Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

9 / září 2017

ŠEDÍ PLYŠÁCI V RŮŽOVÉM HEJNU​​​​​​​

Během prázdnin se postupně vylíhla letošní mláďata plameňáků růžových. Chováme je od konce 70. let, kdy jsme prostřednictvím Ing. Vágnera dovezli deset kusů z Egypta. Odchovy se dlouho nedařily. Původně u nás žili tito ptáci na rybníčku, odkud je ale bylo potřeba každoročně přemísťovat do zimní ubikace, což bylo problematické. Teprve po přesunu na současné místo, úpravě hnízdiště a krmné dávky se podařilo odchovat v roce 1996 první mláďata. Nynější skupina má průběžně kolem 60 kusů. Letos jsme po loňské pauze netrpělivě sledovali chování celé skupiny už od jara. Obávali jsme se, jestli při nedaleko probíhající stavbě pavilonu KALAHARI, budou mít dostatek klidu, který vyžadují pro zahájení páření a hnízdění. První zaznamenané páření v nás vyvolalo naděje. Následovala stavba hnízd z mokré hlíny. Postupně na ně usedlo čtrnáct ptáků a nyní je ve výběhu vidět šest mláďat. Vypadají jako šedí plyšáci. Zpočátku měli poměrně krátké nožičky a neohrabaně se pohybovali mezi dospělými. V tuto chvíli už mají zahnuté zobáky a začínají se i chodit koupat.

PÁTÝ MALÝ VELKÝ MRAVENEČNÍK​​​​​​​

Samice Pia a samec Sylvin jsou příkladní rodiče, prvního potomka úspěšně odchovali v roce 2011 a prarodiči se stali v roce 2014, kdy jedna z jejich dcer odchovala potomka v Lešné. Teprve letos začátkem srpna se však dočkali samečka. Je sice menší, než byly jeho sestry, ale má se k světu. Návštěvníci ho mají možnost vídat v Jihoamerickém pavilonu, ovšem pouze ve chvílích, kdy se matka jde najíst, protože jinak tráví oba většinu času spánkem. Momentálně má sameček za sebou zdárně absolvované kritické první týdny života. Stejně jako v předchozích případech si jeho matka musela nejdříve zvyknout na to, že má opět mládě. A protože měl nižší porodní hmotnost, dělalo mu potíže vyšplhat na matčina záda dostatečně rychle. Často to nestihl, když netrpělivě spěchala k naservírované potravě a pak se za ní musel batolit pěšky. Mláďata mravenečníků jsou v tomto útlém věku spíše vozící než chodící, takže si brzy odřel tlapky, které mu bylo třeba pravidelně ošetřovat. V pěti týdnech života vážil více než dvojnásobek porodní hmotnosti, tlapky se mu zahojily a mámě na záda šplhá jak horolezec.

NOVINKY OD MRAVENEČNÍKŮ STROMOVÝCH​​​​​​​

Sameček Toby narozený v roce 2015 odjel minulý týden do Anglie. Místo něho by měla v nejbližším období přicestovat nová samice a rozšířit tak náš chovný potenciál. Nynější skupinu tvoří samec Chaco přivezený v roce 2015 patrně přímo z Ameriky a v roce 2009 u nás narozená samice Tara, která je druhým mládětem odchovaným v Zoo Olomouc a sama už měla několik mláďat.

NOVÉ DRUHY PLAZŮ V TERÁRIU​​​​​​​

V teráriích v pavilonu žiraf můžete vidět tři nové druhy plazů, z nichž některé jsme zatím v naší zoo nikdy nechovali. Novinkami zde jsou varani Mertensovi, což je druh zajímavý zejména proto, že se zdržují v blízkosti vody, umí se i potápět a mají s ohledem na pohyb ve vodě výše posazené nozdry. Leguánci měniví při rozrušení stáčejí ocas do spirálky směrem nahoru od země, což vypadá nejen zajímavě, ale i roztomile. Poslední novinkou jsou živorodí leguánci modří.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Bez černý

je listnatý keř, který se často vyskytuje na lesních mýtinách, mezích u cest i na rumištích od téměř celé Evropy až po malou Asii a Kaspické moře. Kvete v červnu a červenci, plody začínají dozrávat koncem srpna a sbírají se v září a říjnu. Bez má široké využití v lidovém léčitelství, farmacii i v potravinářství. Sbírají se květy a především plody, které mají v syrovém stavu projímavé účinky. Využívají se k výrobě marmelád, sirupů, likérů, limonád, vín i k barvení potravin. V léčitelství se z květů dělá čaj, který snižuje horečku a mírní kašel. Šťáva z plodů působí podpůrně při léčení migrén a některých nervových chorob.

Nová svoboda

26. března 1970

Jaro v olomoucké zoo

V olomoucké zoologické zahradě, i přes ztíženou situaci v důsledku nepříznivého počasí minulých dnů, zvířata velmi dobře přezimovala. Především zásluhou vzorné péče ošetřovatelů, avšak i ostatních zaměstnanců, kteří museli zdolávat hory sněhu od pavilonu opic, kočkovitých šelem, vivária a všech voliér. V těchto dnech už čekají přírůstky. Rozrostlo se například stádo zakrslých koz kamerunských, štěňaty překvapí rodina australských psů dingo. Mláďata z prvního odchovu uvidí návštěvníci již ve výběhu s dospělými. 

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ZÁŘÍ 2017

ZOOHRA

Až do konce roku si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!


KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Probíhají v září o víkendech u následujících výběhů a v uvedených časech.

10:00 plameňáci 

10:30 klokani a psouni 

11:00 gepardi 

11:30 mravenečníci 

12:00 velbloudi 

12:30 šelmy

13:30 vlci a medvědi 

14:00 makaci

14:30 lemuři 

15:00 žirafy 


25. SETKÁNÍ SPONZORŮ

30.9. (9:00 - 13:00)

Každoroční setkání lidí, kteří sáhli do své peněženky a díky sponzorskému daru se stali adoptivními rodiči některého z našich zvířat, se koná jako obvykle koncem září. Hosty nejprve ředitel zahrady seznámí s dosaženými úspěchy a novinkami, pak absolvují komentovanou prohlídku a závěrem se v přátelské atmosféře občerství připravenými dobrotami z produkce našeho gastro provozu. Na děti se přijdou podívat i kontaktní zvířata.


VÍKEND ROZHLEDEN

30. 9.-1. 10. (9:00-16:00)

10 kvízových otázek na 10 mezipatrech po cestě na vrchol celý víkend následující po 28. září, které je Dnem věží a rozhleden ČR zahajujícím Měsíc věží a rozhleden ČR. Olomoucká zoo je jedinou zoo v naší republice, která má ve svém areálu kovovou vyhlídkovou věž.  Pokud milujete výšky a jste navíc soutěživí, vystupte až na vrchol! Cesta okořeněná zajímavými otázkami uteče jako nic a na vyhlídkové plošině si můžete zkontrolovat správné odpovědi. Zároveň tam najdete superotázku. Tři vylosované správné luštitele obdarujeme.


SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

30. 9.-1. 10.

Podzimní vědomostní stezka, opět v režii DDM Olomouc, poskytne malým i velkým návštěvníkům zoo spoustu překvapivých informací.


NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2017

30. 9.-1. 10.

Návštěvou „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se můžete připojit k Národnímu vlčímu týdnu (National Wolf Awareness Week 2017) pořádanému ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku naproti výběhu vlků arktických přiblíží všem zájemcům život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany.


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI


ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30.6.-6.7.

Premianti opět mohli jít do zoo zdarma a každý školák, který navštívil zoo a pochlubil se vysvědčením, dostal drobnou sladkost.

 

LETNÍ DOVÁDĚNÍ S RODINNÝMI PASY V ZOO OLOMOUC

15.7. (10:00 – 16:00)

Na tradiční prázdninové akci s Rodinnými pasy děti skotačily s prasátkem Pepinou a Tomem, úspěch měla také AUTOBOT SHOW i ostatní atrakce.

 

VÍKEND REKORDŮ

19.8.

Třetí sobotu v srpnu proběhla tato tradiční akce ve zcela jiném stylu. Rekordy a superschopnosti z říše zvířat jsme zkoumali, zkoušeli a ověřovali si. Děti i dospělí, kteří přišli i při střídavě deštivém počasí absolvovali řadu her a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. Šikovní si odnesli domů vlastnoručně vyrobenou zvířecí hračku. Zájem upoutal i trenažer dopravních nehod zajištěný pojišťovnou Generali a stanoviště Pevnosti poznání s efektními chemickými pokusy, u kterého si řada opravdu zapálených zájemců nechala vzplanout ruku. Spokojenost návštěvníků kontrolovala i některá kontaktní zvířata.

Jako dárek dostali u příležitosti tohoto dne návštěvníci s číslem vstupenky končícím devatenáctkou knihu ZOO V OBRAZECH.


MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

1. 9. (17:00 - 22:00)

Ani v tomto případě nám sice nebylo počasí nakloněno, přesto se akce účastnilo přes třicet dětí a dospělých. Začali jsme už v 17:00 seznámením mladší generace s těmito zajímavými tvory, jejich důležitostí a způsobem ochrany. Hravou formou jsme si představili jejich zvyky, vyzkoušeli, jak se odchytávají, měří i váží. Procházku večerní zoologickou zahradou jsme se společně rozhodli za deště vynechat – ostatně ani netopýří si v tomto počasí křídla nemáčí. Závěrečnou odbornou přednášku ovšem specialista na slovo vzatý RNDr. Jiří Šafář, člen České společnosti pro ochranu netopýrů okořenil ukázkou netopýřího pacienta, kterého mají v péči jeho přátelé z Bratislavy účastnící se našeho setkání.

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru