Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

10 / říjen 2018

TROJČATA NA KALAHARI​​​​​​​

Pavilon KALAHARI má velký úspěch nejen u návštěvníků, ale spokojenost projevují i jeho obyvatelé. Surikaty se v nových prostorách rozmnožily o tři mláďata. Na svět přišla začátkem září, v době kdy se po horkých letních dnech začaly objevovat docela silné bouřky. Zpočátku jsme se obávali, jestli je dospělí zvládnou před velkými přívaly vody ochránit, protože odchov probíhá v norách venkovního výběhu. Rodina se však ukázala jako velmi úspěšná, návštěvníci tak mohou pozorovat tři batolící se potomky a o ně pečující všechny členy skupiny, což je u tohoto druhu běžné.

ZOO PLNÁ DUCHŮ A STRAŠIDEL​​​​​​​

Poslední říjnovou sobotu zase ovládnou Zoo Olomouc strašidla, duchové a jiné hrůzostrašné bytosti. Idylická podzimní atmosféra, haloweenská výzdoba a dobroty pro zahřátí i mlsné jazýčky budou neodmyslitelnou součástí tradiční akce, při které se návštěvníci dodržující „dress code“ VEČERA DUCHŮ mohou ucházet o stupně vítězů při výběru MISS DĚS. Následovat bude křest obyvatel KRÁLÍKOVSTVÍ a ti co se rádi bojí, se mohou po setmění pod voliérou „bábovka“ projít stezkou hrůzy. Že na duchy nevěříte? Chemici z Pevnosti poznání přímo před vašimi zraky jednoho z chemických duchů připraví. Tento duch vás jisto jistě ochrání před ohněm hořícím přímo na vaší vlastní dlani. A aby toho nebylo málo, zapíší se vám do paměti svou chemickou krví. Kdo bude odvážný, tomu se vryjí i přímo do kůže.

Milovníci tajemna pozor, nezapomeňte si vzít baterku nebo raději lampion, ať jste styloví! 

 • AKCE ZAČÍNÁ VE 14:00
 • POKLADNY JSOU OTEVŘENY DO 18:30 A AREÁL DO 21:00
 • DĚTSKÉ VSTUPNÉ 70 KČ PLATÍ PRO VŠECHNY
 • STRAŠIDELNÉ MALOVÁNÍ NA TVÁŘ S RÁDIEM ČAS 
 • ČARODĚJNICKÝ PUNČ A JINÉ DOBROTY
 • KOSTÝMOVANÍ ZAMĚSTNANCI ZOO V AREÁLU I NA PAVILONECH 
 • FOCENÍ STRAŠIDEL – DUŠIČKOVÁ FOTOSTĚNA 
 • VOLBA MISS DĚS OD 16:00 na vyhlídce u plameňáků
 • KŘEST OBYVATEL KRÁLÍKOVSTVÍ
 • STEZKA HRŮZY OD 18:00 pod voliérou „bábovka“
 • ČARODĚJNÉ POKUSY S "PEVNOSTÍ POZNÁNÍ"
 • A JINÉ ATRAKCE

MEDVÍĎATA SE UČÍ FRANCOUZSKY​​​​​​​

Amélie a Artur – první medvíďata baribalů odchovaná v Zoo Olomouc odjela 26. září do Francie. Novým domovem se jim stal Parc animalier de Sainte-Croix. Návštěvníci naší zahrady se měli možnost s nimi loučit v průběhu září a vzhledem k tomu, že zoo navštívilo téměř 30 tisíc lidí, nedostatkem pozornosti tito dva raubíři rozhodně netrpěli.

Rodiče – Tracy a Míno jsou od prázdnin umístěni spolu ve velkém výběhu, doufáme tedy, že by se jejich další potomci mohli narodit už tuto zimu.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Tis červený

Tis je pomalu rostoucí stálezelená dřevina, může být ve stromové nebo keřovité formě. Má velmi husté a těžké dřevo využívané k výrobě nábytku, šperků i luků. Celá rostlina kromě červeného oplodí je prudce jedovatá. Jed se vemi rychle vstřebává a způsobobuje srdeční zástavu. Smrt může nastat do několika desítek minut. Tisy můžete najít ve výsadbách na mnoha místech v areálu zoo.

Nová svoboda

24. září 1970

Co nového v zoo?

Olomoucká zoologická zahrada získala z bratislavské zoo samici lamy krotké, takže v současné době jsou ve výběhu již tři lamy. Zvířata jsou umístěna společně nejen se stádem roztomilých koziček kamerunských, ale také se supem hnědým, který je rovněž z bratislavské zoologické zahrady.

AKCE V ZOO V ŘÍJNU 2018

ZOOHRA

od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici do konce roku. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.


NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2018

6.-7. 10.

Návštěvou „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se můžete připojit k Národnímu vlčímu týdnu (National Wolf Awareness Week 2018) pořádanému ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku naproti výběhu vlků arktických přiblíží všem zájemcům život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany.


SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

6.-7. 10.

Podzimní vědomostní stezka s názvem KOLEM SVĚTA SE ZVÍŘATY, opět v režii DDM Olomouc, poskytne malým i velkým návštěvníkům zoo zábavnou formou informace o zajímavých zvířatech žijících na různých kontinentech. Den zvířat se koná i v dalších českých a slovenských zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).


VEČER DUCHŮ

​​​​​​​27. 10. (14:00-18:30)

 • AKCE ZAČÍNÁ VE 14:00
 • POKLADNY JSOU OTEVŘENY DO 18:30 A AREÁL DO 21:00
 • DĚTSKÉ VSTUPNÉ 70 KČ PLATÍ PRO VŠECHNY
 • STRAŠIDELNÉ MALOVÁNÍ NA TVÁŘ S RÁDIEM ČAS 
 • ČARODĚJNICKÝ PUNČ A JINÉ DOBROTY
 • KOSTÝMOVANÍ ZAMĚSTNANCI ZOO V AREÁLU I NA PAVILONECH 
 • FOCENÍ STRAŠIDEL – DUŠIČKOVÁ FOTOSTĚNA 
 • VOLBA MISS DĚS OD 16:00 na vyhlídce u plameňáků
 • KŘEST OBYVATEL KRÁLÍKOVSTVÍ
 • STEZKA HRŮZY OD 18:00 pod voliérou „bábovka“
 • ČARODĚJNÉ POKUSY S "PEVNOSTÍ POZNÁNÍ"
 • A JINÉ ATRAKCE

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI​​​​​​

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                 

Letošní pravidelná komentovaná krmení přinesla návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. Mohli si je užít v květnu, červnu a září o víkendech a v průběhu prázdnin denně. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patřila jednak zvířata návštěvnicky nejoblíbenější i ta pro naši zoo významná. Kompletní seznam s rozpisem časů:
10:00 plameňák růžový
10:30 klokani, psouni, velbloudi
11:00 surikaty (KALAHARI)
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova


DEN S ANTILOPOU

8. 9. 

Zoo Olomouc se společně se sdružením Derbianus podílí na záchraně kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho. Začátkem září jste mohli přispět i Vy, a to účastí na akci pořádané v areálu zoo, zasoutěžit si, využít malování na obličej a zakoupit některý z krásných propagačních předmětů s motivem antilop. Výtěžek je totiž použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu.


DEN PRO ZOOLOGICKÉ ZAHRADY

8. 9.

Jedním z cílů renomovaných zoologických zahrad je vedle chovu a ochrany širokého spektra zvířat žijících na naší planetě, také šíření informací o nich a probouzení pozitivního vztahu k přírodě u návštěvníků. Řada akcí proto probíhá formou vzdělávací stezky rozmístěné po zoo, která přináší zájemcům zajímavosti nejen z živočišné říše. Tentokrát jsme poukázali na zvířecí schopnosti, které u lidí vzbuzují obdiv a úctu, ale také na zajímavosti, které se přímo dotýkají zoologických zahrad u nás i v zahraničí.


DEN PRO OUTLONĚ

9. 9.  

Na několika stanovištích v areálu zoo byly k dispozici zajímavé informace o projektu na záchranu outloňů váhavých na Sumatře a také o těchto nočních primátech samotných. Přítomní členové projektu zodpověděli osobně zájemcům všechny dotazy a děti si mohly vyzkoušet spoustu zajímavých dovedností a vyrobit si i něco na památku.


VÍKEND ROZHLEDEN

28.-30. 9.

10 mezipater cestou na vrchol naší rozhledny bylo poslední zářijový víkend obohaceno o 10 kvízových otázek. 28. září tak i v zoo zahájilo Měsíc věží a rozhleden ČR.

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru