Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

5 / květen 2017

BAKARI = TEN, KDO BUDE ÚSPĚŠNÝ!

Toto hrdé jméno dostal od ošetřovatele náš první hrabáč kapský, který přicestoval do Zoo Olomouc 30. března z dalekého Jekatěrinburgu. Je to bizarní zvíře připomínající na první pohled křížence prasete (robustní postava, tělo s malým množstvím srsti a nos ve tvaru rypáku) s mravenečníkem (protáhlá hlava a dlouhý jazyk) a klokanem (dlouhé blanité uši a silný ocas). S váhou kolem 61 kg rozhodně není žádný drobeček. První den se seznamoval se svou ubikací tak důkladně, že přemístil bednu nahrazující mu noru a tím z ní demontoval instalovanou vyhřívací lampu (je to totiž teplomilné zvíře). Bednu vraceli na místo čtyři chlapi a musela být preventivně přišroubována, aby se situace neopakovala. S bednou tedy už nepohne, tak pro změnu hrabe. To se dalo u hrabáče očekávat a my jsme na to byli připraveni. Doufáme jen, že dva centimetry silné stěny bedny vydrží alespoň do dokončení nového pavilonu, kam by se měl přesunout v průběhu prázdnin. Poté se s ním budou mít možnost seznámit i návštěvníci.

JELIMÁNŮM SE NARODILI BRATRANCI

V dubnu jsme informovali o březnovém narození tří mláďat lemurů kata. Před Velikonocemi k nim přibyla mláďata u lemurů běločelých a vari černobílých. U obou je možno v pavilonu opic pozorovat po jednom mláděti. Vari si potomka spíše schovávají, ale samice lemurů běločelých sedává s oblibou přímo u skla i s mládětem, jakoby ho hrdě ukazovala procházejícím návštěvníkům.

I SAFARI SE HEMŽÍ DROBOTINOU

Obrovskou radost dělalo dětem o velikonočních svátcích osazenstvo kozího výběhu. Pohybovalo se tam šestnáct kůzlat a jejich počet stále stoupá. Kůzlata jsou ovšem k vidění i v Safari Euroasie, kde poskakuje sedm hnědočerných rarášků od koz bezoárových a sedm jen o pár dnů mladších potomků mají i mufloni.

DALŠÍ VYLOSOVANÝ JE SAMEC

Nejnovějším obyvatelem Safari Euroasie je losí samec přivezený tento týden z Prahy. Dvě samice, které se na jeho příchod těšily od loňského roku, tak konečně mají pánskou společnost. Věříme, že skupina bude harmonická a nechá se motivovat rodinnými sklony sousedních zubrů, kteří za poslední dva roky odchovali tři krásná mláďata. V květnu se snad konečně umoudří počasí a v Safari Afrika nahradí dočasně umístěné lamy ze zimoviště vypuštění oryxi jihoafričtí. Projížďka safari vláčkem pak bude ještě atraktivnější.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Včela medonosná

S jarem se probouzí nejen květiny, ale i nejrůznější hmyz. Květy navštěvují včely, které patří k nejvýznamnějším opylovačům. Bez nich by celá řada rostlin vyhynula a mnoho hospodářských plodin a ovocných stromů by poskytovalo mnohem menší úrodu. Včely můžete za teplého počasí v zoo pozorovat na mnoha kvetoucích vysazených i divoce rostoucích rostlinach.

STRÁŽ LIDU

10. února 1970

Zimní námluvy v ZOO

Olomoucká zoologická zahrada na Kopečku odvezla v těchto dnech pumu americkou na námluvy do ostravské zoologické zahrady. Ženich paní pumy prý je krasavec, předpokládají proto, že svatba bude úspěšná a návštěvníci ZOO budou moci obdivovat pumí dětičky.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V KVĚTNU 2017


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3.-31. 5.

Stále pokračuje!

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagační materiály a další hodnotné ceny. Takže nezapomeňte - od 1. března do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.

Deset nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 5. do 18. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.


VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA                               

7. 5. (18:30)

Máj vybízí k procházkám, a pro ty, u kterých kvete láska ke zvířatům, mají průvodci na podvečerní prohlídce zoo spoustu zajímavostí ze zdejšího života.


VÍKEND DĚTÍ                                                                   

3.-4. 6. (10:00-15:00)

Celodenní program plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí spojených se zvířaty čeká na děti i dospělé. Odhadnete, které by to mohly být a jaké úkoly pro vás nachystají? Že by třeba Karkulka hledala pro vlka nějakou náhradu za svou maličkost.....

POZOR! tentokrát bude část programu zaměřena i na návštěvníky se psím doprovodem. Na hřišti v areálu zahrady připravujeme pro čtyřnohé štěkouny a jejich páníčky speciální aktivity včetně odměn za jejich absolvování. Sledujte www.zoo-olomouc.cz, kde v průběhu května najdete bližší informace.


KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích

Červenec - srpen: každý den

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. Premiéru mají o Velikonočním víkendu, dále jsou realizovány podle uvedeného harmonogramu. Probíhají u deseti výběhů a mezi zvířata s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. 

Komentovaná krmení:

10:00 plameňák růžový
10:30 klokan rudý / psoun prériový
11:00 gepard štíhlý
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 vlk arktický / medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VELIKONOCE V ZOO                                                     

13.-17. 4.

Svátky jara letos doprovázelo nefalšované aprílové počasí. Čtvrteční příjemno se v pátek změnilo v postupně se zvětšující chladno, které v neděli po obědě začaly provázet ještě i občasné srážky. Přesto navštívilo Zoo Olomouc za pět dní, kdy měly děti volno přes 11 tisíc lidí. Sníh totiž naštěstí napadl až později. Kromě zvířat a svátečně vyzdobeného areálu si v průběhu prodlouženého víkendu užili také velikonoční dílny a měli možnost se seznámit s velikonočními tradicemi z různých států světa. Na pěti místech zoo si vyzkoušeli různé hry s vajíčky, pálili věnce, tančili, pomlazovali naši dobrovolnici, zdobili klobouk, hledali sladkosti a luštili detektivku. Odměnou jim byla zábava, spousta sladkostí, kontaktní králíci a pírka našich ptačích chovanců za odhalení pachatele krádeží ibisích vajec.

O víkendu měla generálku komentovaná krmení a v pondělí vše završila nadílka pro zvířata.

Hlad a žízeň všem pomohl zahnat náš gastro provoz, který měl samozřejmě plnou pohotovost.


DEN ZEMĚ V ZOO                                                          

22. 4. (10:00-16:00)

Aprílové počasí provázelo i úžasnou soutěžně naučnou stezku „Kalahari – pravá tvář divoké přírody" připravenou a realizovanou DDM Olomouc na oslavu Dne Země. Zábavná stanoviště s hravými úkoly a spoustou zajímavých informací proměnila areál zoologické zahrady v jihoafrickou poušť a představila zvířecí rodiny, které se stanou obyvateli nového pavilonu KALAHARI. Zájemci se tak opravdu podrobně seznámili se surikatami, damany, hrabáči i medojedy.


2. PŘEDSLETOVÁ KONFERENCE ČARODĚJNIC    

29. 4. (11:00-15:00)

Čarodějnice různého věku, vzezření i povahy se účastnily poslední sobotu v dubnu druhého ročníku vzdělávací konference, protože úplně všechny jsou velmi chytré a dbají na celoživotní vzdělávání. Než se vydaly na tradiční slety si tak ověřily své znalosti v oborech písmomalířství, poznávání bylin a koření, vaření lektvarů, historie čarodějnického cechu a předvedly jak ovládají let na koštěti. Odměnou jim bylo občerstvení v podobě špekáčku, který si vlastnoručně opekly, případně jablíčka pro ty, co razí cestu zdravé výživy.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru