Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

4 / duben 2018

MLÁĎATA U FENKŮ

Fenek berberský je nejmenší liška na světě, malá zlatoplavá pouštní šelma, která má vzhledem k velikosti těla největší uši ze všech psovitých šelem a bohatě osrstěný ocas. V Zoo Olomouc se 14. 12. 2018 narodila 2 mláďata. Teprve nyní se rozkoukávají, začínají se ukazovat venku a ostražití rodiče si tak mohou na chvíli vydechnout. Jedná se o zvířata s noční aktivitou, ve dne je tedy v pavilonu simulována noc, aby je návštěvníci zoo viděli aktivní. Od matky stále přijímají mléko, otec nosí potravu před boudu. Olomoucká zahrada chová fenky od roku 2006. K dnešnímu dni se zde narodilo celkem 28 mláďat. Počty těchto zvířat v zajetí dosahují 144 jedinců a v rámci Evropy je chová 50 institucí. Areál fenků leží v pouštních oblastech severní Afriky, Sinajského a Arabského poloostrova. Díky 15 cm dlouhým ušním boltcům oplývají skvělým sluchem. Uši pomáhají fenkům i při ochlazování – fungují jako tepelný výměník. Pouštním podmínkám je fenek náležitě přizpůsoben - tlapky mu před rozpáleným pískem chrání hustá srst. V důmyslném systému podzemních chodeb se může potkat hned několik rodin. Pro fenky je příznačná hravost a nebývalá pohyblivost - dospělý jedinec dokáže vyskočit 70 cm do výšky a více než metr do dálky. V případě pocitu ohrožení se umí zahrabat tak rychle, že doslova „zmizí v písku".

KLENOTY Z BRAZÍLIE

V rodině lvíčka zlatého nastalo živo, a to doslova. 27. 1. na svět přišla 2 mláďata, která rozšířila populaci lvíčků narozených v olomoucké zoo od roku 1997 na celkové číslo 15. Péči o ně zajišťuje samec nebo další členové rodiny. Většinou rodí jediná vůdčí samice, která mláďata i kojí. Ve volné přírodě v brazilských pralesích se jejich počty odhadují na pouhopouhých 3000 jedinců. Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie a pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky-trpaslíci, což jim nebrání skákat do vzdálenosti až 5 m. Bohužel byli těžce postiženi odlesňováním, a jejich stavy se kriticky snižovaly. Chov a odchov v zajetí pro ně představoval jedinou možnou cestu k záchraně, která úspěšně vedla až k jejich následnému vysazení zpět do přírody. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Tento druh byl v červené knize ohrožených druhů zařazen do kategorie „kriticky ohrožený“, nicméně po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v červené knize ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“. Lvíček zlatý se stal národním symbolem, vyskytuje se i na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem.

DMS PRO ZOO OLOMOUC

Krizový účet, pokladničky v areálu a nyní i dárcovské DMS. Tím vším se snaží Zoo Olomouc vrátit svému lesu opět život. V noci z 10. na 11. března, kdy udeřila vichřice Eberhard, přišla Zoo Olomouc o své lesní království. Větrem lehlo cca 800 stromů. Během prvních dvou dnů, kdy byla zahrada uzavřena, se s pomocí dřevorubeckých firem podařilo odstranit nebezpečné polomy a zahrada tak velmi rychle otevřela své brány veřejnosti. Dnes část zahrady připomíná měsíční krajinu. Některé zničené výběhy jsou osiřelé, zvířata vzala zavděk menšími a dočasnými, některá jako třeba 3 kozorožci se stále ještě do zahrady nevrátila a pobývají v přilehlých lesích. Zahrada však mobilizuje veškeré síly a snaží se o znovuvzkříšení celého areálu. Výkon Harvestoru, který si spokojeně denně plive do dlaní s partou dřevorubců, je odzbrojující. „Velmi nás těší projevy solidarity veřejnosti a přicházející nabídky pomoci. Lidé z celé republiky reagují na zprávy o tom, jak jsou určité části jejich oblíbené zoo zpustošeny. Využívat pomoci dobrovolníků začneme hned, jakmile to bude možné s ohledem na bezpečnost a pracovní chod zahrady,“ komentuje zájem lidí ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň.

DMS

Dárci mohou přispět na obnovu výběhů a opravy ubikací zvířat prostým odesláním SMS zprávy z mobilního telefonu.

Dárcovské zprávy v hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč je možné posílat na číslo 87 777 ve znění:

·         DMS ZOOOL 30

·         DMS ZOOOL 60

·         DMS ZOOOL 90

KRIZOVÝ ÚČET

Další možností pomoci je zaslání finanční částky v libovolné výši na krizový účet 182-1805657389/0800.

POKLADNIČKY

Pokladničky jsou umístěny v prostorách vstupu do zoo. Tam mohou přispět lidé přímo při své návštěvě.

Děkujeme vám všem, kteří máte zoologickou zahradu už tolik let rádi.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Žluťásek řešetlákový

Jaro je již v plném proudu, v areálu zoo se začínají objevovat první motýli. Jedním z nich je i žluťásek řešetlákový, jež patří k našim nejběžnějším druhům denních motýlů. Rozšířený je v téměř celé Evropě, severozápadní Africe až po Mongolsko a Střední Asii, u nás se vyskytuje na většině území. Zimu přečkává dospělec, na jaře se páří a snáší vajíčka. Housenky se vyvíjí na rakytníku a krušině, po zakuklení se asi za 14 dní líhnou motýli, kteří se dožívají až 10-12 měsíců.

