Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

1 / leden 2017

POD STROMEČEK NOVÝ WEB

Krátce před Štědrým dnem jsme spustili pilotní provoz nových webových stránek. Jediné, co na nich zůstává beze změny je adresa www.zoo-olomouc.cz. Všechno ostatní je jiné – vzhled, uspořádání, možnosti použití…. Základním důvodem tohoto kroku byl nový vizuální styl, který jsme začali zavádět v loňském roce a postupně ho promítáme do všech oblastí života zahrady. Stránky jsme zároveň chtěli upravit tak, aby bylo možné jejich využití v rámci široké škály moderních technologií, jako jsou mobilní telefony, tablety a podobně. To vyžadovalo tak velké úpravy, že konečné rozhodnutí znělo - zcela zásadní změna, která přinese přerod do moderní podoby s jednoduchým použitím, snadnou orientací a zároveň větší množství informací, fotografií i video a audio záznamů.

Celý tým lidí pracoval na tvorbě stránek řadu měsíců. Počáteční vizi bylo třeba postupně při převodu do reality ladit a upravovat. V prosinci padlo rozhodnutí web spustit a dál doplňovat a upravovat za provozu. Už teď mají ale návštěvníci našeho webu k dispozici mnohem více informací, které jsou přehledněji uspořádány. Fotografie a videa našich zvířat jsou doplněny i o zvuky a poskytují ucelenou představu o zvířatech, která jsou u nás k vidění.

DĚTI UŽ „VYLETĚLY Z HNÍZDA“

Většina mláďat, která se v zoo narodí, dříve nebo později odjíždí do svých nových domovů. V prosinci „vylétli“ od svých rodičů hned tři z významnějších odchovanců naší zahrady. 12. 12., v dopoledních hodinách odvezl přepravce zvířat do nového domova letošní mládě binturongů Dorotku, která se narodila 27. ledna. Na základě doporučení vedoucího plemenné knihy těchto zvířat odjela do Zoo Tregomeur ve Francii. V Zoo Olomouc zůstal chovný pár - samec Gerry a samice Tereza a my jsme připraveni na jejich další potomky.

20. 12. po poledni odjela do Walter Zoo v Gossau ve Švýcarsku jedna samice z dvojčat tygrů ussurijských narozených v květnu 2015. Naložení zvířete proběhlo bez nutnosti jeho uspání v prostoru pavilonu šelem. Kočka byla přes manipulační tunel nahnána do transportní bedny a ta za pomoci jeřábu přeložena přes střešní otvor budovy do nákladního prostoru auta transportní firmy. Jeřáb je při této operaci bezpodmínečně nutný. Transportní bedna se zvířetem váží cca 250-300 kg (zhruba 100 kg kočka a zbytek bedna zabezpečená mřížemi a zpevněná ocelovými pásy). Prostor, kde je zvíře nahnáno do transportní bedny a odkud je pak třeba naloženou bednu vynést, je pod střechou budovy, která je k tomuto účelu upravena. Tygřice dorazila do místa určení v naprostém pořádku. Její sestra ještě nějakou dobu zůstává u nás a po jejím odjezdu budeme usilovat o další rozmnožení našeho nádherného páru těchto největších kočkovitých šelem.

Ve stejném týdnu odletěli z Letiště Václava Havla v Praze také dva urzoni kanadští. Sameček z našeho chovu a samička, kterou jsme přivezli ze zahraničí, protože Zoo Jekatěrinburg požadovala nepříbuzný chovný pár. Výměnou dostaneme začátkem roku 2017 z této zahrady hrabáče pro nově stavěný pavilon KALAHARI. K výměně došlo v rámci spolupráce organizací sdružených v EARAZA. Zoo Olomouc má největší skupinu urzonů chovaných v zajetí a jsme dlouhodobě velmi úspěšní i v jejich rozmnožování. Návštěvníci zatím tato zajímavá zvířata nevidí vzhledem k jejich umístění v zázemí, ale realizace expoziční ubikace už je v plánu.

ATRAKTIVNÍ NOVINKY

Nejzajímavější nováčci v naší zahradě jsou momentálně k vidění v teráriích v pavilonu žiraf. Oba jsou nádherně barevní, poměrně atypičtí a jejich jména předem trochu prozrazují co čekat, ale rozhodně stojí za zhlédnutí. Jde o kudlanku korunkovou neboli orchidejovou a krajtu zelenou.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Přikrmování ptáků v zimě

Se zimou nastává čas přikrmování volně žijícího ptactva. Zejména když krajinu zahalí sněhová pokrývka je pro celou řadu drobných ptáků stále obtížnější získat si dostatek potravy. V tomto období je vhodné umístit krmítka a začít ptáky přikrmovat. Mezi vhodná krmiva patří různá semena (slunečnice, proso, konopí, mák, len, řepka), jádra ořechů (vlašské, lískové), dávat můžeme i hovězí lůj. Naprosto nevhodné jsou slané nebo plesnivé potraviny.

Stráž lidu 25. října 1969 

Několik čísel ze ZOO

Olomoucká zoologická zahrada na Kopečku byla otevřena v roce 1956. Od té doby se rozrostla natolik, že má již 603 exponáty v celkové hodnotě 205.000 korun. Letos ji navštívilo 150.000 milovníků zvířat. Tento rok patří také k nejúspěšnějším co do počtu vzácných přírůstků, získaných jak vlastním odchovem, tak výměnou ze zahraničí nebo od jiných zoologických zahrad u nás. 

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V LEDNU 2017

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

31. 1. - 5. 2.

Máte doma milovníka zvířat se samými jedničkami? Tak ho odměňte návštěvou zoo! Celých šest dní budete mít letos na využití vstupného zdarma pro premianty. Vysvědčení přibalte samozřejmě s sebou, ať je to černé na bílém. 


ZOOINVENTURA

31. 1. - 5. 3.

Premianti mohou také rovnou zahájit naši každoroční inventuru zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Zkoušeli jste někdy spočítat třeba kolik členů má tlupa kotulů veverovitých? To jsou teprve živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny.

SEZNAM VÝZNAMNÝCH AKCÍ V ROCE 2017

V zoologické zahradě každoročně pořádáme celou řadu akcí. Ani letos tomu nebude jinak. Jejich základní seznam jsme se vám rozhodli poskytnout už nyní, i když je třeba myslet na to, že může dojít k lehkým změnám. Sledujte tedy naše webové stránky nebo facebook, kde najdete vždy aktuální informace.

ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO                 31. 1. - 5. 2.

ZOOINVENTURA                                              31. 1. - 5. 3.

VÍTÁNÍ JARA V ZOO                                         bude upřesněno

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ             1. 3. - 31. 5.

DEN PTACTVA                                                 1. - 2. 4.

VELIKONOCE V ZOO                                         13. - 17. 4.

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                     velikonoce; květen - červen, září: o víkendech a svátcích; červenec - srpen: každý den

DEN ZEMĚ V ZOO                                              bude upřesněno

PŘEDSLETOVÁ KONFERENCE ČARODĚJNIC            29. 4.

VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA                            bude upřesněno

VÍKEND DĚTÍ                                                   3. - 4. 6.  

SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF                                         bude upřesněno

ZA JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO                          30. 6. - 6. 7.

PODVEČERNÍ VÝPRAVA ZA NOČNÍMI TVORY         bude upřesněno

VÍKEND REKORDŮ                                            19. - 20. 8.  

EVROPSKÁ NOC PRO NETOPÝRY                        bude upřesněno

DEN S ANTILOPOU                                           bude upřesněno

VÍKEND ROZHLEDEN                                         30. 9. - 1. 10.  

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT                                      bude upřesněno

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2015                              bude upřesněno

VEČER DUCHŮ                                                 28. 10. 

VÁNOČNÍ STROM PRO ZVÍŘATA                         16. 12.

KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY            16. - 17. 12.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY                          bude upřesněno

VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY                   24.12.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

STROM PRO ZVÍŘATA

17. 12.

Vánoční stromy pro zvířátka dělají letos ptačí drobotině i veverkám obzvlášť velkou radost. Vyzdobeni jablíčky, šiškami, lojovými koulemi, oříšky a dalšími dobrotami jsou divoce žijícími zvířátky hojně vyhledávány. První zdobení opět obstarali zástupci DDM Olomouc a dál přidávali své jedlé ozdoby i návštěvníci. Vzhledem k tomu, že ostatní potrava je střídavě pod ledem a sněhem, nic nebrání pokračování této bohulibé činnosti.


KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY

17. a 18. 12.

Otevřená náruč Restaurace Pod Věží, kde výtečný punč místní výroby funguje jako skvělá inspirace, byla opět místem konání Vánočních dílen. Sobotní nádherné zimní počasí vystřídalo nedělní pošmourno. Kromě celé řady šiškových sov, se tentokrát z přírodních materiálů vylouply také jeřáb, velbloud, křeček, sněhové vločky a jiná překvapení. Děti se snažily konkurovat šikovným maminkám i tatínkům a všichni si užívali kouzlo adventu.


VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY A NADÍLKA PRO ZVÍŘATA

24. 12.
Ukrátit čekání na večer si přišla do zahrady pěkná řádka návštěvníků. Poděkováním za návštěvu jim bylo dětské vstupné pro všechny příchozí. Zpestření prohlídky poskytla vybraná zvířata předvedením svého pojetí rozbalování dárků. Dostala totiž vánočně zabalené dobroty a rozhodně nedbala na to, aby se dal balicí papír ještě někdy použít.


VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

17. a 23. 12., 25. - 30. 12. a 1. 1.
Střídavě oblačno je naprosto přesný popis počasí v průběhu vánočních svátků. Idylická bílá zima pravidelně střídaná nepříjemným mlhavem doprovázely podvečerní procházky zahradou s průvodcem okořeněné spoustou zajímavostí z jejího každodenního života, kterých se účastnilo 497 milovníků přírody od velmi útlého až po zralý věk.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru