Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

11 / listopad 2018

MEDOJEDI KONEČNĚ NA HANÉ​​​​​​​

Začátkem října byl do poslední neobsazené ubikace pavilonu KALAHARI umístěn pár medojedů kapských. Jde o velmi zajímavá zvířata přivezená přímo z místa jejich přirozeného výskytu, tedy z jižní Afriky. Do zahrady přicestovali medojedi na konci srpna a museli absolvovat povinnou měsíční karanténu. Následně byla tato dlouho očekávaná zvířata, která nejsou v zoologických zahradách běžnými chovanci, přestěhována do pro ně postavených prostor. Každé ze zvířat se seznamovalo s ubikací po svém. Samec se stočil do klubíčka a první tři dny se za přítomnosti lidí tvářil, že spí. Pak se přesunul na jeden z trámů pod stropem. Zato samice začala okamžitě šplhat po skalách a testovat možnosti, které jí nabízí. Svůj bezpečný kout našla až na skalní terase v zadním horním rohu místnosti. Oba tyto mladé kusy, které zjevně ještě vstřebávají transport z Afriky, se musí postupně adaptovat na evropské životní podmínky. Aktivní jsou zatím stále až po zavírací době, kdy pravidelně zcela vyčistí misky s připraveným žrádlem a prozkoumají celý prostor. Ošetřovatelé to ráno poznají podle stop v písku na podlaze a oba medojedi se po jejich příchodu tváří stále stejně – spíme a nedáme se rušit!

Vzhledem k pověsti medojedů se dá předpokládat, že nebude trvat dlouho a začnou předvádět, co všechno dokážou. Je to prostě jako s malými dětmi. Rodiče se nejdříve těší, až se začne jejich miminko samostatně projevovat, a pak vzpomínají na dobu, kdy klidně pospávalo a nebyla s ním téměř žádná práce.

SURIKATÁM ROSTE BAOBAB

Listnatý strom typický především šířkou kmene vyskytující se v Africe od Mauretánie až po Jihoafrickou republiku vyrůstá ve venkovním výběhu surikat a veverek kapských. Stane se dominantou tohoto prostoru a zároveň oživením pro jeho obyvatele. Středem kmene povede chodbička umožňující zvířatům vylézt do koruny stromu, a získat tím ještě lepší výhled. Surikaty i veverky se s ním budou mít možnost seznámit pravděpodobně až na jaře, předpokládáme totiž, že po jeho dokončení už nebude počasí odpovídat požadavkům afrických zvířat.

STŘÍDÁNÍ STŘÁŽÍ VE VÝBĚHU ORYXŮ​​​​​​​​​​​​​​

Příznivé počasí letošního podzimu způsobilo v Zoo Olomouc naprosto nebývalý jev – oryxi jihoafričtí, krásné přímorohé antilopy, kolem nichž projíždí safari vláček, viděli poprvé na vlastní oči, co obnáší náš Večer duchů. Stále jsou totiž vypuštěni v Safari Afrika a na zazimování se teprve chystají. Jsou to zvířata, kterým nevadí krátkodobý pokles teplot, ale špatně snáší vysokou vlhkost vzduchu při podzimním sychravém počasí. Ta rozhoduje o termínu jejich přesunu do vnitřních boxů, kde tráví celou zimu, dokud nenastane opět stálejší teplo. Rozlehlou plochu jejich letního sídla si pak užívají po nějakou dobu před zazimováním zebry a následně lamy.

NOVÝ KOZEL JAROMÍR

Genetické požadavky zapříčinily výměnu chovného samce u koz šrouborohých. Z Helsinek k nám tak 24. 10. přicestoval kozel Jaromír narozený v roce 2017. Jméno zvířete nás velmi zaujalo, nezní totiž příliš finsky, proto jsme se pídili po jeho původu. Důvody výběru byly hned dva. Otec kozlíka pochází z Ruska, tudíž se chovatelé rozhodli vybrat východní jméno. Za druhé dodržuje tato zoo již několik let tradici, že během roku přiděluje narozeným zvířatům jména začínající na stejné písmeno, což vloni bylo „J“.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Žlabatka duběnková

je drobná běžně se vyskytující vosička. Vyvíjí se na dubech letních i zimních, na nichž probíhá vývoj generace, kdy se z hálek líhnou pouze samičky. Samotná duběnka chrání larvu, začíná vznikat v červnu a postupně roste až do průměru 2 cm. Larva se v hálce zakuklí koncem léta a její bezpečí opouští během září. V tomto období původně zelená duběnka zhnědne a stává se tak na stromech viditelnější.

Lidová demokracie

15. října 1970

Sup hnědý na Kopečku u Olomouce rozmnožil obyvatele zoo. Zahrada jej získala z bratislavské zoo. Je to mohutný dravec, který se živí především zdechlinami, živou kořistí jen zcela výjimečně. Jiným přírůstkem z bratislavské zoo je samice lamy krotké. Nová zvířata byla umístěna do výběhu poblíž pavilónu šelem.

AKCE V ZOO V LISTOPADU 2018

ZOOHRA

od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici do konce roku. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen. ​​​​​​​

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI​​​​​​

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2018

6.-7. 10.

„Vlčí stánek“ skupiny FOREST opět upozorňoval na Národní vlčí týden (National Wolf Awareness Week 2018) pořádaný ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku naproti výběhu vlků arktických nabízela v průběhu dvou víkendových dní 2997 návštěvníkům přiblížení života vlků a důležitosti jejich ochrany.


SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

6.-7. 10.

Podzimní vědomostní stezka s názvem KOLEM SVĚTA SE ZVÍŘATY připravená ve spolupráci s DDM Olomouc poskytla zábavnou formou zajímavosti o zvířatech z různých kontinentů. Informací chtiví milovníci přírody se tak nejen něco dozvěděli, ale zároveň si ověřili své znalosti.


VEČER DUCHŮ

27. 10. (14:00-18:30)

Pečlivě připravenou akci oblíbenou nejen u návštěvníků, ale i u řady zaměstnanců zoo, počasí opět nepodpořilo. Přes stále se opakující déšť přišlo poslední říjnovou sobotu 1833 milovníků adrenalinu. Pravidelní účastníci byli nadšení z novinek, kterými jsme letos akci doplnili a průběžně nás zahrnovali chválou za skvělou přípravu a bohatou haloweenskou výzdobu.

Loni nově zařazenou „Stezku hrůzy“ jsme na základě získané zkušenosti přesunuli na méně využívaný úsek prohlídkové trasy, kudy mohli projít jen skuteční zájemci o děsivý zážitek. Cestě od dikobrazů směrem k medvědům vedoucí pod voliérou „bábovka“ se mohli ti bojácnější vyhnout a projít si zoo místy, kde byla zachována romantická podzimní atmosféra. Déšť zapříčinil i operativní přesun volby „Miss děs“ z vyhlídky u plameňáků do pavilonu KALAHARI. Tam jsme následně i pokřtili obyvatele KRÁLÍKOVSTVÍ.

Úsilí věnované přípravě této již tradiční akce se každopádně vyplatilo a my už se těšíme na další ročník! Co vy?

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru