Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

6 / červen 2017

MEDVĚDÍ RODEO

V polovině května se počasí konečně ustálilo a pro medvíďata našich baribalů nastal vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami. Nejdříve byla na několik hodin zkušebně vypuštěna do výběhu pouze s matkou. V rozlehlém prostoru vedle pavilonu netopýrů, který baribali obývají, mají mláďata s medvědicí z bezpečnostních důvodů vytvořenu ohrádku. Jejich opatrné zkoumavé krůčky z ubikace ven trvaly pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty. Seznámení s elektrickým ohradníkem jasně určilo hranice  oblasti jejich pohybu, ale nepříjemné překvapení hodili okamžitě za hlavu a raději se věnují hrám „Kdo vyleze výš?“ nebo „Mami nebuď suchar!“. Na zbylém prostoru výběhu si čerstvého vzduchu užívá jejich otec. Celá rodinka se takto seznamuje a než mrňousi povyrostou, tak se uvidí jak dál.

Zveme tedy všechny, kdo se na naše medvíďata těší, aby neváhali a první volnou chvilku přišli strávit pohledem, který by se jim v přírodě naskytl pouze za oceánem.

HLAVNÍ SEZÓNA ZAHÁJENA

Výběhu Safari Afrika opět dominují oryxi jihoafričtí, majestátní přímorožci, jejichž hlava ve stylizovaném ztvárnění byla dlouhou dobu logem Zoo Olomouc. Vypouštění těchto zvířat ze zimoviště je každoročně považováno za neoficiální zahájení naší hlavní turistické sezóny. Tyto teplomilné antilopy tráví zimu ve stáji v individuálních boxech, kde po začátku roku proběhnou porody samic a již odrostlá mláďata pak při vypouštění následují své matky. Ve výběhu ještě nějakou dobu probíhají jejich ritualizované souboje sloužící k sestavení hierarchického žebříčku. Zároveň dochází k páření – chovný samec po zimním odloučení od samic plní velmi ochotně svou funkci. Potomci se našim oryxům díky tomu rodí synchronizovaně, v rozmezí maximálně dvou měsíců.

Nejen pasažéři safari vláčku, ale i pěší návštěvníci si mohou užívat pohled na tyto nádherné antilopy i se čtyřmi letošními mláďaty. Je to fascinující podívaná!

VLČATA

U vlků Hudsonových vedle medvědů baribalů, začala vylézat štěňata. Jejich přesný počet ani pohlaví zatím nejsou známé, viděno bylo devět mláďat, která první veterinární prohlídka teprve čeká. S touto skupinou počítáme jako s obyvateli vlčího Safari. Bude další zprovozněnou etapou a naváže na prostor Euroasie. Práce na zpevnění svahu mezi „vrstevnicovou“ cestou pro návštěvníky a trasou safarivláčku právě zahajujeme.

SOBÍ ŠKOLKA

Velmi živo je i ve výběhu sobů polárních. Svou otcovskou kariéru zahájil před koncem roku nový chovný samec. Po několika měsících napínavého očekávání jsme za péči o tuto skupinu byli v průběhu května odměněni narozením deseti mláďat. Dvě byla neživotaschopná a zbývajících osm malých sobíků v několika barevných variantách se pohybuje jak v prosklené ubikaci, tak po venkovním výběhu. Rostou tak rychle, až by člověk byl klidně ochotný věřit, že o Vánocích už utáhnou Santovi sáně plné dárků. Jenže my je nepůjčíme.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Štědřenec odvislý

Zlatý déšť zná asi každý, ale už jen málokdo ví, že tento ozdobný keř kvetoucí brzy z jara není ten pravý. Na jaře kvete zlatice převislá pocházející z Číny, kdežto pravý zlatý déšť se jmenuje štědřenec odvislý a kvete až koncem května a začátkem června. Domovem je v jižní Evropě. Jeho tvrdé, houževnaté dřevo se používá na násady, části hudebních nástrojů i luky. Zejména květy a semena této rostliny jsou jedovatá, způsobují dlouhodobé zvracení, únavu, průjmy. Štědřenec se často pěstuje jako okrasná rostlina, v zoo jej najdete před výběhem plameňáků. 

ZEMĚDĚLSKÉ NOVINY

13. února 1970

Co spořádá žaludek ZOO

Olomoucká zoologická zahrada na Kopečku chová v současné době 564 kusy zvěře ve 112 druzích. Je to velké bohatství - přesně 258.759 Kčs, které však také něco spotřebuje. Loni se v ZOO zkrmilo 176 q masa a 19.550 kuřat, 334 q jadrných krmiv, 1.087 q sena a zelené píce, 80 q brambor, 48 q mrkve, 18 q jiné zeleniny, dva  a půl tisíce vajec, 220 kg tvarohu, 2.400 litrů mléka, 9.600 rohlíků a mnoho dalších krmiv.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ČERVNU 2017

VÍKEND DĚTÍ                                                                   

3.-4. 6.

Mezinárodní den dětí slaví  Zoo Olomouc jako vždy VÍKENDEM DĚTÍ první sobotu a neděli v červnu.

Program bude bohatý a tentokrát zaměřený nejen na děti, ale na celé rodiny i s jejich psími miláčky.

S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO

Před vstupem 3.6. (10:00-16:00)

Není na co čekat - vezměte děti, proberte vysloužilé elektrické pomocníky a hurá do zoo na VÍKEND DĚTÍ. ELEKTROWIN vám před vstupem vymění každý starý elektrospotřebič  za dětskou vstupenku. 


A CO VÁS ČEKÁ V ZOO?

POHÁDKOVÁ STEZKA

Les pod Bistrem U lemura,  3.6. (10:00-16:00), 4.6. (10:00-15:00)

Pohádkové bytosti se zajímavými úkoly představí některá zvířata chovaná v naší zoo a šikovné děti odmění drobnou sladkostí.

 

HRAVÉ I POUČNÉ AKTIVITY PRO NÁVŠTĚVNÍKY SE PSY

Hřiště pod restaurací ARCHA 3.6. (10:00-16:00), 4.6. (10:00-15:00)

-Ukázka agility a skákání 

-Zdolávání překážkové dráhy

-Hlavolamy pro psy

-Ukázka a ochutnávka 5 druhů domácích sušenek pro psy + recepty

-Výroba hraček z fleecu0

-Poznávačka plemen psů na fotkách a přiřazování názvů

-Dárek – každý účastník dostane kanadské krmivo K-9 www.krmivoK9.cz

 

ZOOHRA od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti bude spuštěno v sobotu. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem bude po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.

 

NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN

Altánek u vlků 3.-4.6. (10:00-16:00)

Osvětová akce Skupina obránců divočiny „FOREST“ pořádaná při příležitosti světového dne moří a oceánů.                                   


DIVADLO TRAMTÁRIE A HUGO Z HOR  

Travnatý plácek před východem neděle 4.6. (13:00-13:45)

Živí herci, krásné prostředí a veselá pohádka jsou připraveni na rodiče s dětmi v neděli po obědě před východem ze zoo.

 

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Celý víkend

10:00 plameňáci 

10:30 klokani a psouni 

11:00 gepardi 

11:30 mravenečníci 

12:00 velbloudi 

12:30 šelmy

13:30 vlci a medvědi 

14:00 makaci

14:30 lemuři 

15:00 žirafy 


SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

17.6.

Zábavná vzdělávací stezka s informacemi a otázkami ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21.6. Komentované krmení probíhající v 15:00 na vyhlídce u žiraf je bonusem, ale může přinést i spoustu odpovědí.


NOC SNŮ V ZOO

17.6. (16:00-18:00)

Zážitková akce určená pro handicapované osoby. Na několika stanovištích v blízkosti hlavního vstupu umožníme lidem s těžkým životním osudem kontakt se zvířaty, která jsou k tomuto účelu vhodná.


ZA SAMÉ JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30.6.-6.7.

Každý premiant, který se přijde pochlubit samými jedničkami, může využít vstupu do zoo zdarma. Navíc každý školák, který navštíví zoo a pochlubí se vysvědčením, dostane malou odměnu.


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3.-31. 5.

Množství mláďat, které bylo možné letos v průběhu této akce v zoo vyfotit bylo opravdu velké. Možnost poslat svůj fotografický úlovek do soutěže skončila posledního května. Deset nejlepších fotografií uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 5. do 18. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagačními materiály a dalšími hodnotnými cenami a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.


VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA                               

7. 5. (18:30)

Podvečerní Májová prohlídka zoo byla opravdu idylická. Třešně už květy sice neměly, ale barvami a vůněmi hýřilo mnoho jiných rostlin. Průvodkyně se podělila s účastníky o spoustu zajímavostí ze života našich zvířecích svěřenců a pochlubila se i novinkami a nejčerstvějšími mláďaty.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru