Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

3 / březen 2019

CO DĚLAJÍ V ZIMĚ?

Je mýtem a pověrou zároveň, že v zimě v zoologické zahradě není co k vidění. Naopak. Zvířata, která v olomoucké zahradě chováme, jsou za léta strávená v ní mnohdy teplotně adaptovaná. A tak můžeme vidět např. i klokany na sněhu, ač mají k dispozici své 1+1 s vyhřívanou podlahou. Samozřejmě však dbáme na to, aby zvířata, jimž chladné měsíce přirozeností nejsou, nikterak netrpěla. Některá tráví část roku na svých zimovištích, jiná, jako třeba žirafy, bývají ve své vnitřní ubikaci a ven se chodí podívat jen na omezenou dobu. Opice pobývají ve svých vytápěných pavilonech. Naopak makaci červenolící jsou vybaveni hustou srstí a zimu tráví ve výběhu, ale ponecháváme jim možnost ukrýt se v přístřešku, v němž je podlaha částečně vyhřívaná podlahovým topením a kde dostávají krmení. A pak jsou však i zvířata taká, kterým třeskutá zima nejen sluší, ale i lahodí. Ať už se jedná o tygra ussurijského, soby, mandžuské levharty, sovice sněžní, všechny horské kopytníky, aj.

UHYNULA ŽIRAFA ZAIRA

Narodila se 14. 5. 2000, odchovala 4 mláďata, byla nejstarší žirafou našeho stáda, respektovanou a dobře spolupracující. 7. února jsme se se Zairou však museli rozloučit. Její dlouhodobé pohybové potíže přešly v chronické, a ač jí byla podávána kloubní výživa, její stav se zhoršoval, až došlo ke zhoršení akutnímu. S ohledem na vysoké stáří, bolesti, nemožnost kvalitního pohybu a nakonec pohybu vůbec, jsme se rozhodli neprodlužovat její umírání. K úhynu Zairy došlo s pomocí veterináře. V Zoo Olomouc se žirafy chovají od roku 1976. Prozatím se podařilo úspěšně odchovat celkem 60 mláďat, z nich v roce 1999 dvojčata, což se ve světě stalo pouze 4krát. Žirafa coby nejvyšší suchozemský savec planety, nemá díky své výšce potravní konkurenci. Její domovinou jsou africké savany. Krk tvoří stejný počet obratlů jako lidský, tj. 7. Stádo může čítat pouze jednoho dospělého samce. Největší samec vážil téměř 2 t a měřil 5,87 m. Její jazyk dosahuje téměř 40 cm a žirafy ho používají při získávání potravy. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhopouhých 20 minut denně. Zairo, máme tady po Tobě ještě 2 dospělé děti, za které Ti děkujeme. V nich zůstáváš s námi stále.

KRMIVO 2018

Zahrada chová 409 druhů zvířat v počtu 1898 kusů. Uživit takto početnou domácnost, jejíž členové jsou v některých případech v dobrém slova smyslu „pěkně“ vybíraví, ale není nikterak snadné. V roce 2018 se za krmivo utratilo 5.833.096 Kč. Z tohoto plynou náklady na jeden krmný den 15.981 Kč. A koho by bylo lepší šatit než živit? Nejdražší strávníci na krmení jsou rejnoci a gepard, jejichž průměrná denní krmná dávka stojí více než 200 korun. Ani letos si své prvenství v nejvyšších finančních částkách za krmivo nenechali ujít masožravci. Hodovali za 1.351.953 Kč. Třeba takový lev berberský - v olomoucké zoo je krmná dávka určena 30 kilogramy masa na jednoho jedince na týden. Mnohdy se návštěvníci pozastavují nad jídelníčkem zvířecích svěřenců a doslova jim závidí jejich nedělní oběd. Takovým typickým „provokatérem“ je gepard. Jedná se o nejnáročnějšího konzumenta čerstvého masa - kuřecí steaky bez kosti, vepřové či králičí maso jsou jeho oblíbenou pochoutkou. Nejvíce se spotřebuje jablek, mrkve, hovězího masa a granulí pro žirafy. Na okus se jezdí 3krát týdně na Libavou. A kdo je nejskromnější? Krajta vodní. Krmí se 2-4krát za měsíc. Krajto, víc takových a sníží se nám rozpočet!

CO VŠECHNO SE SPOŘÁDALO A ZA KOLIK

Maso (1.351.953 Kč)

Ovoce a zelenina (873.762 Kč)

Granule pro kopytníky (944.012 Kč)

Granule pro ptáky (192.425 Kč)

Granule pro opice (109.695 Kč)

Seno, sláma (768.735 Kč)

Zrniny (128.516 Kč)

Hlodavci, králíci (386.491 Kč)

Hmyz (214.218 Kč)

Mořské plody (70.000 Kč)

Speciální přísady (44.264 Kč)

Vejce (44.200 Kč)

Ostatní

ADAX, SEZNAMTE SE

Olomoucká zoologická zahrada oznamuje světu adaxů zprávu plnou naděje. Narodila se zde dvě mláďata tohoto kriticky ohroženého zvířete, které bychom v přírodě hledali stěží, neboť počet volně žijících adaxů se podle IUCN odhaduje na 30-90 jedinců. Sameček Vilík přišel na svět 28. 1., samička Laděna 2. 2. 2019. Olomoucká zoo započala s chovem pouštních antilop v roce 1987, v rámci evropského záchranného programu se v roce 1996 zúčastnila reintrodukce adaxů do ohraničené rezervace v Maroku. Dříve obývali adaxové téměř celou saharskou oblast. Bílým zbarvením, které odráží sluneční paprsky, se přizpůsobují svým životním podmínkám, v zimních měsících se přebarvují do tmavších odstínů. Na udržení populace adaxů ve volné přírodě nese výraznou zásluhu Zoologická zahrada Hannover, které náleží i vedení jejich Evropské plemenné knihy. V ní se chronologicky vedou veškerá zvířata a koordinátor Evropského záchranného programu bdí nad tím, aby se při křížení nepotkala zvířata příbuzná, či pocházející z linií, které jsou v populaci příliš početně zastoupeny.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Vilín prostřední

(Hamamelis × intermedia)

Vilíny jsou keře nebo malé stromy rostoucí ve východní Asii a východní části Severní Ameriky. Atraktivní jsou tím, že kvetou velmi brzy, obvykle už koncem zimy v únoru. Jejich listy a kůra obsahují třísloviny se svíravým účinkem, jež se proto používají v medicíně. Jako léčivou rostlinu ho využívali i severoameričtí indiáni. Nejčastěji se pěstují okrasné kultivary vilínu prostředního, který vznikl křížením vilínu japonského a vilínu měkkého z Číny. Vzniklé kultivary se vyznačují velkou barevnou škálou květů od světle žluté barvy až po tmavě vínovou, které příjemně voní. 

Lidová demokracie

23. prosince 1970

I v přírodě jsou výjimky 

V olomoucké zoologické zahradě na Kopečku se narodilo zubřátko. Běžně se tato vzácná zvířata rodí na jaře, obvykle v květnu a červnu. Mládě je velice malé a téměř se nechce věřit, že vyroste v tak mohutné zvíře jako je zubr, dosahující výšky až 180 cm a váhy kolem 700 kg. Zubřátko je mnohem světlejší, než oba rodiče. Olomoucká zoo patří ke třem u nás, kde se chovají zubři. Plemennou knihu zubrů, chovaných v oborách a zoologických zahradách, vede dnes mezinárodní společnost pro jejich ochranu v Polsku.

AKCE V ZOO V BŘEZNU 2019


​​​​​​​VÍTÁNÍ JARA V ZOO

11.–17. 3. 

Jarní stezka připravená DDM Olomouc na téma JARNÍ PŘÍRODA a čerstvě narozená mláďata jsou výzvou k procházce po zoo.

​​​​​​​ZOOHRA

prodlouženo do konce března 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici až do konce března 2019. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

ZOOINVENTURA

1. 1. – 3. 2.

Možnost vyzkoušet si alespoň u vzorku námi chovaných zvířat jejich pravidelnou inventuru využila i letos řada návštěvníků. Ve sběrném boxu před východem ze zoo se nashromáždilo celkem 58 vyplněných hracích karet. Správně neodpověděl nikdo, pět nejlepších z vás mělo 8 správných odpovědí z 10 otázek. Tři z nich se mohou těšit na pěkné ceny.

 

Víte, že