Nová svoboda

Leopardí dvojčata

9. prosince 1970

Poprvé v historii olomoucké zoo se narodila leopardí dvojčata. Jejich matka, leopardice Hanka zbavila zaměstnance zoo příkladnou péčí prvních starostí s jejich odchovem. Než z roztomilých, hravých koťátek vyrostou šelmy, uplanou dva roky. Zatím však přibývají v teplém pelíšku a ve stáří jednoho roku se podrobí povinnému očkování.

AKCE V ZOO V DUBNU 2019

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 4. – 30. 6.               

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pošlete nám na email marketing@zoo-olomouc.cz soutěžní fotografii zhotovenou od 1. 4. do 30. 6. 2019 společně s kopií vstupenky. Odborná porota vybere nejlepší fotografie, které vložíme do soutěžního alba na facebookové stránce Zoo Olomouc, veřejné hlasování proběhne 8. – 21. července. Pět fotografií s nejvíce hlasy bude oceněno věcnými cenami a výsledky budou zveřejněny v následujícím týdnu na facebooku a webových stránkách Zoo Olomouc i v internetovém časopise ORYX. Hlavní cenou je poukaz na dopoledne ošetřovatelem pro jednu osobu a doprovod.

DEN PTACTVA

1.–7. 4.

Mezinárodní Den ptactva je 1. dubna na výročí podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1906. V naší zemi je však tradice těchto oslav ještě o něco delší. Nejdříve byl „Den ptáků“ vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se „oslavovaly“ i stromy.

Jedním z hlavních cílů „Mezinárodního dne ptactva" je obrátit pozornost k nebezpečím, ohrožujícím ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť. Největší hrozby na ptáky číhají v době jejich často velmi dlouhých cest, kdy jsou loveni v rámci pochybných sportovních loveckých „tradic“. Začátkem dubna je tah ptáků v plném proudu. V rámci naučné stezky, kterou jsme pro vás připravili, se můžete dozvědět řadu zajímavostí ze života opeřenců běžných i v naší přírodě. A kdyby chtěly tuto možnost využít i školy, bude stezka v areálu zahrady instalovaná celý týden.

DEN ZEMĚ V ZOO

13. 4. (10:00–16:00) 

„Kopyta a kopýtka" je název zábavného programu pro malé i velké v režii DDM Olomouc. Areál zoologické zahrady oživí zábavná stanoviště s hravými úkoly a spoustou zajímavých informací.

VELIKONOCE

18.–21. 4.

Proč a jak se slaví? Odpověď na tuto otázku včetně možnosti vyzkoušet si některé tradice z jiných států světa jsou součástí programu připraveného v zoo v rámci oslav tohoto svátku. Na velikonočních dílnách se ve čtvrtek a v pátek budou vyrábět dekorace na sváteční stůl, samozřejmě z přírodních materiálů. O víkendu můžete na pěti místech v areálu zahrady soutěžit, tvořit, bádat i hledat a všude se hlavně dobře bavit. No schválně – víte, co se dělá o Velikonocích třeba v Norsku nebo na Filipínách? Premiéru tohoto roku budou mít v sobotu a neděli i komentovaná krmení deseti druhů zvířat.

Rozpis programu:

18.–19. 4. (11:00–13:00)           Velikonoční dílničky ve vstupní budově

20.–21. 4. (10:00–15:00)           Velikonoční tradice a komentovaná krmení v areálu

Komentovaná krmení:

10:00 lemuři kata 
10:30 surikaty (KALAHARI)
11:00 gepardi
11:30 klokani, psouni
12:00 velbloudi dvouhrbí
12:30 kočkovité šelmy
13:30 vlci
14:00 makak červenolící
14:30 medvěd baribal
15:00 žirafa Rothschildova

PŘEDSLETOVÁ KONFERENCE ČARODĚJNIC

27. 4. (11:00–15:00) 

Víte, co mají čarodějnice společného třeba se slonem? V průběhu staletí se staly ohroženým druhem. Ale protože jsou velmi chytré, podařilo se jim přežít. Zoo má za úkol ohroženým druhům pomáhat. Letos tedy pořádáme už čtvrtý ročník čarodějnické konference, která bude předcházet tradičním sletům pořádaným na různých místech Olomouce a okolí. Program nabytý zajímavými tématy opět doplní atraktivní workshopy. Účastníci, kteří svým zjevem prokáží příslušnost k „čarodějnickému cechu“, se dozví něco o svých kolegyních, naučí se rozpoznávat důležité byliny, míchat lektvary i létat na koštěti. Délka akce je půldenní, občerstvení zajištěno ;-).

ZOOHRA

prodlouženo do konce května 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici až do konce května 2019. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VÍTÁNÍ JARA V ZOO

11. - 17. 3. 

Jarní stezka připravená DDM Olomouc na téma JARNÍ PŘÍRODA a čerstvě narozená mláďata stáhly na sebe část pozornosti, kterou si v týdnu olomouckých jarních prázdnin uzmula vichřice. Přesto, že jsme byli nuceni nechat v pondělí a úterý zahradu zavřenu, prošlo jejími branami do neděle 3 972 osob.

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru