Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

11 / listopad 2015

PRUHOVANÁ „PLAVOVLÁSKA“

Ve středu 21.10. se nám narodila letos druhá malá zebra Chapmanova. Tentokrát je to samička a zadní část těla má výrazně světlejší než její starší kolega narozený v dubnu. Maminka Dáša se o ni vzorně stará v jejich soukromém kotci uvnitř stáje, ale při pěkném počasí navštěvují i venkovní výběh společně s otcem Tylerem.

Prvním druhem tohoto pruhovaného kopytníka v olomoucké zoo byly zebry Grévyho. Postupně se přes zebry bezhřívé, jejichž chování se ukázalo jako velmi problematické, chov ustálil u zeber Chapmanových. Zakladatelky olomouckého chovu Fialka, Vlaďka a Dáša se narodily v Bratislavě a chovný samec Robin pocházel z Brna. Jeho následovník z Liberce své samičí spolubydlící spíše napadal, než aby se snažil o potomstvo, proto byl v roce 2005 importován Tyler z Marwell Zoo v Anglii. Postupně byly obměněny i některé samice a v posledních letech skupina pravidelně odchovává mláďata. Stádo je nyní tvořeno čtyřmi dospělými jedinci a dvěma mláďaty.

Zebra je impozantní býložravec stavbou těla podobný primitivním druhům koní. Má kratší nohy a větší hlavu. Zebra Chapmanova je poddruh zebry stepní. Na nažloutlé srsti má široké černé pruhy s hnědými mezipásy. Charakteristické zbarvení slouží těmto zvířatům jako vynikající maskovací systém, z dálky nejsou zebry téměř vidět a zblízka se jeví mohutnější. Pruhy také usnadňují komunikaci uvnitř stáda, žádné dvě zebry nemají stejné pruhování. Vzájemně se rozpoznávají zrakem a jedinci, kteří mají pruhy uspořádané nějak nezvykle, bývají ostatními zvířaty zcela přehlíženi. Pro malou zebřičku je velmi důležité vtisknout si do paměti vzor matčina pruhování, podle kterého ji potom pozná mezi ostatními zebrami. Naučit se rozeznávat proužkování matky patří k první a k nejzákladnější povinnosti každého narozeného mláděte, jinak nepřežije.

Dokáží běžet na krátké vzdálenosti až 50 km/h a jsou vytrvalejší než kůň. Tvoří velmi početná stáda a případné nebezpečí řeší zběsilým útěkem, což většině jedinců zachrání život. Pasou se společně s žirafami, gazelami a pakoni, lépe tak registrují případnou hrozbu, protože každý z nich má více vyvinut jiný smysl. Jsou velmi plaché a mají výborný sluch. Největším zebřím predátorem je kromě člověka lev.

ÚMRTÍ NEJSTARŠÍ ŽIRAFY


I smutné zprávy jsou součástí života a ani zoologické zahradě se nevyhýbají.

V noci z pátku na sobotu 24. 10. zemřela ve věku 21 let a jeden den naše momentálně nejstarší žirafa Amina. Důvodem úmrtí bylo selhání oběhového systému v důsledku vysokého věku. Amina byla v naší zoologické zahradě uměle odchována ošetřovateli, protože ji po narození její matka nepřijala. Svým náhradním rodičům jejich láskyplnou péči několikrát oplatila odchovem vlastních mláďat, a to s příkladným přístupem vzorné matky.

Návštěvníci ji v průběhu sezóny 2015 vídali ve výběhu v novém Africkém Safari, společně s třemi matkami a mláďaty z letošního roku. Plnila tu funkci moudré „babičky“ a většinou se vydávala jako první prozkoumat, jestli je ve větší blízkosti pozorovatelů u nového oplocení bezpečno. Svou odhodlaností tak leckdy přesvědčila i ostatní, aby přišly a dopřály lidem prožít si monumentálnost těchto největších afrických savců skutečně z první ruky.

UTAJENÍ CHOVANCI

Pásovci jsou velmi exoticky vyhlížející tvorové. Jsou to příbuzní chudozubých savců a stejně jako oni obývají stepi a křovinaté teplé oblasti Střední a Jižní Ameriky. Nejtypičtějším znakem těchto zvířat je krunýř, který má ochrannou funkci a skládá se z hlavového a hrudního štítu a z různého počtu příčných hřbetních rohovinových štítků. Na rozdíl od ostatních chudozubých mají pásovci velké množství zubů.

V naší zoologické zahradě chováme od roku 2002 pásovce štětinaté. V současné době máme v zázemí tři kusy, sameček a jedna samička pocházejí přímo z jižní Ameriky, zatímco druhá samička byla odchována v naší zoo a jmenuje se Růžena. Jedná se o menší druh pásovce, který dosahuje váhy kolem 3 kg. Jeho tělo je na hřbetní straně více či méně porostlé delšími tuhými štětinami. Pásovec štětinatý má velmi silné končetiny opatřené pevnými tupými drápy sloužícími k hrabání. Vyhrabává si však spíše jen úkryty, ne hluboké nory a v případě nebezpečí se neumí ani svinout do klubíčka. Má špatný zrak a nijak skvělý sluch, potravu si vyhledává a orientuje se hlavně čichem. Je to velmi aktivní živočich, který pobíhá po své ubikaci, hrabe a  čenichá, což je projev vyhledávání potravy. Jakmile se však unaví, lehne si obvykle na záda a okamžitě velmi tvrdě usne, takže vypadá, jako by byl mrtvý. Po probuzení je zase okamžitě aktivní a pokračuje v činnosti.

Tito všežravci patří v zoologické zahradě mezi nenáročné strávníky. Jejich potravou jsou psí nebo kočičí konzervy, vajíčka, hmyz, různé druhy ovoce, zeleniny, tvaroh a jiné potraviny. Odchov mláďat však není jednoduchý, protože v zoologické zahradě obvykle nemáme možnost poskytnout pásovčí matce dost klidu. Zvláště nesnášenlivé jsou po porodu k příslušníkům svého vlastního druhu.

PĚT MRTVÝCH PSŮ 

Česká televize natáčí další cyklus detektivních příběhů s názvem „Detektivové od Nejsvětější trojice“. Literární předloha Michala Sýkory "Pět mrtvých psů" a scénář Petra Jarchovského přivedly filmový štáb režiséra Jana Hřebejka při natáčení vyšetřování nelegálních psích zápasů a krádeže tří medvědů i do olomoucké zoo. Díky tomu se zhruba od poloviny září do poloviny října návštěvníkům stávalo, že v průběhu prohlídky narazili na netradiční překážku. Natáčení probíhalo za plného provozu zahrady, návštěvníci tím pádem kromě výběhu se zvířaty procházeli třeba i kolem policejních pásek a celé tlupy policistů hlídajících shromážděné zaměstnance zoo, což vyvolávalo různé reakce. Někdo vypadal překvapeně, někdo zděšeně, jiní pouze zvědavě. Ti z nich, kteří čtou tyto řádky, právě pochopili, že jsme neprovedli nic trestuhodného a nikdo ze zaměstnanců nebyl zatčen. Rádi bychom ovšem touto cestou poděkovali za vstřícnost a pochopení, se kterými byly tyto zážitky přijímány.    

Poslední natáčecí den předal filmový štáb naší zoo sponzorský dar a stal se tak adoptivními rodiči medvědů baribalů. Scénář velel tato zvířata uspat a ukrást. Štáb si je však při práci natolik oblíbil, že jednotliví členové sáhli do svých vlastních peněženek a přispěli na jejich chov. Vysílání pořadu je plánováno na jaro 2016.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Šupinovka kostrbatá

Tato šupinovka patří mezi podzimní houby, roste na pařezech v různých typech lesů od září do prosince. Považuje se za škodlivou, protože způsobuje hnilobu kmene a kořenů stromů. Méně zkušení houbaři si ji občas pletou s václavkami, je sice jedlá, ale dle houbařského atlasu chuti nevalné, mladé klouboučky se dají nakládat do octa. V současné době je to jedna z mála hub, které můžete spatřit v areálu zoo.

Stráž lidu 28. ledna 1969 

Medvíďata v olomouckém zoo 

5 ledna t. r. zaznamenali pracovníci Zoo na Kopečku již posedmé - narození hnědých medvíďat. Poprvé jsou to trojčata. Medvědice je zahřívá svým kožichem, neboť svůj ještě nemají a bez něj jsou velmi zimomřivá. Zatím je můžete jenom slyšet při pití, kdy silně vrní. ZOO v minulém roce navštívilo 130 tisíc lidí.

POZVÁNKA DO ZOO

NAVŠTIVTE ZOO ZA MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ​

Označení „Mimosezónní období“ dává tušit, že v zoo potkáte menší množství sousedů, kolegů z práce a přátel, ale zase si můžete plně vychutnat poklidnou atmosféru podzimně zbarveného lesnatého prostředí naší zahrady. Od 1. 10. jsou pokladny Zoo Olomouc otevřeny jen do 16:00 hodin, na vstupném zaplatíte pouze 80 Kč za dospělého a 50 Kč za dítě, důchodce nebo studenta. A i když stihnete přijet až těsně před čtvrtou, pořád máte dvě hodiny na pokochání se širokým spektrem našich zvířat i s mláďaty, a to jak těmi úplně novými, tak i ostatními letošními, kterých už je celá hromada.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

3. 10.

10:00 15:00

Zábavná podzimní naučná stezka s podtitulem „Zase doma“ v režii DOMU DĚTÍ A MLÁDEŽE Olomouc přiblížila život makaků v nově rekonstruovaném výběhu. Účastníkům přinesla nejen rozšíření obzorů, něco pro zasmání, ale hlavně spoustu zajímavostí o těchto velmi chytrých a zvídavých primátech, kteří jsou díky své nevypočitatelnosti častým tématem mediálních zpráv z naší zoo.

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN

10. 11. 10.

9:00 – 16:00

Návštěvníci „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se i letos připojili k Národnímu vlčímu týdnu pořádanému ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku u vlčích výběhů na vrstevnicové cestě přiblížila malým i velkým život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany. Některé ze získaných informací si mohli rovnou ověřit na našich vlastních chovancích.

VEČER DUCHŮ

31. 10.

16:00 – 18:30

Jedním slovem ÚÚÚŽASNÉÉÉ. Počasí jako stvořené pro strašidla i jejich milovníky, svítící halloweenská výzdoba, spousty lampionů v rukách návštěvníků, zkrátka nezapomenutelná atmosféra okořeněná obrovskými kukadly dětí všech velikostí. Dotváření masek odborným zmalováním obličejů, kostýmovaní průvodci na pavilonech a to občerstveníííí, mňam. Punčů plné kotlíky a k nim na přikousnutí tolik dobrot. Ochutnali jste lapkovy prsty? Ne? No tak musíte přijít i příště, to totiž vážně stojí za to.     

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru