Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

6 / červen 2018

JUBILEJNÍ LVÍČE​​​​​​​

11. května porodila naše samice lva berberského. Narodila se celkem tři mláďata, z nichž však jen jedno žilo. Pavilon šelem byl v tomto období několik dní zcela uzavřen a následně jsme nechali pouze zábranu u ubikace lvů. Matce s mládětem je třeba poskytnout v prvních týdnech dostatek klidu. Návštěvníkům se tímto ještě jednou omlouváme za omezení a zároveň prosíme, aby se v následujícím obdobím nesnažili do ubikace přes zátarasy nahlížet. Lvici toto počínání stresuje. Lvíče se jeví jako silné a životaschopné, ale stále ještě není vyhráno. Pokud se vše podaří, bude jubilejním 20. odchovaným mládětem těchto v přírodě vyhubených lvů v naší zahradě. Rozmnožování lvů berberských je s ohledem na malou genetickou základnu velmi složité. V přírodě se již vůbec nevyskytují a v zoologických zahradách je chováno něco přes 80 kusů. Poslední mláďata našeho páru jsme v dubnu 2015 odvezli do Liberce a od té doby jsme čekali. Nyní máme velkou radost a ze všech sil se snažíme, aby vše dobře dopadlo. K chovatelským úspěchům u tohoto druhu se k naší zahradě v loňském roce připojila i Zoo Plzeň, kde je chovným samcem starší bratr našeho nynějšího lvíčete Mates narozený na Svatém Kopečku v roce 2010.

KALAHARI OTEVŘENO​​​​​​​

Nový pavilon zaměřený na africká zvířata byl slavnostně otevřen za účasti zástupců Statutárního města Olomouc, projektantů, stavebních firem a samozřejmě médií v pátek 11. 5. Návštěvníci od té chvíle proudí novým prostorem a obdivují nejen neposedné surikaty, ale i veverky kapské. Koutky úst většině z nich posouvá směrem vzhůru pohled na polohy spících hrabáčů kapských. Atmosféru doplňuje štěbetání volně poletujících snovačů a úžas vzbuzují skvělé maskovací schopnosti obyvatel terárií. Od června vystřídají surikaty doposud zařazené gepardy při komentovaném krmení v 11:00. Naše očekávání tedy nová stavba splnila a věříme, že jsou a budou spokojeni i návštěvníci.

NĚCO PRO MALÉ NEPOSEDY

Děti sice netvoří většinu návštěvníků zahrady, ale chodí jich k nám opravdu hodně, čehož jsme si plně vědomi. I jim se tedy snažíme plnit přání, proto jsme během jara vybudovali tři zcela nová hřiště s obřími prolézacími kmeny. První nahradilo několik letitých houpadel na dětském hřišti pro restaurací Archa. Další jsme umístili v blízkosti populárního kozího výběhu a třetí za terasu restaurace Pod věží. Cílem bylo nabídnout dětem netradiční „opičí dráhy“ a houpačky, které doplní lesní charakter naší zahrady.

LANÁČEK

Od vichřice, která zasáhla olomoucko 29. října loňského roku, čelíme rozlíceným dotazům, proč jsme zrušili v zoo Lanáček. Vězte, že to nebylo naším záměrem. Silný vítr dokonal zkázu tamního smrkového porostu narušeného kůrovcem a s ním i lanového centra. Tuto atrakci provozuje v naší zoo soukromý provozovatel, který ihned napjal veškeré síly a pustil se do obnovy. Postavit lanový park ovšem není záležitost ani dnů a se všemi potřebnými administrativními kroky ani týdnů. Podle aktuálních informací a stavu stavby by měl být zcela nový dětský Lanáček zprovozněn do konce června a následně vznikne ještě stezka v korunách stromů pro dospělé spoléhající se na odolnost blízkých borovic. No a co se týká popadaných stromů. V letošním roce zasadí pracovníci zoo za pomoci dobrovolníků v areálu 6 000 nových převážně listnatých stromů. Lesní prostředí tedy u nás určitě zůstane zachováno, jen v trochu jiné podobě, než jako smrková monokultura.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Límcovka vrásčitoprstenná

​​​​​​​Tato límcovka roste nepříliš hojně, obvykle ve skupinách na zbytcích slámy, kůry nebo ve štěpce. Nejčastěji ji najdeme v zahradách a sadech nebo v parcích. K nám byla v polovině dvacátého století zavlečena z Ameriky. Dříve bývala také často pěstována. Hodí se na veškerou kuchyňskou úpravu, může se dusit, smažit, péct, vařit a nakládat. Některé vyšlechtěné formy mohou mít zbarvení klobouku fialové nebo žluté. Tyto krásné a velké houby mohou návštěvníci obdivovat u výběhu rysů.

Naše slovo

26. srpna 1970

100tisící návštěvník v ZOO

Dne 14. srpna v dopoledních hodinách zaznamenali v olomoucké zoologické zahradě stotisícího návštěvníka v letošním roce. Byl jím Josef L., 11letý hoch z Mohelnice. Odměněn byl dvěma zlatými křečky a různým propagačním materiálem včetně odznaku ZOO. Z předané odměny měl radost nejen obdarovaný, ale i jeho dva sourozenci, kteří mu budou pomáhat při chovu křečků.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ČERVNU 2018

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                 

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den                                                              

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. První proběhla o Velikonočním víkendu, dál už podle uvedeného harmonogramu o víkendech a svátcích, v průběhu prázdnin denně. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:
10:00 plameňák růžový
10:30 klokani, psouni, velbloudi
11:00 květen gepardi, od června surikaty (KALAHARI)
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ   

1. 5. - 30. 6. 

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagační materiály a další ceny. Takže nezapomeňte - od 1. května do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.
Deset nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 9. do 22. července hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.   


VÍKEND DĚTÍ              

2.-3. 6.                                       

Pohádková stezka

Lesík před Bistrem U lemura (10:00-15:00)

K některým pohádkovým bytostem přirozeně patří zvířátka. V našem pohádkové lese se vám představí ty, které se kamarádí se zvířaty chovanými v naší zoo, a zároveň u nich můžete za splnění úkolu získat sladkou odměnu.

Ukázky sokolnické práce

Hřiště (10:00-15:00)


S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO           

2. 6. (10:00-16:00)    

Zbavte se ekologicky starých elektrospotřebičů - první sobotu v červnu vezměte děti, poberte vysloužilé elektrické pomocníky a hurá do zoo na VÍKEND DĚTÍ. ELEKTROWIN vám před vstupem vymění každý kus za jednu dětskou vstupenku do zoo. 


NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN                                

2.-3. 6.                          

Osvětová akce s názvem "Národní žraločí týden 2018" pořádaná při příležitosti světového dne moří a oceánů v naší zoo skupinou obránců divočiny „FOREST. Chcete se něco dozvědět o mořských predátorech, a proč jsou tak důležití pro ekosystém moří či oceánů? Chcete vědět, co je v současné době nejvíce ohrožuje a jak můžete i vy přispět k jejich ochraně? Chcete se dotknout zubů murény či čelistí žraloka? Pokud vaše odpověď zní "ano", tak navštivte stánek, který bude umístěn v altánku naproti výběhu vlků.


ZOOHRA

od 2. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti bude spuštěno první sobotu v červnu. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem bude po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací době našich pokladen.


NOC SNŮ V ZOO

16. 6. (16:00-18:00)

Zážitková akce určená pro handicapované osoby. Na několika stanovištích v blízkosti hlavního vstupu umožníme lidem s těžkým životním osudem kontakt se zvířaty, která jsou k tomuto účelu vhodná.


SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

16.-17. 6. 

Vzdělávací stezka s informacemi a otázkami ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21.6. Komentované krmení dle časového plánu je bonusem, ale může přinést i spoustu odpovědí.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

MAY DAY                    

12. 5. (10:00-15:00)                                              

Tuto sobotu jsme věnovali nejen aktuální EAZA kampani s názvem SILENT FOREST zaměřené na vzácné asijské pěvce, ale zároveň aktivitám osvětlujícím jak a proč je třeba pomáhat ptactvu České republiky. Zoo navštívilo 2 714 lidí a většinu z nich upoutala alespoň některá z nabízených aktivit.

 

Víte, že...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru