Soutěže si připravil Šantík z nákupního centra Šantovka a vše doplnil zábavný program připravený v lanovém centru Lanáček. Dospělí se zase dozvěděli mnoho zajímavého od zástupců společnosti Forest ke Světovému dni moří.

NOC SNŮ V ZOO

20. 6.

18:00 – 20:00 

Krásný podvečer, při kterém se splnily některé ze snů několika desítek znevýhodněných osob, byl plný zvířecích kamarádů, kteří potěšili srdce nejednoho účastníka. Kakadu Luigy všem zúčastněným zatancoval a zazpíval, na pohlazení čekal nejen surikatí Ríša, ale i klokan Emily, želvy, hadi a mnohé další. Průvodce se pokusil zábavnou formou přiblížit zúčastněným život zvířat v přírodě i v zoo. Panovala skvělá atmosféra, která nejednomu účastníkovi vyčarovala úsměv na tváři.

SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

21. 6. 


Pro všechny, kteří rádi soutěží, byla připravena stezka s osmi stanovišti, která návštěvníky seznamovala nejen s životem žiraf, ale představila i jednotlivé žirafí jedince, kteří žijí v olomoucké zoo. Každý účastník si odnesl malou odměnu. Navíc mnozí z návštěvníků využili komentovaného krmení žiraf.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru