Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

10 / říjen 2016

TUCET A JEDEN MALÝ KROKODÝL

9. září se našemu páru krokodýlů čelnatých po dvouapůlletém soužití v krásné expozici na pavilonu šelem vylíhlo z 21 vajec hned 13 potomků. Odchov v zajetí je velmi složitý. Asistence člověka je při něm nutná po celou dobu od snesení vajec. Vejce jsou po snůšce umístěna do líhně a od prvního dne jsou v péči ošetřovatelky i malí krokodýli. Matka ovšem stále vzorně hlídá hnízdo. Aby tuto chvályhodnou péči ukončila, je třeba jí ukázat vylíhlá mláďata. Prezentaci pudového chování divokého zvířete měli letos u nás možnost zachytit přes fotoaparáty a kamery i zástupci médií. Přítomnost veřejnosti možná není, protože úkon vyžaduje naprostý klid, aby matka nebyla rozptylována ruchy okolí a mohla se soustředit na mláďata. V přírodě žijí rodiče odděleně a o hnízdo se stará pouze matka. Mláďatům je plně oddána dokud se nezačnou líhnout z vajec. Vydávají při tom kvákavé zvuky, které matku motivují k tomu, aby jim v případě potíží pomohla z vajec a po vylíhnutí je dopravila do vody, v jejíž blízkosti je hnízdo. Tím její funkce končí. Krokodýlci musí dál bojovat o své přežití samostatně. Proto ani v zoo není možné vrátit vylíhlá mláďata k rodičům, ale pokračuje péče ošetřovatelky. Zhruba první týden jsou vyživována ze vstřebávajícího se žloutkového váčku, pak je třeba jim začít předkládat krmení, u nás jsou to cvrčci. Jakmile si na tuto stravu zvyknout poputují do samostatné expozice v prostoru terárií na pavilonu žiraf, kde je uvidí i návštěvníci.

Rodiče jsou pojmenovaní Siera a Leone podle oblastí, kde se tato zvířata v přírodě vyskytují a podle třinácti západoafrických států byla vybrána jména i pro jejich potomky. 

Krokodýli jsou velmi zajímavou a v současné době i silně ohroženou skupinou plazů. Jejich prvním zástupcem v olomoucké zoo byl krokodýl americký, který sem přišel s ostatními plazy z Kuby v roce 1966. O rok později se naše kolekce začala obohacovat o kajmany, nejprve kajmana černého, dále o dva kajmany šíronosé a jednoho kajmana brýlového. Všechny tyto druhy byly umístěny ve viváriu u pavilonu opic.

V pavilonu šelem byl v osmdesátých letech chován kajman brýlový. V první polovině devadesátých let k nám z německé zoo přišlo pět mláďat kajmánků trpasličích dlouhých sotva dvacet centimetrů. V roce 1998 ale začali přerůstat možnosti naší expozice a tak byli zapůjčeni do zoo ve Dvoře Králové.

V současné době je krokodýl čelnatý jediným druhem krokodýlů, které chováme a jež se nám podařilo i rozmnožit. Do nové expozice v pavilonu šelem jsme v roce 1992 ze Dvora Králové získali jejich dospělý pár, z nichž samec je v naší zoo doposud. Obě zvířata byla v královédvorské zoo chována samostatně, proto byl u nás samec vůči samici velmi agresivní, napadl ji a způsobil velmi vážná poranění. Po velké snaze se nám je po delší době podařilo opět spojit a samice začala později snášet vejce, kterých v některých letech bývalo ve snůšce až dvacet. Bohužel byla téměř vždy neoplozená. V roce 2005 došlo ke snůšce osmi vajec, z nichž dvě byla rozbitá a čtyři neoplozená, z posledních dvou se po 108 dnech inkubace vylíhla vůbec první mláďata krokodýlů v naší zoo. Odchov dalších dvou krokodýlků se povedl o dva roky později. Podle genetické studie jsme později zjistili, že samec patří k podruhu krokodýl čelnatý západoafrický, kdežto samice je kříženec.

Proto stará samice v roce 2013 ze zoo odešla a ke konci roku jsme k samci pořídili novou perspektivní samičku stejného poddruhu narozenou v roce 1990, která nám byla darována ze Zoo Tilburg, v Belgii.

NAŠI PÁVI V ČECHÁCH POD KOSÍŘEM

Předposlední zářijový den byl v zámeckém parkuČechách pod Kosířem „ubytován“ mladý pár pávů korunkatých, který Zoo Olomouc zapůjčila Vlastivědnému muzeu v Olomouci. Aby si na nové prostředí zvykli, první tři týdny stráví v provizorním přístřešku, než se budou moci volně pohybovat po celém přírodně krajinářském parku o rozloze 21,5 ha, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě.

V příštím roce by se k těmto prvním zvířecím obyvatelům zámeckého parku měly přidat ještě zakrslé kozy a ovce, přibydou i králíci, morčata, holubi a okrasná drůbež. Mini zoo bude umístěna v okrajové části parku za velkým zámeckým rybníkem a doplní ji také herní prvky pro děti. Cílem VMO je vytvořit v zámeckém areálu atraktivní prostředí pro rodiny s dětmi, které zde budou moci příjemně strávit celý den v kontaktu s přírodou a budou se sem rády vracet. Pávi už dostali i jména – samec je „Pepi“ a samice „Jetty“. Jsou to zhruba rok a půl staří potomci pávů, kteří se po zoo na Svatém Kopečku pohybují volně a pravidelně se rozmnožují.

EXOTA OLOMOUC 2016 

Je to již přes třicet let od doby, kdy se poprvé otevřely brány pro návštěvníky výstavy exotického ptactva Exota Olomouc. Hlavními pořadateli tehdy byly dvě moravské organizace chovatelů okrasného ptactva ČSCH – ZO Olomouc a ZO Kroměříž. Až do roku 1978 se tato výstava konala každý rok, od roku 1981 se pak konala každý druhý rok, což trvá dodnes. Hlavní ideou založení této tradice bylo předvést plody práce chovatelů sobě navzájem i široké veřejnosti.

Zoo Olomouc je pravidelným účastníkem už řadu let a nebude tomu jinak ani letos. Do expoziční části výstavy poskytneme hned několik druhů ptáků – čája obojková, toko šedý, turako fialové, husice rezavá, agapornis růžohlavý, agapornis hnědohlavý, holub nikobarský a kur bankivský. V prodejní části budou naši papoušci mnišší a amazonci černotemenní. Kromě toho bude ve foyer Pavilonu A expozice naší zoo, kde si mohou návštěvníci popovídat s ošetřovatelkou, prohlédnout pera celé řady námi chovaných ptáků i jejich vejce a seznámit se s našimi kontaktními exotickými ptáky i jinými živými zvířaty.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Barevný podzim

I podzim v zoo má své kouzlo, listí na stromech ztrácí svou zelenou barvu a zbarvuje se do různých tónů hnědé, žluté, oranžové i červené. Proč tomu tak je? Zelené zbarvení listů způsobuje chlorofyl, který je odpovědný za fotosyntézu. S podzimním počasím její úroveň klesá a chlorofyl se začne rozkládat. Kromě něj jsou v listech obsažena i jiná barviva (karotenoidy, antokyany...), které jim pak propůjčí nádherné podzimní zbarvení. Před jejich opadem, ještě stromy z listů stáhnou důležité látky (cukry, bílkoviny, minerální látky), které uloží ve větvích, kořenech a kmenech na další sezónu.

Stráž lidu 11. října 1969 

Mámo, jeďme na Kopeček!

Zoologická zahrada na Kopečku má opět nové překvapení pro návštěvníky neomezeného věku: vzácný párek antilop nilgau a párek rudokrkých klokanů. Úctu vzbuzuje americký bison i nevyzpytatelná kanadská puma - nebo se vám lépe líbí noví čápi marabu? Olomoucká zoologická zahrada je vyhledávaným místem zábavy a odpočinku. Od začátku roku ji navštívilo 145.000 obdivovatelů. Jestli jste nebyli mezi nimi, spěchejte dokud je sluníčko... Na snímku je vzácná antilopa nilgau ze zoologické zahrady na Kopečku.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO: ŘÍJEN 2016

HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!


VEČER DUCHŮ

29.10. (14:00-18:30)

Poslední říjnová sobota bude v zoo opět plná duchů, úžasné podzimní atmosféry, dobrot pro zahřátí i mlsné jazýčky a strašidelných průvodců. Nebojácní, kteří si raději užívají tajemnou atmosféru při soukromé procházce, si musí ovšem vzít baterku nebo raději lampion, aby byli styloví. Akce je velmi oblíbená i u rodin s malými dětmi, proto jsme vyslyšeli jejich stesky ohledně začátku a posunuli ho již na druhou hodinu odpolední. Strašidla budou v tuto dobu ještě velmi umírněná, aby neděsila drobotinu a jejich „dark“ verze nastoupí na scénu až při soumraku. Maskované zaměstnance najdete ve všech pavilonech, ovšem kdo bude chtít vědět něco o zvířatech, musí se zeptat! Návštěvníci v maskách se mohou ucházet o vyhodnocení mezi třemi nejlepšími, a to v 16:00 při výběru třech TOP dětských masek vedle pavilonu žiraf v prostoru nástupiště safarivláčku. Po něm bude následovat křest strašilek. Nejhezčími jmény vybranými přímo na místě z návrhů přítomných budou pokřtěny naše strašilky (celých 8 zástupců různých typů) a autoři jmen budou odměněni. Na závěr tohoto společného programu (cca v 17:00) vybereme ještě tři TOP dospělá strašidla. Aby to nebylo líto ostatním, všechny přítomné masky si tentokrát ze zoo odnesou odměnu. Ti nejlepší knihu a zbytek nějakou „trofej“ (ptačí brk, bodlinu dikobraza, hadí svlečku a podobně).                                                                      

• AKCE ZAČÍNÁ VE 14:00                                                    

• POKLADNY OTEVŘENY DO 18:30

• AREÁL OTEVŘEN DO 21:00

• DĚTSKÉ VSTUPNÉ 70 Kč PRO VŠECHNY

• STRAŠIDELNÉ MALOVÁNÍ NA TVÁŘ

(Kostým dobrý, ale něco tomu chybí? Rádio Čas vás zmaluje tak, že vás doma nepoznají.)

• ČARODĚJNICKÝ PUNČ A JINÉ DOBROTY

(Řada druhů punčů včetně dětského, palačinky, slané dobroty……)

• KOSTÝMOVANÍ ZAMĚSTNANCI ZOO V AREÁLU I NA PAVILONECH

(Věřili byste, kolik se toho můžete dozvědět třeba od čarodějnice? Tak se zkuste zeptat!)

• FOCENÍ STRAŠIDEL – DUŠIČKOVÁ FOTOSTĚNA

(Fotografování samozřejmě povoleno, ale taková profi fotka, to je teprve paráda.)

• KOUZELNÉ POKUSY S PEVNOSTÍ POZNÁNÍ

(Jak to ty čarodějnice dělají, že jim hrnce kouří a svítí?)

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

2. 9. (18:00 – 21:00)

Téměř třicet milovníků netopýrů se zúčastnilo velmi zajímavé přednášky RNDr. Jiřího Šafáře, člena České společnosti pro ochranu netopýrů. Při interaktivní hře si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak se provádí odchyt netopýrů, jejich čipování a kontrola. Přítomnost lovících netopýrů jsme letos k naší velké lítosti sledovat nemohli, protože selhala příslušná technika.

DEN S ANTILOPOU

3. 9. (9:00 – 15:00)

Ve spolupráci se sdružením Derbianus proběhla akce pro podporu ochranářských aktivit. Hlavním cílem byl zvýšení povědomí o aktivitách, jejichž cílem je záchrana kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho. Výtěžek z akce bude použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu. Největší atrakcí byla fotografie této antilopy v životní velikosti zavěšená mezi stromy.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru