Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

1 / leden 2019

10. MRAVENEČNÍK

Olomoucká zahrada coby jediný chovatel mravenečníků čtyřprstých na území bývalého Československa, který je také rozmnožuje, slaví. A důvod má pádný. 22.10.2018 se v rámci chovu narodilo desáté mládě. Z počátku byly jeho dny nejisté, neboť matka neměla dostatek mléka, dnes ale roste jako z vody, a je to pašák. Zoo Olomouc patří na území České a Slovenské republiky k jediným chovatelům, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého i úspěšně rozmnožovat. Stromoví mravenečníci se ve volné přírodě v pralesích Jižní Ameriky vyskytují běžně, avšak jejich odchov v péči člověka je problematický. Důvod se přičítá nepřítomnosti termitů v potravě. Na krmení jim v zahradě podáváme jemně namleté maso s vejci, banány, ovesné vločky, kvalitní granule pro psy bez lepku, minerály a vitamíny. Jejich trávení podporujeme rašelinou. Další důvod, proč se mravenečníky v zajetí nemusí dařit rozmnožovat, může být i sestavení chovného páru a vytvoření vhodných podmínek panujících v tropickém pralese.

VÁNOČNÍ STROMKY

Koncem roku a počátkem nového se množí otázka Jana Nerudy. Kam s ním. Ta vaše souvisí s vánočním stromečkem. Lze jej darovat, přivézt zvířatům? Těší nás vaše snaha poskytnout zvířatům část vašich Vánoc, a rádi bychom alespoň takto vyjádřili poděkování. Nicméně pokud stromky přijímáme, tak pouze od prodejců, neboť u nich je minimalizováno nebezpečí, že po odstrojení zůstane ve větvích cokoliv, co by zvířatům mohlo ublížit, ať už část ozdoby, háček, aj. A výběr se ještě úží, jelikož stromek nesmí být nikterak zabalen či chemicky ošetřen. V neposlední řadě vítáme především jedle, popř. borovice. Vypadá to, že jsme marnotratní, ale aby mohly stromky posloužit dobrému úmyslu a setkat se s ohlasem ve zvířecí říši, můžeme jim dát pouze to, co ve zdraví zužitkují.

PF​​​​​​​

Milí přátelé olomoucké zoologické zahrady,

do letošního roku vám přejeme vše, co do vánočního papíru zabalit nelze. Aby se vám každé ráno chtělo z vyhřáté postele, protože když dýcháte, smějete se, teskníte, tvoříte, pláčete, cítíte, je to stále známka toho, že žijete. Abyste, měli chytrost a kuráž medojedů, krásnou rodinu našich lvů, bylo vám do skoku jako klokanům, do zpěvu jako ptákům, nechybělo vám štěstí mravenečníků, vítali den jako lemuři a vaše oči měli pohled žiraf. Rozhodnete-li se letos vypravit za zvířaty do olomoucké zahrady, bude nám radostí. Protože zásluhou i vás, kteří ji věrně navštěvujete, se mají zvířata zase o poznání lépe a my jejich skladbu můžeme stále zpestřovat a rozšiřovat. Olomoucké zahradě dal vznik rok 1956. Tehdy se zde chovala tato zvířata: jelen karpatský, srnec, vlk, 10 mývalů, lišky, dikobraz, různé druhy ptáků a údajně i černý kozel. Dnes je tomu úplně jinak. Díky. Vám.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Krmení ptáků v zimě

Opět nastává zima, začíná mrznout a sněžit. Drobní ptáci mohou mít nyní v přírodě potíže s vyhledáváním potravy, a proto nastal čas na jejich přikrmování. Nejvhodnější jsou semena slunečnice, můžeme přidat i mák, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo kousky vyloupaných ořechů. Výborný je i hovězí lůj. V žádném případě do krmítka nepatří slané nebo plesnivé pečivo, chleba a zbytky jídel z kuchyně. Odměnou nám pak bude možnost pozorovat zblízka řadu ptačích druhů.

Lidová demokracie

21. listopadu 1970

Jídelníček musili změnit vzácní pestrobarevní papoušci druhu Ara, noví obyvatelé olomoucké zoo na Kopečku. Ve své domovině v tropickém pásmu Jižní Ameriky se živí výhradně ořechy palem a semeny, u nás berou zavděk i houskami, namočenými v mléce, listím hlávkového salátu, ořechy aj. naším ovocem. Doslova si pochutnávají na semenech slunečnice. Jsou to Aru zelenokřídlý a Araran, kteří patří mezi největší a nejhlučnější papoušky vůbec.

AKCE V ZOO V LEDNU 2019

ZOOINVENTURA

1. 1. - 3. 2.

Zájemci si mohou vyzkoušet, jak probíhá pravidelná inventura zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Ale spočítat třeba kolik zvířat je v ubikaci kotulů veverovitých nebo u plameňáků? To jsou opravdu živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hrací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny.

​​​​​​​ZOOHRA

prodlouženo do konce března 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici až do konce března 2019. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

​​​​​​​VÁNOČNÍ STROM PRO ZVÍŘATA

22.12.  

Vánoční stromečky pro zvířátka v zoo, na kterých jsou ozdobami místo baněk jablíčka, lojové koule, šišky obalené v semínkách a jiné dobroty, zdobili nejen zástupci Domu dětí a mládeže Olomouc, ale i děti s paní učitelkou ze ZŠ na Svatém Kopečku a připojili se i návštěvníci. Za volně žijící zvířátka v areálu naší zoo tímto všem děkujeme! Na několika místech obchůzkové trasy může ovšem naše stromečky obohatit každý, kdo půjde kolem v průběhu celé zimy.

KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNA

22.12.

Během čtyř hodin, po které dílnička probíhala, si v restauraci Pod Věží vyrobilo svou ozdobu na stromeček, vánoční dekoraci nebo originální dárek více než dvacet dětí i dospělých. Nám udělali radost tím, že naplnili ideu této akce – tvořily celé rodiny a společně strávený čas okořeněný tvůrčí atmosférou všem přinesl radost a štěstí, o které jde během Vánoc především.

VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY

24.12.

Dětské vstupné pro všechny dospěláky je dárek, který každoročně nadělujeme návštěvníkům a nebylo tomu jinak ani tentokrát. Celá řada lidí tak trávila dopoledne Štědrého dne na čerstvém vzduchu při obhlídce vánočního kabátu naší zahrady.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

25.-30.12. a 1.1.

Komentované prohlídky ve svátečním vánočním čase provází klid, pohoda, bohatá výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná atmosféra než v létě. Večerní zoo, venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno opět přilákalo kolem tisíce návštěvníků, kteří vydrželi až do pozdního odpoledne. Průvodci jim za to prozradili spoustu zajímavostí o zvířatech a třeba i něco málo ze života za „oponou“ zahrady. Večerních prohlídek s průvodcem se zúčastnilo 1062 osob, což bylo o 316 návštěvníků více než v předchozím roce.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru