Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

2 / únor 2017

ŠTĚDRODENNÍ PŘÍRŮSTKY UZAVŘELY ROK 2016

Poslední radost z mláďat nám v loňském roce přinesli na Štědrý den tamaríni vousatí. Tyto primáty chováme od roku 2004, kdy jsme přivezli dvě nepříbuzná zvířata, samce Liso ze Zoo Lisabon a samici Hope ze Zoo Belfast. Zvířata si výborně rozuměla, a jakmile dospěla, dočkali jsme se v únoru 2006 jejich prvních mláďat. Od té doby se pár úspěšně rozmnožoval a odchoval celkem 17 potomků. Na podzim loňského roku otec uhynul a narození svých posledních mláďat se už nedočkal. U těchto zvířat má ovšem otec výraznou roli při odchovu potomků. Po narození je převezme, vozí je na zádech a matka je pouze kojí. Tuto funkci u nás nyní převzal jejich starší bratr, který Hope s péčí o mláďata pomáhá. V jejich expozici v pavilonu opic je možné pozorovat, jak to v rodinách drápkatých opiček chodí a zároveň zkusit rozeznat, kdo z dospělých zvířat je matka a kdo bratr.

DVAKRÁT PRVNÍ

Prvními letošními mláďaty jsou dlouho očekávaní potomci mladého páru medvědů baribalů narození 4. ledna 2017. Pokud všechno půjde dobře, budou to zároveň první odchovaná mláďata baribalů v naší zahradě. Samce jsme jako mladého získali v roce 2012 ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později byla k němu pořízena samička Tracy, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. Tato zvířata patří v Zoo Olomouc mezi mediálně známé jedince. V roce 2015 se jejich adoptivními rodiči stal filmový štáb České televize natáčející další sérii cyklu detektivních příběhů s názvem „Detektivové od Nejsvětější trojice“. Scénář třídílné řady pojmenované „Pět mrtvých psů“ velel medvědy uspat a ukrást. Štáb v čele s režisérem Janem Hřebejkem si však naše baribaly natolik oblíbil, že jednotliví členové sáhli do svých vlastních peněženek a přispěli na jejich chov. Vysílání celého cyklu proběhlo na jaře 2016. Narození potomků těchto zvířat je pro nás tedy velkou událostí. Vzhledem k mládí a nezkušenosti Tracy se snažíme poskytnout jí maximální klid, aby došlo ke správnému nastartování mateřských pudů. Ošetřovatelka se zdržuje v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu, samice s mláďaty je v samostatném boxu a více méně spí. Mláďata zatím nikdo neviděl, ošetřovatelka pouze slyší, jak se ozývají. Nevíme tedy ani jejich počet. Držme všichni palce, ať vše dobře dopadne!

PUNTÍKATÁ MOŘSKÁ KRÁSKA

Ve středu 18. ledna v noci jsme dovezli z mořského akvária zoo v Arnhemu v Holandsku dospělou samici trnuchy modroskvrnné (Taeniura lymma), což je druh mořské paryby z čeledi trnuchovitých patřící mezi rejnoky. Akvaristi ji ihned po příjezdu umístili do našeho druhého největšího akvária v pavilonu šelem. Společnost jí dělají tři siby atlantské a několik dalších ryb.

Narodila se 26. 10. 2012 v Oceánáriu Lisabon. Od února 2013 pobývala v Arhemu, kde se jí narodilo 10 mláďat. Na doporučení koordinátora byla nyní přesunuta do Olomouce. U nás tvoří úžasný doplněk v akváriu rekonstruovaném v loňském roce. Původní vypouklé sklo je nahrazeno sklem rovným poskytujícím kvalitnější pohled návštěvníkům. Vnitřní prostor nádrže je kompletně opraven, aby unesl nápor velkého objemu slané vody dostatečně dlouhou dobu. Vrchní část umožňuje pronikání přirozeného světla, a výrazně tak zlepšuje podmínky pro pozorování života pod hladinou. Vidět dva výrazně rozdílné druhy rejnoků za tak ideálních podmínek je skutečně úžasný zážitek.

STAVBA KALAHARI

Nový pavilon KALAHARI, jehož stěžejními obyvateli budou surikaty, damani skalní, hrabáči kapští a medojedi kapští, začíná vyrůstat v centrální části naší zahrady, konkrétně mezi nástupištěm safarivláčku a rybníčkem. Při oslavách 60. výročí otevření zahrady pro veřejnost na konci června loňského roku poklepali symbolicky zástupci hlavního investora statutárního města Olomouce na základní kámen. Následně probíhající zákonem předepsané výběrové řízení na realizátora stavby se oproti předpokladům trochu protáhlo, ale v listopadu se přeci jen povedlo řediteli zoo předat prostor stavební firmě. Po nezbytných přípravách proběhlo vyměřování, místo bylo ohrazeno a v lednu to vypuklo naplno… Za pomoci těžké techniky byly vytrhány pařezy a pak se začalo hloubit. V tuto dobu už jsou první části základů zpevněny železnými konstrukcemi a zality malou vrstvou betonu.

Zároveň probíhají nezbytné úkony předcházející dovozu nových druhů zvířat, která zoo Olomouc zatím nechová – hrabáče a medojedy.

Pavilon s návštěvnicky velmi vděčnými druhy zvířat by měl být otevřen pro hlavní sezónu 2017.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Kachna divoká

Tato kachna je naší nejběžnější kachnou. Na bývalém rybníčku pro vodní ptáky se tyto kachny zdržovaly ve větším množství. V letošním roce došlo k zahálení stavby pavilonu Kalahari v jeho blízkosti a čilý stavební ruch naštěstí kachny ruší a ty se v zoo nezdržují. Protože vodní ptáci jsou nejčastějšími přenašeči viru ptačí chřipky a v okolí Olomouce se už vyskytla ohniska této nákazy, jsme rádi, že letos se v areálu zoo kochny nezdržují. 

Zemědělské noviny

7. listopadu 1969 

Přírůstky v olomoucké ZOO

Letos byla Zoo na Kopečku u Olomouce doplněna dalšími vzácnými exempláři zvířat. Je to především kočkodan Brazzův, který patří mezi nejkrásnější kočkodany. Tříletou dvojici těchto kočkodanů odchytli před šesti měsíci ve volné přírodě. Dalším novým druhem je puma americká.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V LEDNU 2017

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

31. 1. - 5. 2.

Máte doma milovníka zvířat se samými jedničkami? Tak ho odměňte návštěvou zoo! Celých šest dní máte letos na využití vstupného zdarma pro premianty. Vysvědčení přibalte samozřejmě s sebou, ať je to černé na bílém. 


ZOOINVENTURA

31. 1. - 5. 3.

Premianti mohou také rovnou zahájit naši každoroční inventuru zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Zkoušeli jste někdy spočítat třeba kolik členů má tlupa kotulů veverovitých? To jsou teprve živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny. Účastnit se mohou všichni návštěvníci, kteří umí psát a počítat.


 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru