Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

1 / leden 2016

POSLEDNÍ MLÁDĚ ROKU 2015 JE KALOŇ ZLATÝ 

Chov kaloň zlatých v olomoucké zoo byl založen v roce 1999 jako nejvýchodněji umístěná chovná kolonie v rámci evropského záchranného programu a zároveň jako první v ČR. Jsou umístěni v pavilonu netopýrů, kde mohou volně létat i přímo nad hlavami návštěvníků. V pavilonu je obrácený světelný režim, jinak by kaloni přes den pouze spali zavěšeni ve větvích. Teplota je udržována v rozmezí 22-26 °C. Každá matka rodí jedno mládě, které kromě velikosti vypadá přesně jako ona. Nosí ho zavěšené na sobě hlavou dolů, chrání ho svou létací blánou a v této poloze mládě i saje mateřské mléko. Kolonie se pravidelně rozrůstá, takže nyní žije v pavilonu kolem 40 kusů. V průběhu listopadu a prosince roku 2015 přibylo 12 mláďat a poslední z nich 27. 12.

Kaloni jsou především býložravci a živí se sladkými plody. Nejraději mají sladké ovoce, ale dostávají i strouhanou zeleninu, tvaroh se žloutkem a piškoty. Potravu mají v miskách zavěšenu ve větvích a musí jí mít dostatek, protože jí část rozhází a znehodnotí.

Patří ke zvířatům nejvíce ohroženým vyhubením. V 70. letech minulého století údajně nebylo v přírodě víc než 130 jedinců. Známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytil několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey. V dnešní době lze díky ochraně a obnově přirozených stanovišť tento druh považovat za zachráněný. V ekosystémech hrají velmi důležitou roli, protože pomáhají opylovat stromy a šířit jejich semena.

PRVNÍ VYSKOČIL KLOKAN

Letošní náš první přírůstek byl klokan rudý, který opustil matčin vak první pracovní den roku, tedy 4. 1. 2016. I když je třeba přiznat, že s klokaním narozením, je to trochu složitější. Samice jsou březí jen asi čtyři týdny. Pak se rodí zhruba dvou centimetrové mládě, které pomocí drápků přešplhá do vaku, kde se přisaje k matčině bradavce a pokračuje ve vývoji. Tento okamžik ovšem nejsme schopni zaznamenat. Na samici není březost zřetelná a ani vak nezmění viditelně svůj objem hned po „nastěhování“ mláděte. Proto považujeme za den narození ten, kdy mládě opustí vak, což je zhruba 7-8 měsíců po skutečném narození. Poté už od matky jen pije mléko a do vaku se vrací pouze v případě nebezpečí.

Chov tohoto druhu klokana započal v olomoucké zoologické zahradě v roce 1997. V současné době mají návštěvníci možnost procházet přímo výběhem, který společně obývají klokani rudí, klokani parma, psouni prérioví a pštrosi emu. Oba druhy klokanů se velmi dobře rozmnožují a v kteroukoliv roční dobu je možné pozorovat samice s plnými vaky. Ošetřovatelé byli úspěšní u obou druhů i v odchovu mláďat, která předčasně opustila vak. Samička vážící necelé kilo, kterou objevili ve výběhu v červenci roku 2014, byla značně podchlazená. Přesto se ji podařilo zachránit a už je navrácena zpět do skupiny. Z dalších druhů jsou v zoo chováni klokánci králíkovití v pavilonu netopýrů. V minulosti byli chováni i klokani damu, rudokrcí, obrovští, skalní a bažinní.

UTAJENÍ CHOVANCI

Častým dotazem návštěvníků naší zoo je, proč nechováme papoušky. Samozřejmě, že chováme. Jen pro ně nemáme vhodné expoziční prostory. Jedním z našich barevných křiklounů je například ara ararauna. Tento nejznámější a nejčastěji chovaný velký druh arů má vrch těla a ocas modrý, hlavu zelenomodrou, břicho a spodní část ocasu žluté. Nápadná je černá brada a nahá bílá líc s několika řadami černých pírek. Dosahuje délky 86 cm, hmotnosti do 1,3 kg a rozpětí křídel až 90 cm.

Ve volné přírodě se vyskytují v oblasti tropických pralesů Jižní Ameriky od východní Panamy přes jižní Brazílii, Bolívii, Paraguay až po Kolumbii. Hnízdí vysoko v dutinách stromů. Stanoviště kde nocují si pečlivě vybírají.

Žijí v párech nebo malých skupinkách, v pralesích blízko vodních toků, kde požírají jíl kvůli doplnění minerálů a hlavně neutralizaci rostlinných toxinů. Živí se semeny, plody, bobulemi, ořechy, oštipují větvičky a podobně.

Ara ararauna má nejlepší charakterové vlastnosti pro ochočení ze všech arů. Ne každý chovatel mu však dokáže zajistit správné podmínky – dostatečně prostornou a bytelnou voliéru s vytápěným zimovištěm, nebo velkou klec, z níž ho pravidelně vypouští, aby se mohl protáhnout.

Arové jsou velmi inteligentní ptáci, a pokud jsou chováni jako ochočení papoušci, přilnou k svému majiteli a vyžadují jeho pozornost. Chovatel jim musí zavést pravidelný režim zahrnující ranní krmení, vypouštění z klece a pravidelný přísun čerstvých větví na okus, který je třeba dodržovat. Důležité je vědět i to, že je to úkol dlouhodobý. Papoušci ara se totiž v zajetí dožívají i více než padesáti let.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Brkoslav severní

Brkoslav je asi jako špaček velký pták hnízdící v Evropě v oblastech severských lesů. U nás se objevuje v zimním období, kdy přilétá v říjnu nebo v listopadu a zpět na hnízdiště odlétá na přelomu března a dubna. V několikaletých intervalech přilétá do střední Evropy ve velkých hejnech. Rozšířený je od severovýchodní Evropy přes severní část Asie až po Severní Ameriku. Samice snáší 4-6 šedivých vajec, na nichž sedí 14 dnů, o mláďata se pak starají oba rodiče. Živí se hmyzem, v zimě především různými bobulemi. Požírá například plody jmelí, ochmetu či kaliny

Svobodné slovo 10. října 1968 

Podzim v olomoucké zoo

Události na sklonku srpna podstatně ovlivnily návštěvnost olomoucké zoologické zahrady. Ačkoliv se v okolí neobjevila žádná cizí vojska, průměrný počet návštěvníků byl ve srovnání s obvyklým počtem v jiných letech nižší o 13000. Jak uvádí ředitelství olomoucké zahrady na Kopečku, neměly srpnové události vliv na zdejší zvířata. Např. levhart skvrnitý právě v těchto dnech přivedl na svět potomka. Další novou obyvatelkou zoo je antilopa Nilgau, která byla do Olomouce přivezena z Bratislavy.

POZVÁNKA DO ZOO

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO  

28. - 31. 1.

Máte doma premianta, který nevyhledává oslavy v cukrárně? Vezměte ho do zoo! Naši pokladní jeho úspěch ocení vstupným zdarma. Vysvědčení přibalte samozřejmě s sebou, protože co je psáno, to je dáno.   

ZOOINVENTURA

28. 1. - 21. 2.

A je to tu. Pravidelná inventura se samozřejmě nevyhýbá ani zvířatům. Zvířata se v průběhu roku rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Milovníkům počtů, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je, spočítat třeba takové kotuly veverovité, nabízíme naši první letošní akci. Na pokladně zoo si vyzvednete hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplníte ho a odevzdáte opět na pokladně nebo vhodíte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny. Držíme palce! Ona to totiž není žádná hračka.

I V LEDNU STÁLE PLATÍ MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ​!

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

STROM PRO ZVÍŘATA

19. 12. 2015

Hned několik Vánočních stromů pro zvířátka, dělalo a stále dělá radost ptačí drobotině i veverkám. Vyzdobeni jablíčky, šiškami, lojovými koulemi, oříšky a dalšími dobrotami získali na atraktivitě příchodem sněhu po Novém roce. Oficiální akce proběhla se zástupci DDM Olomouc poslední adventní sobotu. Další předem hlášená skupina ze ZŠ na Svatém Kopečku přiložila ruku k dílu v následujícím týdnu. Během svátků přidávali své jedlé ozdoby i návštěvníci, a protože ostatní potrava zapadla sněhem až teď, klidně zdobte dál.

KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY 19. a 20. 12. 2015

Vánoční dílny proběhly v příjemném prostředí Restaurace Pod Věží, kde výtečný punč místní výroby skutečně fungoval jako skvělá inspirace. Kromě celé řady šiškových veverek, spatřily světlo světa i nádherní sněhuláčci, sobík, surikata, medvěd, ptáčci a další zvířátkové ozdoby z přírodních materiálů. Děti nestačily zírat, jaké mají šikovné maminky a naopak. Prostě dvěma slovy – radost pohledět.

VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY

24. 12. 2015

Dopoledne Štědrého dne je každoročně pro řadu návštěvníků ideální dobou pro vycházku do zoo. Dospělé za ochotu opustit domov a televizní obrazovky odměňujeme dětským vstupným. A tak i tentokrát přišlo 24.12. do zahrady více než 1300 lidí.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

19. 12. 2015 - 3. 1. 2016 (kromě 24. a 31. 12.)

Počasí letos námi pořádaným svátečním akcím příliš nepřálo. Možnost projít se mezi zvířaty v noci a ještě se dozvědět spoustu zajímavostí ze života zoologické zahrady na Svatém Kopečku, přesto využila celá řada milovníků přírody od velmi útlého až po zralý věk.

SEZNAM AKCÍ 2016

V zoologické zahradě každoročně pořádáme celou řadu akcí. Ani letos tomu nebude jinak. Jejich základní seznam jsme se vám rozhodli poskytnout už nyní, i když je třeba myslet na to, že může dojít k lehkým změnám. Sledujte tedy naše webové stránky nebo facebook, kde najdete vždy aktuální informace.

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO                 28.-31. 1.

ZOOINVENTURA                                              28. 1.-21. 2.

VÍTÁNÍ JARA V ZOO                                         21. 3. (10:00-15:00)

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ             1. 3.-31. 5.

VELIKONOCE V ZOO                                         24.-28. 3.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                                          Velikonoce; Květen - červen, září: o víkendech a svátcích; Červenec - srpen: každý den

DEN ZEMĚ V ZOO                                             23. 4. (10:00-16:00)

VEČERNÍ SLET ČARODĚJNIC                               29. 4. (17:00 a 18:00)

VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA                            7. 5. (18:30)

PŘEDZÁVODNÍ PROBĚHNUTÍ V ZOO                    květen

VÍKEND DĚTÍ                                                   4.-5. 6. (10:00-16:00)

NOC SNŮ V ZOO                                              18. 6. (18:00-20:00)

SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF                                         18. 6.  (9:00-18:00)

ZA JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO                          30. 6.-6. 7.

PODVEČERNÍ VÝPRAVA ZA NOČNÍMI TVORY         5. 7. (20:00)

VÍKEND REKORDŮ                                            20.-21. 8. (10:00-15:00)

EVROPSKÁ NOC PRO NETOPÝRY                         srpen

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI                           27. 8. (10:00-16:00)

DEN S ANTILOPOU                                           září

VÍKEND ROZHLEDEN                                         1.-2. 10. (9:00-16:00)

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT                                       říjen

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2015                               říjen

VEČER DUCHŮ                                                 29.10. (16:00-18:30)

VÁNOČNÍ STROM PRO ZVÍŘATA                         17. 12.

KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY            17.-18.12.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY                          17. 12. 2016 - 1. 1. 2017 (kromě 24. a 31. 12.)

VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY                    24.12.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru