Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

7-8 / červenec - srpen 2017

BAREVNÍ MUDRLANTI V EXPOZICI

Milovníci papoušků se dočkali! Po delší době jsou v Zoo Olomouc opět k vidění tito barevní krasavci. Papoušci jsou patrně nejvýznamnější skupinou ptáků chovaných v naší zahradě, a to téměř od počátku jejího fungování. Veřejnost je postupem let měla možnost vídat na různých místech expozičních prostor. Od roku 1985 ovšem nebyl k vidění žádný z velký druhů a posledních pár let dokonce vůbec žádný jejich zástupce z naší široké kolekce. V loňském roce jsme se proto rozhodli uzpůsobit uvolněný prostor po malých šelmách, a tak mezi voliérou exotických ptáků a stávající ubikací surikat, naproti vyhlídce do Safari Euroasie, od začátku července bydlí ary ararauny a ary arakangy.

NEJVĚTŠÍ KOČKA EVROPY

První zástupce rysů přišel na Kopeček už v roce 1965 a od konce 60. let chováme rysy karpatské. Odchovali jsme u nich mnoho mláďat. Část z nich byla zařazena do chovů v jiných zoo a některá se i vypouštěla do volné přírody. Nynější velký přírodní výběh, který připomíná jejich přirozený biotop, nutí návštěvníky, aby se chvíli zastavili a bedlivě se zadívali. Jinak totiž tato zvířata neuvidí. Chováme sice tři dospělé jedince, ale rysi jsou mistři ve hře na schovávanou. Letos se po delší době opět rozmnožili, matka si ovšem zatím drží potomka téměř neustále schovaného. O prázdninách by však po pěti letech mělo být zase možné u nás vidět mládě této největší evropské kočkovité šelmy.

KOPÝTEK AŽ OČI PŘECHÁZEJÍ

V předchozích vydáních tohoto elektronického časopisu jsme informovali o letošních přírůstcích u našich kopytníků. Že jich je a stále přibývají. Sobi završili začátkem června počet mláďat číslem devět. Poslední květnový den se narodila malá zebra a je to „ona“. V Safari Euroasie přibylo ke kůzlatům bezoárovým a muflonům také osm kůzlat kozorožců kavkazských, o jednu samičku se rozmnožily i vzácné siky vietnamské. Historicky první mládě, tentokrát sameček, se narodil daňkům mezopotámským. Další mrňavá kopýtka běhají u kamzíků, koz šrouborohých, kozorožců sibiřských a celou sérii prozatím završila malá lama. S napětím očekáváme, kde přibude drobotina o prázdninách.

A CO NA TO OPEŘENCI?

Zkrátka u nás ovšem nepřijdou ani ti, kteří nejvíce obdivují ptáky. Chomáče prachového peří šedé barvy brání hrozivým syčením rodiče sovic sněžních. Jedno mládě a několik zatím nevyklubaných vajec má sova pálená. Z hnízda orla stepního vykukují dva stále hladové zobáčky. Malé kachničky mandarinské už jsou ve velké voliéře, kde se postupně líhnou i vzácní ibisi skalní. Na hnízdech sedí v zadní části jejich expozice šestnáct plameňáků růžových. A mládě mají i před zraky návštěvníků ukrytí jeřábi mandžuští. Letos zůstala jejich vejce doma, ale z Dálného východu jsme dostali zprávu, že naše loňská mláďata byla s ostatními jeřáby pozorována na hnízdištích.

MAKAČÍ LANOVÉ CENTRUM

Na jaře vyrostlo v průchozím výběhů makaků červenolících opičí „lanové centrum“. Systém houpaček a prolézaček, při jehož instalaci byly využity stromy napadené kůrovcem určené ke skácení, má místním zvířatům sloužit jako zábavní koutek.  Návštěvníkům tu mohou předvést, jak jsou šikovní. Od května do června i v tomto výběhu přibyla čtyři mláďata, s odrostlým raubířem narozeným v loňském roce, je tu tedy možné pozorovat pět makačích potomků různého stáří.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Pernatuška šípková

Olomoucká zoo se nachází v lesnatém prostředí, kde kromě chovaných zvířat žije volně mnoho druhů různých živočichů. Často se zde můžete setkat s různými zástupci motýlů. Větších druhů jako jsou babočky, bělásci nebo lišajové si všimne každý, ale kromě nich zde žijí i menší a nenápadnější motýlci. Jedněmi z nich jsou drobné pernatušky. Jejich obvyklá poloha při odpočinu je s křídly připomínajícími ptačí pera bočně roztaženými, často pak vypadají jako kus sušené trávy. Mnohé druhy patří mezi významné škůdce. Pernatuška šípková má rozpětí křídel 18-26 mm, obývá velkou část severní polokoule a její larvy se živí na různých růžích.

STRÁŽ LIDU

12. března 1970

Zima v ZOO

Cesty v areálu zoologické zahrady na Kopečku jsou stále protahovány pluhem, takže jsou schůdnější než olomoucké chodníky. Když se rozhodnete pro návštěvu ZOO, která má velmi půvabný zimní kabát, zjistíte, že se stádečko zakrslých kamerunských koz rozrostlo o další dvě kůzlata, že osm štěňátek australského psa dingo už běhá v ohradě s dospělými, a další psí maminky očekávají štěňata, která si velmi dobře zvyknou na člověka, jsou-li od mládí vychována ve vhodných podmínkách v soukromí. Nechcete to zkusit?

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO O PRÁZDNINÁCH 2017


POZVÁNKA DO ZOO


ZOOHRA

Od června až do konce roku si mohou návštěvníci naší zoo opět zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!


KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Probíhají o prázdninách denně u následujících výběhů a v uvedených časech:

10:00 plameňáci 

10:30 klokani a psouni 

11:00 gepardi 

11:30 mravenečníci 

12:00 velbloudi 

12:30 šelmy

13:30 vlci a medvědi 

14:00 makaci

14:30 lemuři 

15:00 žirafy 


ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30. 6. - 6. 7.

Každý premiant, který se přijde pochlubit samými jedničkami, může využít vstupu do zoo zdarma. Navíc každý školák, který navštíví zoo a pochlubí se vysvědčením, dostane malou odměnu.

 

LETNÍ DOVÁDĚNÍ S RODINNÝMI PASY V ZOO OLOMOUC

15. 7. (10:00 – 16:00)

Na tradiční prázdninové akci s Rodinnými pasy se letos děti pobaví s prasátkem Pepinou a Tomem, užijí si AUTOBOT SHOW, ale bude i malování na obličej, výtvarná dílna, popcorn zdarma a trampolíny.

 

VÍKEND REKORDŮ

19. 8.

Předposlední sobotu v srpnu se těšíme na spolupráci s návštěvníky při plnění rekordů v zoo a bohatém doprovodném programu pro celé rodiny.


MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

1. 9. (17:00 - 22:00)

Program akce bude letos přizpůsoben skutečnosti, že se o letouny zajímají nejen specialisté, ale i rodiny s dětmi. Začneme už v 17:00. Nejprve naše méně zkušené zájemce seznámíme s těmito zajímavými tvory, jejich důležitostí a způsobem ochrany. Hravou formou si představíme jejich zvyky, vyzkoušíme, jak se odchytávají, měří i váží. Při společné procházce večerní zoologickou zahradou, se setkáme možná s volně žijícími netopýry, určitě s námi chovanými kaloni zlatými a přítomnost lovících jedinců dokážeme pomocí techniky k tomu určené. V poslední části si už hlavně dospěláci užijí fundovanou přednášku specialisty na slovo vzatého RNDr. Jiřího Šafáře, člena České společnosti pro ochranu netopýrů a krásný film na závěr.


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

Gratulujeme všem výhercům naší fotosoutěže o nejhezčí mládě. Hlasováním na našem facebooku jste vybrali těchto pět prvních fotografií, které budou oceněny věcnými cenami (knihy, DVD, vodácké zájezdy od CK Peřej Tours a propagační materiály olomoucké zoo).


Karel Prais                  Vlče                                109 hlasů

Gregůrek David           A pak že jenom spím          92 hlasů

Marie Burešová           Kamzíček horský                 34 hlasů

Karolina Martinková     Vlče v trávě                        29 hlasů

Caroline Kotrlová         Medvěd                             29 hlasů


VÍKEND DĚTÍ                                                                   

3. - 4. 6.

Mezinárodní den dětí oslavila Zoo Olomouc jako vždy VÍKENDEM DĚTÍ první sobotu a neděli v červnu.

Bohatý program byl tentokrát zaměřený nejen na děti, ale na celé rodiny i s jejich psími miláčky.


S VYSLOUŽILCI DO ZOO

36 starých elektrospotřebičů bylo v sobotu 3. 6. vyměněno s ELEKTROWINem za poukázku na dětskou vstupenku do zoo zdarma. 


POHÁDKOVÁ STEZKA

Pohádkové bytosti celý víkend testovaly děti, jak zvládnou projít překážkovou cestu lesem s košíčkem plným dobrot pro babičku nebo sledovat rychlé přesuny dušičky z hrníčku do hrníčku, jestli umí házet v kostky a létat na koštěti, ale i jak se vyznají v lesní zvěři. Všichni šikovní byli odměněni a celkem jich bylo přes 300.


HRAVÉ I POUČNÉ AKTIVITY PRO NÁVŠTĚVNÍKY SE PSY

Návštěvníci se psem i bez něj si vyzkoušeli řadu aktivit, kterými mohou zabavit svého čtyřnohého přítele, ochutnali několik druhů domácích sušenek pro psy a kromě receptu na ně si odnesli i dárek v podobě kanadského krmiva K-9 www.krmivoK9.cz


DIVADLO TRAMTÁRIE A HUGO Z HOR  

Živí herci, krásné prostředí a veselá pohádka doplnili nedělní program Víkendu dětí.


NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN

3. - 4. 6. 

Osvětová akce Skupina obránců divočiny „FOREST“ pořádaná při příležitosti světového dne moří a oceánů proběhla v altánku u vlků. Zájemci se dozvěděli mnoho o mořských predátorech a proč jsou tak důležití pro ekosystém moří či oceánů a zároveň co je v současné době nejvíce ohrožuje.


SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

17. 6.

Mezinárodní den slaví žirafy 21. 6. V zoo měli letos o pár dní dříve návštěvníci možnost absolvovat zábavnou vzdělávací stezku s informacemi a otázkami ze života těchto afrických zvířat. Komentované krmení probíhající v 15:00 na vyhlídce u pavilonu žiraf přineslo jako bonus řadu zajímavostí z jejich chovu u nás.


NOC SNŮ V ZOO

17. 6.  

Zážitková akce určená pro handicapované osoby, která umožnila lidem s těžkým životním osudem setkání s kontaktními zvířaty, měla opět velký úspěch nejen u dětí, ale i u dospělých.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru