Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

12 / prosinec 2018

MEDOJEDI CHTĚLI ZHASNOUT ​​​​​​​

Se svým novým bydlením se čtyřletý samec Akin (Bojovník) a tříletá samice Kali (Energie) už začali patřičně seznamovat. V čase, kdy pavilon Kalahari postrádá lidskou přítomnost, nejspíš studují údržbářskou příručku ČKD pro elektrikáře. Začali nás totiž značně prověřovat. Prozatím jen v rámci pokusu o demontáž elektrozařízení. Asi chtěli mít u stolu zhasnuto. A co všechno bychom našli na hodovní tabuli medojedů? Původ jejich označení pochází z latinského mellivora - mel (med) a voro (žeru, hltám). Kromě medu nepohrdnou ani ovocem. Jsou známé případy, kdy zaútočili na několik lvů. Do skladby jejich jídelníčku patří i smrtelně jedovatí hadi. Medojedi sice po uštknutí na pár minut upadají do stavu podobajícího se smrti, ale většinou přežijí. Úzce spolupracují s opeřencem medozvěstkou křiklavou. Ta svým křikem zvěstuje objevení včelího hnízda. Navede medojeda k úlu, počká, až ho vyplení, a poté se k hostině přidá. U nás je pro ně největší pochoutkou drůbeží maso, případně morčata. Na celém světě tyto kunovité šelmy chová pouze 16 institucí a olomoucká zahrada je jednou z nich.

SURIKATY MAJÍ BAOBAB​​​​​​​

Křováci věří, že baobab nevyroste, ale že se znenadání vynoří ze země. Legenda však pokračuje a praví, že baobaby si nepřipadaly ničím výjimečné. Bůh se však jejich neskromností rozhněval, vytrhl baobab ze země a vsadil ho do ní obráceně. A jeden z nich se teď nově ocitá i v Zoo Olomouc. A je…hotový a nádherný. A aby se dožil svých 2000 let, ač tomu prozatím nikdo nevěří, jedná se o strom z betonu. Jelikož teď počasí u nás nepřipomíná poušť Kalahari, neočekávali jsme, že se do venkovního výběhu surikaty právě pohrnou. Nicméně červíci a baobab je zlákali. Tento dlouhověký strom dosahuje výšky až 30 m. Kmen slouží jako zásobárna vody, během sucha se smrští až o několik cm. Dlouhé kořeny se mohou táhnout do vzdálenosti až 90 m od vlastního stromu. Baobaby kvetou pouze 24 hodin.

ZIMNÍ KABÁT PRO ZOO​​​​​​​

Nejen vaše domácnosti, ale i ta naše, zoologická, má v těchto dnech plné ruce práce, abyste se vánočně cítili i zde. Svařuje se i vaří, zdobí a osvětluje. V dílně naší údržbářské čety, na našem gastronomickém úseku i na oddělení marketingu. Adventní čas v zoologické zahradě nastává a my si vás dovolíme upozornit, že i v chladnějších dnech je zde co k vidění. A jelikož náš areál čítá 42 ha, zveme vás na příjemnou zimní procházku.

ZACHRAŇME SLONY​​​​​​​

Úplně první vánoční strom na náměstí nechal v roce 1919 vztyčit Rudolf Těsnohlídek v Brně. Pod něj umístil sbírku na pomoc chudým dětem. Jelikož nastal adventní čas, neměli bychom být na pomoc skoupí ani my. Organizace Moment a Zoo Olomouc spojila síly. Aby byl triangl pomoci uzavřen, prosíme o pomoc i vás. Máte-li doma na oblečení cokoliv, co je pěkné, ale vás už netěší, přivezte vše do zoo. Výtěžek z prodeje poputuje na projekt Save Elephants, na záchranu slonů afrických v jejich domovině. Jedna taška prodaných oděvů znamená krmení na jeden den pro celý psí tým v Kongu, který je speciálně vycvičen na odhalování pytláků slonoviny. Slon africký obýval původně téměř celou Afriku. Jejich stavy snižují zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou, dále zábor půdy. Velikost volně žijící populace je odhadována na 600 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Růže šípková

je vytrvalý opadavý keř dorůstající výšky tří metrů. Rozšířená je v Evropě, severozápadní Africe a jihozápadní Asii. Roste zejména na suchých stráních, okrajích lesů, luk a polí, v okolí cest i v okolí lidských sídel. Růže šípková je léčivá rostlina, plody nazývané šípky obsahují celou řadu vitamínů a dalších důležitých látek. V zimě poskytují potravu celé řadě ptáků. V areálu zoo ji můžete najít na mnoha místech.  

Lidová demokracie

23. října 1970

Snímek jelena v říji snadno si mohou v těchto dnech odnést z olomoucké zoo na Kopečku fotoamatéři. Po celý den se ozývá totiž komplexem lesů silné troubení statného jelena karpatského - dvanácteráka. Říje v zoologické zahradě trvá déle než v přírodě - až do konce listopadu. Projevy daňčí zvěře v období říje jsou obdobné. Lopaťáci chraptivě rochají.

AKCE V ZOO V PROSINCI 2018

ZOOHRA

od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici do konce roku. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen. ​​​​​​​

VÁNOCE V ZOO OLOMOUC

VÁNOČNÍ STROM PRO ZVÍŘATA

22.12. (10:00)

Vánoční stromeček v zoo není jen ozdoba, ale musí taky chutnat ptáčkům, veverkám a ostatním volně žijícím zvířátkům. Místo baněk jsou na něm jablíčka, lojové koule, šišky obalené v semínkách a jiné dobroty. Dům dětí a mládeže Olomouc zdobí tradičně jako první. Na několika místech obchůzkové trasy může ovšem naše stromečky obohatit každý, kdo půjde kolem v průběhu celé zimy.


KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNA

22.12. (11:00-15:00)

Rádi tvoříte a těší Vás výzdoba s puncem jedinečnosti? Vlastnoručně vyrobená dekorace z přírodních materiálů, které poskytne Vánoční dílna v restauraci Pod Věží, bude perlou Vašich Vánoc. Tvořit mohou jedinci i rodiny a společně strávený čas okořeněný tvůrčí atmosférou je bonusem vyvolávajícím radost a štěstí, o které jde během Vánoc především.


VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY

24.12.

Dětské vstupné pro všechny dospěláky je dárek, který Vám udělá radost už během dne. Užijte si dopoledne Štědrého dne na čerstvém vzduchu a přijďte se podívat, jak sluší zoologické zahradě vánoční kabát.


VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

25.-30.12. a 1.1. (16:00 a 18:00)

Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná zoo než v létě. Venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno. A zvířata? Řada z nich je mnohem aktivnější než za letního horka.  Komentované prohlídky jsou odměnou pro ty, kteří vydrží až do odpoledne. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo 25.-30.12. a 1.1. v 16:00 a 18:00 hodin.

 

Víte, že<

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru