Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

9 / září 2015

MALÁ VELKÁ SLEČNA MRAVENEČNÍKOVÁ

Začátkem srpna se řady našich zvířat rozšířily o velmi významný přírůstek.  Narodilo se mládě mravenečníka velkého. Je to samička a má se čile k světu. Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia si svou slávu vydobyla odchovem prvních tří mláďat mravenečníka velkého narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Byly to samičky a přišly na svět v letech 2011 – 2013. Čtvrté české mládě tohoto exotického savce odchovala nejstarší dcera olomouckého páru v Zoo Zlín. Návštěvníci olomoucké zoo mohou pozorovat narozené mládě, které se, jak je u mravenečníků zvykem, drží své matce na zádech u kořene ocasu a nechá se nosit. Pia je opět matka na jedničku, o mládě se vzorně stará, což je zřejmé i z faktu, že její dcera překonala běžný počáteční úbytek váhy a začala rychle přibírat. Zhruba ve třech měsících ji čeká také seznámení s tatínkem, který je momentálně od nich oddělen, aby měla matka s mládětem zpočátku dostatek klidu. Prostě – holka roste jako z vody a dělá radost rodičům zvířecím i lidským.

ŽIRAF PLNÁ ZAHRADA

Letošní první žirafa Rothschildova se u nás narodila 22. 5. a poslední, v tomto roce čtvrté, mládě tohoto druhu 27. 8.  Jsou to dvě nádherné holčičky a dva snad ještě hezčí kluci. Všichni jsou v pořádku a návštěvníci je mohou pozorovat ve venkovních výbězích. Tři mladší mláďata s matkami tvoří skupinu užívající si výběhu v Africkém Safari a nejstarší samička je součástí větší skupiny matek s loňskými mláďaty, kterou je možné vidět z vyhlídky v pravé části pavilonu žiraf. Vypadá to, že jsme se v roce 2015 v Zoo Olomouc rozhodli trhat rekordy. Kromě vzácné možnosti pozorovat koťata hned u tří druhů velkých kočkovitých šelem, na kterou jsme už upozorňovali, jsme u žiraf letos hned čtyřikrát překročili historický nejvyšší počet 18 chovaných kusů v naší zahradě a zakotvili jsme na čísle 22. Aby je měli návštěvníci jak na dlani a mohli si užít i pocit, kdy se na tato obrovská zvířata dívají zespodu, otevřeli jsme jim prostor u nového nástupiště safarivláčku, kde jsou od žiraf odděleni jen oplocením z přírodních klád s velkými mezerami pro dětské pozorovatele.

UTAJENÍ CHOVANCI

Stejně jako všude, i v naší zahradě jsou „tajemství“, o kterých běžný návštěvník nemá ani tušení. Čtenář ORYXE je ovšem víc než běžný návštěvník, je to náš příznivec a my si ho vážíme natolik, že jsme se rozhodli mu některá tato tajemství poodhalit. Víte, že mezi zvířata chovaná u nás patří i damani skalní? Teď už to víte. Damany chováme v zázemí, protože stejně jako pro některá jiná zvířata, pro ně zatím nemáme vhodné expoziční prostory. Daman skalní je větší druh damana, kterého v Jihoafrické republice nazývají dassie, což znamená jezevec. Vypadá jako králík s krátkým ocasem a ušima, ale jinak s ním nemá nic společného a ač je to k nevíře, jeho nejbližší příbuzní jsou sirény a sloni. Chováme čtyři dospělé samice a jednoho samce, kteří se nám rozrostli o šest roztomilých a velmi rychlých mláďat. Tato zvířata jsou velice inteligentní, všechno si pamatují – mají zkrátka paměť jako sloni. Dokáží se ve skalních soutěskách pohybovat i po téměř kolmých stěnách, kudy šplhají na vyhřáté plošiny za sluncem. Nohy mají zakončené prsty s malými kopýtky, po kterých se pohybují jako poloprstochodci.

Zachovejte nám přízeň a příště se dozvíte další z našich „tajemství“!

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

KŘIŽÁK PRUHOVANÝ

Tento velmi pestře zbarvený pavouk se v poslední době rychle rozšířil po území ČR. Do roku 1991 byl jeho výskyt na našem území známý pouze z Jižní Moravy. Samice má nápadný vzhled, zbarvením napodobuje vosy nebo sršně. Dosahuje délky těla až 20 mm. Sameček je mnohem menší, dosahuje jen 1/3 velikosti samice (4 - 5 mm) a je hnědavě zbarvený s tmavší kresbou. Přes nápadné výstražné zbarvení není pro člověka nebezpečný.  

Stráž lidu 1. dubna 1964

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA NA KOPEČKU byla obohacena v těchto dnech novými přírůstky. Je to jednak párek poníků a oslíků, kteří za příznivého počasí v dětské jízdárně pobaví ty nejmenší návštěvníky a umožní jim zkusit jejich jezdecké umění. Dále byla doplněna kolekce akvarijních ryb, která má prozatím 19 druhů. Návštěvníci mohou též zhlédnout hnědá medvíďata, která se narodila v lednu letošního roku a jsou umístěna v pavilónu opic.

POZVÁNKA DO ZOO

DEN S ANTILOPOU​

5. 9.

10:00 - 15:00

Ve spolupráci se sdružením Derbianus pořádáme akci pro podporu ochranářských aktivit. Hlavním cílem tohoto sdružení je záchrana kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus). Výtěžek z akce bude použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu. Návštěvníci budou moci navštívit stánek u modelu této antilopy v životní velikosti, zasoutěžit si, využít malování na obličej a k dostání budou také krásné předměty s motivem antilop. 

VÍKEND ROZHLEDEN

26. - 28. 9.

9:00 - 17:00

10 kvízových otázek na 10 mezipatrech po cestě na vrchol, a to po tři dny prodlouženého víkendu před  28. září, které je Dnem věží a rozhleden ČR zahajujícím Měsíc věží a rozhleden ČR. Olomoucká zoo je jedinou zoo v naší republice, která má ve svém areálu kovovou vyhlídkovou věž, letos navíc v novém zářivém kabátě.  Pokud milujete výšky a jste navíc soutěživí, vystupte až na vrchol! Cesta okořeněná zajímavými otázkami uteče jako nic a na vyhlídkové plošině si můžete zkontrolovat správné odpovědi. Zároveň tam najdete superotázku. Tři vylosované správné luštitele obdarujeme knihou Zoo v obrazech.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

zářijové víkendy a svátky

10:00 - 15:00

Desatero zajímavých komentování při krmení zvířat probíhá i v září o víkendech a svátcích. Svačinku si u gepardů dávají střídavě matka s koťaty a dospělá samice ve vedlejším výběhu. Mravenečníci si stále pochutnávají na hmyzí dobrotě, u šelem se často dostává i na tygří rodinku a na závěr dne mlsní medvědi baribalové doplňují oblíbené vlčí hodování. Komentář obohacuje pohled návštěvníků o mnoho zajímavého z říše zvířat. Přesný rozpis jedlíků s časy jejich hodování je k dispozici na www.zoo-olomouc.cz.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VEČERNÍ ZOO NA KOLOBKÁCH

23. 8.

17:45 – 18:15

Zájemcům jsme v tento podvečer poskytli možnost projet si ZOO na Svatém Kopečku na koloběžkách. Kdo neměl vlastní, zapůjčil si koloběžku včetně ochranných pomůcek u vstupu do zahrady a před šestou hodinou odpolední, vyrazila skupina na netradiční cestu světem zvířat. Zvlněný terén, který je pro rovinatou Hanou atypický, se stal výzvou pro téměř 30 vyznavačů tohoto dopravního prostředku.

EVROPSKÁ NOC PRO NETOPÝRY

28. 8.

19:00 - 22:00 

Již podruhé jsme se při procházce večerní zoologickou zahradou s netopýry nejen setkali, ale dozvěděli se i hromadu zajímavostí ze života letounů. Rozdíl mezi kaloněm a netopýrem, proč netopýři vydávají ultrazvukové signály a co dělají v zimě, to všechno osvětlil odborník na slovo vzatý RNDr. Jiří Šafář, člen České společnosti pro ochranu netopýrů.  Absolvovali jsme nejen fundovanou přednášku, ale i interaktivní hry a přítomnost lovících netopýrů nám dokázal pomocí příslušné techniky.

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI

29. 8.

10:00 - 16:00 

Zábavnou soutěžní stezku pro celou rodinu se záludnými otázkami, které prověřily zvídavost a technickou zdatnost malých i velkých, doplnila akce Rodinných pasů. Tentokrát připravily vystoupení skupiny Maxim Turbulenc, malování na obličej, výtvarnou dílnu, dvě trampolíny a popcorn zdarma.

Vyhodnocení soutěžní stezky věnujeme následující článek.

VÍKEND REKORDŮ

Letošní víkend rekordů byl doprovázen ideálním počasím, které si v zoologické zahradě užilo úctyhodné množství návštěvníků. Odměnou jim byl nejen krásný den v přírodě, řada zajímavých a vzácných zvířat s mláďaty, ale i bohatý program, který už mnoho let při této akci zoo nabízí.

PŘEKONANÉ REKORDY

V sobotu bez velkého otálení hned v 10,00 hodin odstartovalo plnění rekordu v počtu vymalovaných sádrových odlitků lvíčků. Do 15,00 hodin, kdy byl rekord ukončen, malovaly nejen děti, ale i dospělí, kteří se s chutí vrátili do dětských let a se štětcem v ruce v sobě probouzeli kreativitu i hravost. Konečný verdikt sčítacího komisaře zněl 455 lvíčků všech možných i nemožných poddruhů.

Mimoni jsou určitě hitem tohoto léta. K proměně v postavičky se žlutými obličeji a brýlemi se nechala namotivovat celá řada malých i velkých. Rodiče fotili své děti s reklamními poutači mimoňů, kteří lemovali cestu k nástupišti safarivláčku. Safari si za stanovenou jednu hodinu projelo 59 mimoňů. Všichni žluťásci si domů odnesli plakát se svými soukmenovci a někteří obzvláště unikátní i lístky do kina.

Houpačka pro makaky upletená z hasičských hadic a měřící 23,48 m se stala dalším novým rekordem naší zahrady. Pan komisař o této houpačce dále zaznamenal, že na ni bylo použito 11 hasičských hadic o celkové délce 146,91 m a šířce mezi 7,5 a 12 cm. Šířka houpačky je 20 – 25 cm. Věříme, že ani její zavěšení do slavného průchozího výběhu makaků se neobejde bez mediálního ohlasu. Nechme se tedy překvapit.

Neděle byla dnem překonávání dvou loňských rekordů. Had z 87 kopacích míčů, které jsme letos pro zvířata nasbírali, se protáhl až na délku 18,14 m. O rok staršího bratra přerostl téměř o tři metry a přes většinu hřiště se plazil po zbytek odpoledne.

Největší davy ovšem přilákal trenažér dopravních nehod. Od spuštění se nezastavil a během tří hodin si pocit přes střechu se otáčejícího auta otestovalo 163 návštěvníků. Všichni budou ode dneška už pásy při jízdě autem určitě používat pravidelně. Stejně jako se zahušťuje provoz na silnicích i nával na trenažéru byl dnes vyšší než před rokem, a to o 13 testujících.

Celé dva dny podporovali nadšení rekordmanů moderátoři z rádia Čas i se svým týmem malířek, které měnili obličeje nejen v mimoně, ale i ve zvířátka. Pevnost poznání vzdělávala celé rodinky svými neuvěřitelnými fyzikálními pokusy. No schválně – víte, co udělá mýdlo v mikrovlnce? Ne? Tak musíte příště přijít…..

ROZLOUČENÍ S PRÁZDNINAMI - VYHODNOCENÍ SOUTĚŽE

Poslední dny prázdnin již tradičně patřily dětem a také loučení s nejkrásnějším obdobím roku. Na pokladně bylo možné si vyzvednout soutěžní kupón, správně jej vyplnit a zapojit se tak do soutěže o pěkné ceny. A co v letošním ročníku patřilo mezi největší oříšky? Všechny informace jste si mohli přečíst na cedulkách s informacemi o mláďatech a na jmenovkách zvířat v areálu zoo. Pouze jména malých gepardů byla tak trošku chytákem a jsou k nalezení jen v naší nové mobilní aplikaci. Často se ale chybovalo i v jejich správném zápisu (Dinari a Dayo). Lemuři vari si staví hnízda z větví a ne z chlupů nebo listí. A "oříškem" byla i výška novorozené žirafy (170 cm), proto jsme museli vyřadit soutěžící, kteří uváděli 1,7 cm a také ty co napsali 430 cm - to je výška dospělé žirafy. O pořadí mezi dvaceti správnými odpověďmi pak rozhodla tipovací otázka. Mezi první tři největší znalce zvířecí drobotiny, a tudíž i vítěze naší soutěže ze dne 29. 8. 2015, patřili: 

1. Kovářová Jana, Chornice             
2. Neuwirth Jan, Frenštát p. R. 
3. Hoblerová Alena, Leština  

Gratulujeme výhercům, kteří budou osobně kontaktováni a předány jim ceny, drobné dárky čekají i na dalších 17 zúčastněných, kteří odpověděli správně na všechny otázky a děkujeme i všem ostatním účastníkům, kteří odevzdali vyplněné soutěžní kupony.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru