Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

5 / květen 2019

POVICHŘICOVÉ PODĚKOVÁNÍ

Zoologická zahrada v Olomouci si po ničivé vichřici Eberhard stále ještě líže rány. Padlých 800 stromů je z části odklizeno, práce však pokračují a budou trvat ještě dlouho. Škody se vyčíslují, ale už dnes víme, že se dotýkají několika milionových hranic. Magistrát města Olomouce pomůže poničené zoo v důsledku vichřice částkou 5 milionů korun, veřejnosti osud zoo taktéž není lhostejný a díky laskavosti lidí je dnes na krizovém účtu zahrady cca 100.000,- Kč, na DMS kontě cca 80.000,-, společnost La Taupe, s.r.o., která pro zahradu realizuje grafiku, nabídla nezištnou a rozsáhlou pomoc v rámci projektu Zachraňme zoo a přispěla i mnoha nápady, 20.000,- Kč poskytla firma Zafi a.s., mezi prvními aktivními pomocníky stáli i SK Sigma Olomouc, Olomoucká televize ZZIP, Radi Haná, Premiere Cinemas Olomouc, Kino Metropol, nechyběla ani jednotka Sboru dobrovolných hasičů Náměšť na Hané JPO II, Sbor dobrovolných hasičů Újezd, který navštívil zoo po kalamitě hned třikrát v týmu 54 lidí. Lesům města Olomouce, a.s. děkujeme za zajištění okamžité pomoci Harvestoru, odvoz vytěženého dřeva a štěpky z větví, neméně dobrovolníkům - fyzickým osobám, které zatím při třech brigádách významně pomohly s odklízením větví, žákům ZŠ Svatý Kopeček i žákům jiných škol za úklid výběhů. „Vážím si dobré vůle lidí, jejich přízně. Jde nám všem o jedno a dokážeme se semknout, když je potřeba. Už tím, že lidé přijdou do zoo, ji podpoří. Musím také poděkovat médiím, firmám, klubům za jejich nesamozřejmou pomoc v rámci propagace zoo. V současné době finalizujeme projekt na záchranu zoologické zahrady,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň.

KLENOTY Z BRAZÍLIE

V rodinách drápkatých opic nastalo živo, a to doslova. Na svět přišla 2 mláďata. Narodila se dne 27. 1. 2019. A slaví se u těch nejvzácnějších - lvíčků zlatých. Matka svá mláďata pouze kojí, na mateřské dovolené tedy zůstává tatínek. Dlouho nám však své potomky odmítal ukázat, tak bedlivě je střežil. Olomoucká zoo chová lvíčky od roku 1997. Narodilo se zde celkem 15 mláďat. Ve volné přírodě v brazilských pralesích se jejich počty odhadují na pouhopouhých 3000 jedinců. Všechny druhy lvíčků patří mezi nejohroženější savce světa. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých a byla jen velmi malá naděje na přežití tohoto druhu. Nicméně po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“, nikoliv už „kriticky ohrožený“. Lvíček zlatý se stal národním symbolem. Dokonce se vyskytuje na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem. Lvíčci obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice.

MLÁDĚ U VELBLOUDŮ PO 20 LETECH

11. 4. 2019 ráno přivítala olomoucká zoo vytoužené mládě velblouda dvouhrbého, na které čekala téměř 20 let. Jméno dostalo sloučením jmen svých rodičů - Masafi (Marysza a Safír). Velbloudy chováme téměř od prvopočátku zahrady, a to od r. 1958. Poslední mládě se v olomoucké zoo podařilo odchovat v roce 2000. Jedná se o domácí býložravá zvířata. Divoce žijí jen v Gobi a severozápadní Číně v počtu necelých 1 000 jedinců a jsou kriticky ohrožení. Velbloudi se pouštním podmínkám umí neskonale dobře přizpůsobit. Jejich srst je doslova mistrovským dílem přírody a dokáže je chránit před mrazy až – 40°C. Díky upravenému metabolismu vydrží velbloud bez vody více než 2 týdny. Jakmile dorazí do oázy, může během patnácti minut vypít i 150 litrů vody. Velbloudi mají dobře vyvinutý čich a dokážou ucítit vodu na vzdálenost 17 km. A ptáte-li se, zda h….. hoří, tak velbloudí ano. Trus je tak dokonale zbaven vody, že je možné ho ihned použít k rozdělání ohně. Pociťuje-li velbloud ohrožení, či se potřebuje bránit, používá 3 zbraně. Kouše, kope – nemá slabiny, jeho velký akční rádius mu tedy umožňuje kopat do všech stran. A plive. Sliny s bachorovou tekutinou dlouho střádá, ve chvíli, kdy je munice dostatek, vyhledá terč a plivne. Hrb neobsahuje vodu, jak se někteří lidé mylně domnívají, ale tuk. Jeho zásoba může dosahovat až 40 kg. Velbloud v horku neotevírá tlamu jako jiná zvířata. Zatímco pes při velkém vedru otevře tlamu, vysune jazyk a zrychleně dýchá někdy až 300 krát za minutu, velbloud má tlamu zavřenou a nadýchne se jen asi 16 krát.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Pitulník postříbřený

Pitulník je středně vysoká bylina příbuzná našim hluchavkám. Jeho původ není známý, u nás je pravděpodobně rozšířený činností člověka. Pěstuje se v téměř celé Evropě jako půdopokryvná rostlina na zastíněných místech v parcích i zahradách. Květy jsou žlutě zbarvené, kvete na jaře od dubna do května. Od ostatních druhů pitulníků se dá rozlišit podle charakteristých stříbřitých skvrn na listech. V areálu zoo jej můžete nalézt v lese na několika místech.

Stráž lidu

Africká zvěř v ZOO Olomouc

30. října 1974

Olomoucká zoologická zahrada  získala velký transport z východočeské zoologické zahrady Dvůr králové, z nichž většina pochází přímo z odchytu. Jsou to zebry Grévyho, další samice přímorožce jihoafrického, dva africké pštrosy dvouprsté, 11 bílých volavek, čtyři poloopice outloň váhavý a dva kočkodany Brazzův. Těmito vzácnými přírůstky vzrostla celková hodnota zvěře v ZOO o 800 tisíc korun.

AKCE V ZOO V KVĚTNU 2019


MAY DAY                     

11. 5. (10:00–15:00) 

Zoo Olomouc + EAZA

Členské organizace Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) přispívají k ochraně ohrožených druhů a ekosystémů na celém světě. Ochranářské kampaně EAZA jsou jedinečným nástrojem schopným upoutat pozornost milionů návštěvníků zoo. Probíhající kampaň s názvem SILENT FOREST tentokrát zavádí milovníky přírody do jihovýchodní Asie, která je domovem těch nejpozoruhodnějších druhů zpěvných ptáků. Některé z nich se díky nadměrnému lovu a nelegálnímu obchodu dostaly až na hranici vyhubení. Akce MAY DAY seznámí zájemce s touto kampaní zaměřenou na vzácné asijské pěvce, ale zároveň s aktivitami zaměřenými na pomoc ptactvu České republiky. Odborníci z České společnosti ornitologické a zkušení sokolníci předvedou řadu zajímavostí ze své práce a naučná stezka osvětlí jak ptáky najít a poznat je, co jim ubližuje a jak jim naopak může pomáhat každý, komu nejsou lhostejní.

                                       

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                  

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den                                                                       Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. První proběhla o Velikonočním víkendu, v květnu se rozbíhá jejich pravidelný cyklus trvající až do konce září (květen, červen a září o víkendech a svátcích, v průběhu prázdnin denně). Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, makaci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:

10:00 lemur kata

10:30 surikata (KALAHARI)

11:00 gepard

11:30 klokan, psoun

12:00 velbloud dvouhrbý

12:30 kočkovité šelmy (Po, Pá, Ne - jaguár; Út, Čt - lev; St, So - tygr)

13:30 vlk

14:00 makak červenolící

14:30 medvěd baribal

15:00 žirafa Rothschildova


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ     

1. 4. – 30. 6.               

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pošlete nám na email marketing@zoo-olomouc.cz soutěžní fotografii zhotovenou od 1. 4. do 30. 6. 2019 společně s kopií vstupenky. Odborná porota vybere nejlepší fotografie, které vložíme do soutěžního alba na facebookové stránce Zoo Olomouc (https://www.facebook.com/ZooOlomouc/), veřejné hlasování proběhne 8. – 21. července. Pět fotografií s nejvíce hlasy bude oceněno věcnými cenami a výsledky budou zveřejněny v následujícím týdnu na facebooku a webových stránkách Zoo Olomouc i v internetovém časopise ORYX. Hlavní cenou je poukaz na dopoledne ošetřovatelem pro jednu dospělou osobu a doprovod.


ZOOHRA prodloužena do konce května 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici až do konce května 2019. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

DEN PTACTVA

1.–7. 4.

Naučná stezka nabídla 4 024 návštěvníkům řadu zajímavostí ze života opeřenců běžných i v naší přírodě.


DEN ZEMĚ V ZOO

13. 4. (10:00–16:00) 

Počasí tentokrát příliš nepřálo tradičně velmi precizně propracované akci DDM Olomouc, která měla v úmyslu přiblížit lidem „Kopyta a kopýtka“ z celého světa. Zima a déšť střídající se se sněhem omezily počet příchozích do zoo na pouhých 159 osob. Ti si ovšem mohli užít zábavná stanoviště s hravými úkoly a spoustou zajímavých informací.


VELIKONOCE V ZOO

18.–21. 4.

V půlce dubna se počasí umoudřilo. Velikonoce letos provázelo sluníčko a teplo překračující 20 stupňů. I návštěvnost díky tomu překročila dvacítku, od čtvrtka do pondělí prošlo bránou zahrady 20 993 lidí. Kochali se zvířaty, studovali různorodost tradic doprovázejících svátky jara v různých zemích světa a užili si i první komentovaná krmení tohoto roku. V některých částech areálu ovšem vystřídalo zábavu zděšení, konkrétně v místech nejvíce zasažených vichřicí Eberhard. Tímto znovu děkujeme všem, kteří reagovali odesláním dárcovské DMS nebo přispěli do kasičky.

 

PŘEDSLETOVÁ  KONFERENCE ČARODĚJNIC

27. 4. (11:00–15:00) 

Již čtvrtý ročník této vzdělávací akce měl poklidný průběh a přítomní příslušníci čarodějnického cechu prokazovali nejen velký zájem, ale i vysokou úroveň znalostí. Aprílové počasí se v tento den ustálilo na chladnu, bez slunce a bez deště, což byla pro organizátory odměna za úsilí vložené do přípravy akce v podobě ideální teploty pro nabízené občerstvení. Na opékání buřtů bylo jak dělané a mnozí nepohrdli ani pečenými jablky. Samozřejmě až poté, co si podepsali ptačím perem svůj glejt, složili test z čarodějnictví, proletěli se na koštěti, namíchali něco lektvarů a správně určili všechny byliny.

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru