Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

2 / únor 2019

BEDŘIŠKA S MATĚJEM

Posledním mládětem roku 2018 se 29. 12. stala samice oryxe jihoafrického Bedřiška. Jelikož samčí populace u oryxů si slávu nemohla nechat ujít, vyslala za ní na svět 1. ledna samce Matěje. Olomoucká zahrada chová oryxe od roku 1973 a patří k nejúspěšnějším chovatelům této antilopy v Evropě. Za celou dobu chovu až do 31. 12. 2018 zde došlo k 321 porodům. Mláďata narozená v zahradě na zimovišti poprvé spatřují krásy přírody na jaře, kdy je celé stádo po zimě vypouštěno. Skupiny oryxů ve volné přírodě čítají přibližně 15 členů, někdy se však při svých dlouhých cestách za vodou a potravou setkají a dále pokračují v počtu až 200 jedinců. Samice rodí mládě odkládacího typu. Neznamená to, že by jej odložila a vzala do zaječích. V přírodě mládě odloží, aby se schovalo do bezpečí. Sama se však za ním nevydává. Svou pachovou stopou by mohla přilákat predátora. Několikrát denně mládě bučením přivolá, nakojí jej, olíže mu konečník, čímž ho přiměje k vyměšování a nakonec ho dokonale očistí, aby ho případný predátor nevyhledal podle pachu. Poté malý oryx sám odchází zpět do úkrytu.

KOLIK ZA KOLIK​​​​​​​

Rok se s rokem sešel a ptáte-li se, kolik přišlo návštěvníků, zrodilo se zvířat, kolik stálo krmivo, o kolik stavebních počinů se zahrada rozrostla, tady jsou odpovědi. Olomoucká zoologická zahrada otevřela brány svým návštěvníkům poprvé v roce 1956. 15 508 131 je celkový počet návštěvníků, který od jejího založení do zahrady přišel. Na ploše 42 ha chová přibližně 409 druhů zvířat v 1 898 kusech. V roce 2018 se v Zoo Olomouc narodilo 327 mláďat a navštívil ji rekordní počet návštěvníků za posledních 5 let -  357 221. Mezi nejvzácnější odchovaná mláďata dle jejich ohrožení ve volné přírodě za rok 2018 nepochybně patří kaloň rodriguezský, vari černobílý, lev berberský, sika vietnamský, kozorožec kavkazský, adax, ibis skalní nebo jeřáb mandžuský. K nejvzácnějším odchovaným mláďatům dle náročnosti na odchov v zajetí pak mravenečník čtyřprstý, binturong, urzon kanadský a zoborožec šedolící. Jelikož zvířata hodovala, roční útrata za nákup krmiva činila 5.824.690,86 Kč. Rok 2018 přinesl otevření pavilonu Kalahari. Pro děti jsme vybudovali ráj pro ně i králíky - Králíkovství. Tak to je vše, přátelé… A s naší paní krmivářkou nakupovat nechoďte, ať nemáte v peněžence vítr.

TO NEJ​​​​​​​​​​​​​​

Z chovatelského hlediska Zoo Olomouc patří k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě a také vede plemennou knihu kozorožců kavkazských, kterých se ve volné přírodě pohybuje již jen několik tisíc. Úspěšně rozmnožuje lvy berberské, levharty mandžuské, tygry ussurijské a neméně se jí daří v odchovu obou druhů mravenečníků. Velkým úspěchem bylo narození a zdařilý odchov dvojčat žiraf Rothschildových v roce 1999. Tím se Zoo Olomouc zařadila mezi tři zařízení na světě, kde se takový odchov podařil. Mláďata lva berberského se v roce 2013 stala jediná, která svět berberské lví populace rozšířila o další dva jedince.

KUKANG

Členové záchranného týmu The Kukang Rescue v Thajsku zdokumentovali nelegální nabízení ohrožených outloňů turistům. Problém se týká využívání divokých zvířat pro pobavení lidí za peníze. Podle dostupných informací totiž outloni, které obchodníci nabízejí turistům, pochází z divoké přírody. Většina turistů přiznala, že o problému ilegálního obchodu s outloni a o tom, co s sebou nese, nevědí a pokud by věděli, nikdy by se s outloněm nefotili. Outloni jsou noční jedovatí živočichové, kterým jsou na černém trhu velmi často vytrhávány či uštípávány zuby, aby nepokousali budoucí majitele či turisty, kteří se s nimi fotí. Dle odhadů se však až 9 z 10 outloňů odchycených v přírodě ke konečnému majiteli nedostane, neboť uhyne při přepravě či v důsledku špatných podmínek zvířecích trhů. I přesto, že jsou outloni divocí, noční a jediní jedovatí primáti na světě, ohrožuje je především nelegální obchod. Více na http://kukang.org/cz/zodpovedny-turismus. Partnerem záchranného programu Kukang je i Zoo Olomouc.

11. MLÁĎĚ MRAVENEČNÍKA

Vypadá to, že věrností samec Chaco zrovna neoplývá. Svou náklonnost rozdával téměř současně dvěma samicím. O výsledku páření s Morganou jsme informovali nedávno. Téměř na den přesně o dva měsíce později porodila i další samice Tara. A otcem jejího mláděte není nikdo jiný než Chaco. „21. 12. 2018 přišlo na svět další mládě. Tentokrát je úplně jiné než předešlé – tmavé a plné síly. Věděli jsme, že Tara je březí, ale tak trochu jsme doufali, že bude rodit až po Novém roce, aby se stačila vystřídat s Morganou v porodním kotci. Zkušená Tara ale nakonec porodila u lenochodů, kde byla zvyklá. Porodní váha mláděte byla 481 g,“ popisuje dění ošetřovatelka Hana Dostálová. V tomto roce jsme jedinou institucí, která od dvou samic odchovává během jednoho roku tři mláďata.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Zima v zoo

Konečně jsme se po mnoha dlouhodobých předpovědích o zimě bez sněhu dočkali vydatnější sněhové nadílky. Kromě toho, že prospěje i lesu, který byl velmi vyprahlý po loňském suchém roce, tak i severská a horská zvířata uvítala výběhy pokryté sněhem a teploty pod bodem mrazu. Při takovém počasí je totiž hřeje jejich hustá srst a mráz jim vyhovuje mnohem více než plískanice a vyšší teploty, kdy sníh taje. Pak jim totiž zvlhnou kožichy a neizolují už tak dobře, jako když jsou suché. Přijďte se i vy podívat do zasněžené zoo.

Práce

2. prosince 1970

ZOO NA PODZIM A V ZIMĚ. Rušný je život v zoo na Kopečku u Olomouce nejen v létě, ale i na podzim a v zimě. Touto dobou je zajímavé pozorovat zvířata jak mění srst a vůbec jak se připravují na zimu. Také zaměstnanci zoo mají velké starosti se zajišťováním krmiva na celou zimu a s úpravou zimních ubikaci v pavilónech. Kromě toho stále přicházejí nová zvířata z jiných zoologických zahrad. Právě v těchto dnech získala zoo na Kopečku černé labutě ze zoo v Dvoře Králové. 

AKCE V ZOO V LEDNU 2019

ZOOINVENTURA

1. 1. 3. 2.

Zájemci si mohou vyzkoušet, jak probíhá pravidelná inventura zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Ale spočítat třeba kolik zvířat je v ubikaci kotulů veverovitých nebo u plameňáků? To jsou opravdu živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hrací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny.

​​​​​​​ZOOHRA

prodlouženo do konce března 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici až do konce března 2019. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

​​​​​​​VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

25.30.12. a 1.1.

Komentované prohlídky ve svátečním vánočním čase provází klid, pohoda, bohatá výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná atmosféra než v létě. Večerní zoo, venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno, opět přilákala kolem tisíce návštěvníků, kteří vydrželi až do pozdního odpoledne. Průvodci jim za to prozradili spoustu zajímavostí o zvířatech a třeba i něco málo ze života za „oponou“ zahrady. Poslední komentované prohlídky proběhly na Nový rok. Večerních prohlídek s průvodcem se zúčastnilo 1062 osob, což bylo o 316 návštěvníků více než v předchozím roce.

 

Víte, že