Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

3 / březen 2017

MEDVĚDÍ DVOJČATA

První mláďata roku 2017 rostou jako z vody. Při vážení před necelým týdnem měla 2,4 kg. Po narození samozřejmě medvíďata vážena nebyla, ale obvykle mívají novorozenci tohoto druhu 200 – 400 g. To znamená, že za necelé tři týdny přibrali zhruba dvě kila. Už známe i pohlaví, je to páreček. První otevřela oči samička, ale teď už vidí oba a začínají se rozhlížet po okolí. Matka je stále v zimním režimu a v prostorách medvědince je třeba dodržovat naprostý klid. Tento stav bude trvat ještě několik měsíců. Jejich rušení by mohlo mít nepříznivé dopady. Ošetřovatelka se v ubikaci zdržuje jen nezbytně nutnou dobu a kromě ní se občasné kontroly účastní pouze zooložka.

Věříme, že maximální množství klidu a soukromí  se odrazí v rozvoji mateřských pudů a z Tracy se stane skvělá matka příkladně pečující o své potomky.

A CO OSTATNÍ?

Mláďata samozřejmě přibývají i u jiných zvířat. Od začátku roku se narodilo už šest oryxů jihoafrických, z nichž jedno mládě bylo mrtvé, ostatním se daří výborně a krásně rostou. Očekáváme u nich ještě jedno až dvě mláďata. Tyto teplomilné jihoafrické přímorohé antilopy jsou v zimě ubytovány ve stáji, kde mají samostatné boxy. Tam také samice rodí a mláďata tráví prvních pár měsíců života. Je to období, kdy jakožto mláďata "odkládacího typu" leží někde v koutku a tváří se, že tam nejsou. S příchodem stálejšího teplého počasí jsou vypouštěni do velkého společného výběhu, který je součástí afrického safari.

13. ledna se narodil sameček u dalšího druhu námi chovaných antilop - pakoně běloocasého. 11. ledna přibyla dvě mláďata binturongů, přežila pouze samička, která v šesti týdnech věku vážila 1,3 kg. Z vaků vyskočili sameček a samička klokana rudého, které mohou návštěvníci vidět v průchozím výběhu za pavilonem šelem. O kousek dál jsou ve výběhu dvě lednová a dvě únorová jehňata ovce kamerunské, společně se dvěma jehňaty ovcí valašek narozenými minulý týden. V zázemí zahrady hnízdí řada exotických ptáků a u papoušků černotemenných už i vylétlo mládě. Na pavilonu opic přibyla k posledním mláďatům loňského roku ještě dvojčata kosmanů běločelých narozená 17. 2.

Z uvedeného výčtu je zřejmé, že to v zoo žije. Sníh už úplně odtál a my se těšíme na návštěvníky, kteří si chtějí užít klidný den, čerstvý vzduch a okouknout co je u nás nového.

STAVBA KALAHARI

Zbrusu nový domov pro několik velmi atraktivních druhů afrických zvířat v centrální části naší zoo roste před očima. Práce se nezastavily ani v průběhu nejsilnějších mrazů. Návštěvníci nejsou stavbou omezováni. Naopak mohou svou návštěvu zahrady oživit pohledem na probíhající práce. Není běžné vidět, jak se staví pavilon pro zvířata, která jsou vyhlášena jako velmi bystrá a činorodá, schopná rozhrabat sebemenší škvírku. Nebo pro jejich sousedy, kteří pro změnu vynikají inteligencí a obrovskou silou.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Kos černý

Jaro se kvapem blíží a volně žijící ptáci se připravují na hnízdní sezónu. Kosi i další druhy pěvců jdou do toku, začínají vytvářet páry a stavět hnízda. Vlastní hnízdění u kosů začíná v dubnu, mláďata pak vyvádí 2-4 krát ročně. Samice snáší 4–6 modrozelených vajec, na kterých sedí sama po dobu dvou týdnů. O mláďata se pak starají oba rodiče 14 dnů na hnízdě a po vylétnutí je ještě asi dva týdny přikrmují.

Práce 

23. prosince 1969 

Olomoucké školy mají zájem o zoo

Rozhodnutí ředitelství zoologické zahrady na Kopečku u Olomouce o bezplatném vstupu školních dětí do zoo v zimním období mělo ve školách radostnou odezvu. Volný vstup však mají nejen ZDŠ, ale i žactvo ostatních i odborných škol. Zoo Prodloužila volný vstup školám až do konce března 1970. V těchto dench se v zoo narodila dvojčátka kamerunských kůzlat.  

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V LEDNU 2017

ZOOINVENTURA

31. 1. - 5. 3.

Ještě pár dní je možno vyzkoušet si inventuru zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Zkoušeli jste někdy spočítat třeba kolik členů má tlupa kotulů veverovitých? To jsou teprve živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny. Účastnit se mohou všichni návštěvníci, kteří umí psát a počítat.

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3. - 31. 5.

Zima byla tentokrát dlouhá a intenzivní. O to toužebněji očekáváme jarní dny, jejichž součástí je opět soutěž o nejhezčí fotografii některého z našich mláďat.

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagační materiály a další hodnotné ceny. Takže nezapomeňte - od 1. března do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.

Deset nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 5. do 18. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.

VÍTÁNÍ JARA V ZOO

25. 3.

Jarní stezka připravená DDM Olomouc a bezpočet čerstvě narozených mláďat jsou výzvou k procházce po zoo. Konec "sezení doma za pecí", je jaro, tak hurá do přírody!

​​​​​​​DEN PTACTVA

1.-2. 4.

Mezinárodní Den ptactva je 1. dubna na výročí podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1906 a od tohoto roku se i slaví. V naší zemi je však jeho tradice ještě o něco delší. Prvně byl „Den ptáků“ vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se „oslavovaly“ i stromy.

Jedním z hlavních cílů „Mezinárodního dne ptactva“ je obrátit pozornost k nebezpečím, ohrožujícím ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť. Největší hrozby na ptáky ale číhají v době jejich často velmi dlouhých cest, kdy jsou loveni v rámci pochybných sportovní loveckých „tradic“. Začátkem dubna je tah ptáků v plném proudu. V rámci naučné stezky, kterou jsme pro vás připravili, se můžete dozvědět řadu zajímavostí ze života opeřenců běžných i v naší přírodě.


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO                  

31. 1. - 5. 2.

108 premiantů tentokrát využilo možnost projít si za své skvělé školní výsledky zimní zoo zdarma.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru