Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

4 / duben 2016

DVA DALŠÍ JELIMÁNI

V březnu se osazenstvo našeho chovného centra pro lemury kata, které je součástí vstupní budovy do zoo, rozrostlo o dvě mláďata. Tento druh lemurů měla olomoucká zoo už v letech 1990-1993. Skupina se však nikdy nemnožila. K chovu jsme se vrátili v roce 2012, kdy k nám ze Zoo Ostrava přicestovaly tři samice Menatra, Tonga a Ambia a ze Zoo Opole samec Sambo. Z nich byla vytvořena skupina pro dokončované centrum.

Už v roce 2013 porodila každá ze samic jedno mládě. O rok později jsme odchovali i naše první dvojčata. V loňském roce mohli návštěvníci během sezóny pozorovat dokonce dvoje dvojčata. Jejich řady samozřejmě každý rok doplňuje i několik jedináčků, kterými naše katy letošní přísun mláďat zahájily. Už při svátečních komentovaných krmeních o velikonočním víkendu jsme tak mohli návštěvníkům představit první lemuří přírůstky roku 2016, které se svým matkám zatím nehnou od zásobáren mléka na jejich hrudnících.

PĚT MRTVÝCH PSŮ 

První díl trilogie, jejíž natáčení probíhalo v loňském roce i v areálu naší zoologické zahrady, uvádí Česká televize v neděli 10. dubna od 20:00 na programu ČT1. Třetí série kriminálního cyklu s názvem „Detektivové od Nejsvětější trojice“ podle předlohy Michala Sýkory a scénáře Petra Jarchovského přivedla filmový štáb režiséra Jana Hřebejka při natáčení vyšetřování nelegálních psích zápasů a krádeže tří medvědů i do olomoucké zoo. Spletitý příběh kšeftování se zvířaty, jejich týrání, ale také vražedných útoků je příjemně odlehčen humorem. „Mé přesvědčení je, že detektivku nemůže zkazit určitá míra nadsázky a humoru. Jsem i pro takovou tu bolavost a znervózňující formu, ale u Pěti mrtvých psů jsem usiloval o něco jiného, tradičnějšího,“ řekl režisér Jan Hřebejk.

Poslední natáčecí den předal filmový štáb naší zoo sponzorský dar. Stal se adoptivním rodičem medvědů baribalů, které si při práci natolik oblíbil, že jednotliví členové sáhli do svých vlastních peněženek a přispěli na jejich chov.

Série Pět mrtvých psů je zpracováním velmi odlišná od Taušových Modrých stínů, jejichž premiéra proběhla na televizních obrazovkách v březnu. Věříme, že pro naše příznivě bude stejně jako pro nás, zaměstnance zahrady, umístění zápletky této série do prostor naší zoo milou připomínkou jejího prostředí.

UTAJENÍ CHOVANCI


Kakadu bílý Luigi je jedním z našich prominentních kontaktních zvířat, která navštěvují různé akce s veřejností, odkud ho řada lidí dobře zná. Děti se s ním často seznamují při školních výukových programech nebo v rámci příměstských táborů. Letos 28. března bedlivě sledoval, kolik toho návštěvníci vědí o jeho ptačích kolezích u prvního úkolu naší naučné stezky k Mezinárodnímu dni ptactva. Svou roli si bravurně odehrál i ve zmiňované detektivní sérii Pět mrtvých psů. Při natáčení výslechu jeho ošetřovatelky dokázal vyšetřovatele Marii Výrovou (Kláru Melíškovou) a Pavla Mráze (Stanislava Majera) rozesmát svými tanečními kousky tak, že se objevuje i v reklamních upoutávkách na celou sérii.

Při běžné návštěvě Zoo Olomouc ho však, stejně jako řadu dalších zvířat, návštěvníci vidět nemohou, protože pro něj zahrada nemá vhodné expoziční prostory. Bydlí společně s řadou dalších papoušků v ubikaci v zázemí zahrady.

Patří mezi dva největší bílé kakadu. Je zcela bílý, až na spodní stranu letek a ocasu, které mají žlutavý nádech, stejně jako lysé okruží okolo oka. Zobák má šedočerný. Oko je u samce tmavě šedé až černé, u samice červenohnědé. Dorůstá délky 52 cm a hmotnosti do 1 kg.

Ve volné přírodě obývá jen několik ostrovů v jihovýchodní Asii a v Indonésii. O jeho životě v původním biotopu se toho ví málo, protože všechny ostrovy, na kterých žije, jsou jen velmi málo navštěvované. Proto se také těžko odhaduje počet jedinců divoké populace. Aktuálně se uvádí čísla od 40 do 180 tisíc exemplářů.

I PEJSKOVÉ MAJÍ SVOU VSTUPENKU

Od 1. dubna 2016 zavádí Zoo Olomouc vstupenky pro psy. Pouze několik zoologických zahrad v republice umožňuje vstup psů do svého areálu a my jsme jednou ze tří (také Zoo Chomutov a Zoo Vyškov), kde doposud majitelé za své miláčky ani neplatili. Pro jejich přítomnost v zoo platí pravidla, která je třeba pro zajištění bezpečnosti dodržovat – pejsci musí být na vodítku a mít náhubek. Pohybovat se mohou po celém areálu kromě pavilonů a průchozích výběhů. Většina návštěvníků tyto podmínky dodržuje a užívá si se svými čtyřnohými miláčky příjemně strávený čas v zoo. Jak už to však v životě chodí, najdou se lidé, kteří na pravidla nehledí a svou neukázněností způsobují problémy ostatním. No, a když nemusí jeden, je těžší vysvětlit dalším, kteří mají tendenci je následovat, že pravidla existují a jejich dodržování je potřebné. Tak se stalo, že se nám naše vstřícnost vůči zvířecím členům rodin začala vracet v podobě stížností od rodin s dětmi. A s přibývajícím počtem psů přibývalo i stížností a tím se zvyšovala náročnost zajištění pořádku ve všech ohledech. Bylo třeba více dohlížet, kontrolovat, vysvětlovat, což vyžaduje více lidí a to zase více financí. Rok se sešel s rokem, stížnost se stížností a situace si vyžádala zásadnější řešení. Dostali jsme se před rozhodnutí, jestli pejsky v zoo zakázat nebo dát páníčkům ještě šanci a pouze zkusit regulovat jejich návštěvnost. Psi mají do Zoo Olomouc povolený vstup už od přelomu tisíciletí, kdy za ně majitelé platili vstupné. Nejdříve ve výši 10 Kč. V dubnu 2007 pak byla cena zvýšena na 20 Kč. Psi doprovázeli necelé jedno procento návštěvníků, takže tisk, distribuce a kontrola vstupenek byla finančně náročnější než výsledný efekt. Od července 2009 byl tedy poplatek zrušen. Rozhodli jsme se možnost vstupu se psem ponechat a přidělit i čtyřnohým návštěvníkům řádnou vstupenku. Výhodou bude také možnost následné evidence jejich počtu. Vstupné hradí nejlepší přátelé člověka v Zoo Praha 100 Kč, v Zoo Dvůr Králové 100 Kč, v Zoo Ústí nad Labem 60 Kč a v Zoo Brno 30 Kč. Z výše uvedeného vyplývá, že 50 Kč v Zoo Olomouc bude druhou nejlevnější psí vstupenkou v ČR.

Věříme, že tento krok splní svůj účel, vše se v dobré obrátí a svou roli převezme i ohleduplnost všech vůči sobě navzájem.  

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Mravenec lesní

Tito mravenci jsou známí tím, že si staví velká hnízda, která mohou mít i více než metr na výšku, podzemní část je pak ještě dvakrát větší. V něm žijí bezkřídlé dělnice, královna a samci, kteří však brzy po svatebním letu a páření hynou. Mravenci lesní jsou užiteční tím, že posbírají velké množství škodlivého hmyzu, proto jim neničtě jejich mraveniště. Navíc jsou u nás chránění!

Stráž lidu 21. května 1969 

Podivný zloděj

Podivný zloděj se vyskytl mezi hojným počtem návštěvníků olomoucké zoo. Ukradl ve výběhu pštrosí vejce. Tato ztráta je pro zoo zvláště nepříjemná proto, že před několika dny byl přivezen kohout jihoamerického pštrosa nandu, aby převzal starosti o výchovu očekávaného mláděte. 

POZVÁNKA DO ZOO

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3. – 31. 5.

Neodmyslitelnou součástí jara v Zoo Olomouc je právě probíhající soutěž o nejhezčí fotografii některého z našich mláďat.

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na knihy „Zoo Olomouc v obrazech“, propagační materiály a další hodnotné ceny. Tři nejlepší obdrží navíc „zoo trofeje“ (parůžek sobí samice, paví pero a pštrosí vejce)! Takže nezapomeňte - od 1. března do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.

10 nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 6. do 19. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.

Podrobná pravidla soutěže najdete na www.zoo-olomouc.cz.

DEN ZEMĚ

24.-28. 3.

Hravé úkoly plné zábavy pro malé i velké a možnost seznámit se blíže s vybraným zvířetem je režijní záměr DDM Olomouc pro tento den. Letošní téma zní: „Jak to všechno začalo – putování s plameňákem Karlem“. Přijďte se dozvědět více nejen o ptácích, kteří se dožívají až takového věku, jaký letos oslaví Zoo Olomouc.

PŘEDSLETOVÁ KONFERENCE ČARODĚJNIC

30. 4.

11:00 - 15:00 h

Čarodějnice jsou různé – mladé, staré, krásné, ohyzdné i strašidelné, ale úplně všechny jsou velmi chytré. K tomu je ovšem potřeba se nejen bavit na sletech, ale taky se průběžně vzdělávat. Organizační tým proto oslovil Zoo Olomouc, čímž jsme zahájili spolupráci s tímto ohroženým druhem bytostí a poskytli jim prostor zahrady pro první vzdělávací konferenci v zoo, která bude předcházet tradičním sletům pořádaným na různých místech Olomouce a okolí.

Program konference organizační tým dolaďuje, ale už teď je jasné, že na pořadu budou dodnes ne zcela vyjasněná témata, jako například původ čarodějnic, jejich proměny v průběhu staletí a samozřejmě perzekuce, které se postupně staly běžnou součástí jejich života. Konference se mohou účastnit všichni, kdo svým zjevem prokáží příslušnost k čarodějnickému „cechu“, délka akce je půldenní, aby nikdo nezmeškal své večerní povinnosti jinde, občerstvení bude zajištěno.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VELIKONOCE V ZOO

24.-28. 3.

Velikonoce proběhly v Zoo Olomouc se vší pompou. Počasí přálo, program byl bohatý a lidé využili prakticky prvních krásných dnů letošního jara k procházkám v přírodě.

Ve čtvrtek a v pátek proběhly dílničky, kde vyráběly nejen děti s maminkami, ale i tatínci. Domů si odnášeli originální výzdobu i pomlázky, my jsme jim k tomu poskytli materiál, inspiraci, případně radu. Pohled na týmovou tvorbu celých rodin, nám byl skvělou odměnou. V sobotu zahájil prodej řemeslných a tradičních přírodních výrobků jarmark. Dobovou atmosféru dokreslovala o víkendu vystoupení historické skupiny KIRI. Náplní byly velikonoční tradice, a to nejen u nás, ale i v zahraničí a přihlížející vítala hanačka v kroji i s ošatkou malovaných vajíček.

První komentovaná krmení letošního roku přilákala velké množství zájemců o informace z říše zvířat. V pondělí pak tuto atrakci nahradila velikonoční nadílka pro zvířata. Celé svátky se po areálu pohybovali ošetřovatelé s kontaktními zvířaty. Provoz zahájil i safarivláček. Oryxi jihoafričtí jsou sice ještě zazimovaní, ale v jejich výběhu se v tuto dobu prohání zebry, které je zodpovědně zastupují.


DEN PTACTVA

28. 3.

Mezinárodní Den ptactva připadající na den výročí podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1906, jsme v zoo oslavili o týden dříve. Naučná stezka s úkoly rozmístěnými po prohlídkové trase zahrady přiblížila smysl tohoto ptačího svátku nejen dětem. Jedním z jeho hlavních cílů je obrátit pozornost k nebezpečím, ohrožujícím ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť.

Vzhledem k ekologickému charakteru této akce jsme ji doplnili možností přímo přiložit ruku k dílu a v lesích okolo zoologické zahrady nasbírat pytel odpadků. Ten mohli zájemci vyměnit na služební vrátnici zoo za kupon na originální krmítko pro ptáčky, které by následně obdrželi v realitní kanceláři ORKA v Olomouci. K naší nemalé lítosti se nenašel nikdo, kdo by byl ochoten tímto způsobem pomoci lesům a sám získat opravdu krásnou a jedinečnou věc, která by sloužila dobré věci.

Tak třeba příště….

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru