Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

4 / duben 2017

MEDVÍĎATA SE PŘEDSTAVILA MÉDIÍM

V pátek 31. 3. zástupci investorů, Statutárního města Olomouce a Zoo Olomouc, společně s vyslanci médií nejdříve zkontrolovali průběh stavby pavilonu KALAHARI a následně obdivovali naše medvíďata, která se při té příležitosti podívala mimo prostor ubikace. Novináři i zástupci televizí, a to jak regionálních tak celostátních, poprvé osobně zdokumentovali medvědí páreček v  ohrádce připravené vedle medvědího výběhu. Sourozenci předvedli své dovednosti, hry i schopnost zlobit se v případě, že se jim něco nelíbí. Samička je divočejší a dravější, sameček ještě roztomile neohrabaný.

TŘI MALÍ JELIMÁNI

V první polovině března se narodila tři mláďata lemurů kata. V expozici, která je součástí vstupní budovy do zoo, jsou k vidění tři samice nosící stále ještě na břiše své potomky. Ti se brzy začnou přesouvat matkám na záda a později se budou postupně osamostatňovat. Pak nastane návštěvnicky nejoblíbenější období, kdy davy lidí pozorují jejich divoké dovádění, jež spolehlivě rozesměje všechny generace.

Tyto endemity z ostrova Madagaskar s dlouhým pruhovaným ocasem proslavil animovaný film Madagaskar. Jejich zástupce tam vystupoval jako Jelimán – král všech lemurů.

KŮZLATA POD VĚŽÍ

Kozí výběh sousedící s vyhlídkovou věží se začíná opět plnit kůzlaty. Poslední březnový den propukla porodní vlna konečně i v tomto, návštěvníkům volně přístupném prostoru. O víkendu si mohli všichni přítomní hladit několik jedno až dvoudenních kůzlat různých barev, která se snažila držet svých matek. Naprosto uchvácené děti se jim sice snažily nabízet krmení zakoupené v automatech, mrňousi ale trvali na tom, že jsou zatím ochotní přijmout pouze mateřské mléko.

SERVAL A TYGŘICE ODJELI DO CIZINY

Do nových domovů odjela v uplynulém měsíci další odrostlá mláďata z předchozích let. Servalí samec, jehož sestru jsme odvezli začátkem roku do Ostravy, putoval do Zoo Opole v Polsku. Druhá samice z tygřích dvojčat absolvovala výrazně delší cestu až do Zoo Knuthenborg v Dánsku. Oba tito naši odchovanci, kteří patřili mezi mláďata narozená na Kopečku po mnoha letech, dorazili v pořádku a dělají radost svým novým ošetřovatelům.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Violka vonná​​​​​​​

Tato violka je velmi známá až 15 cm vysoká rostlina s intenzivně vonícími květy. V České republice není patrně původní, dříve rostla pouze v jižní a jihozápadní Evropě, severní Africe, v severní části Turecka a na Kavkaze. Dnes ji najdeme v téměř celé Evropě až po jižní Skandinávii a Rusko. Řadí se mezi léčivé rostliny, oddenek i nať obsahují saponiny usnadňující odkašlávání, hojivý sliz, vonné silice i sloučeninu kyseliny salicylové díky níž má protirevmatické účinky. Kvete v březnu a dubnu, květy jsou nejčastěji zbarveny sytě fialově, ale mohou mít i světlejší barvu nebo být zcela bílé.

LIDOVÁ DEMOKRACIE

22. ledna 1969 

Co spotřebuje zvěř v zoo

V olomoucké zoo mají 564 zvířat ve 122 druzích. Ročně spotřebují tato zvířata 176 q masa a téměř 20 000 kuřat, 334 q jadrných krmiv, přes tisíc centů zelené píce a sena, 80 q brambor, 48 q mrkve, a 18 q další zeleniny, takřka dva centy olejnatých krmiv, 51 q ovoce, 2500 vajec, 220 kg tvarohu, 2400 l mléka, bezmála 10 000 rohlíků aj. Nedávno se v zoo narodila štěňátka australského psa dingo. Loni navštívilo olomouckou zoo, která je rozlohově z největších v republice, 160 000 zájemců, vůbec nejvíce v historii.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V DUBNU 2017

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3.-31. 5.

Stále pokračuje!

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagační materiály a další hodnotné ceny. Takže nezapomeňte - od 1. března do zoo s fotoaparátem a úlovky nám pak zašlete společně s kopií vstupenky.

Deset nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 5. do 18. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.


VELIKONOCE V ZOO                                                     

13.-17. 4.

Svátky jara jsou v zoo každoročně první velkou akcí roku. Letos bude program silně tematický. Víte co slavíte? Přijďte to zjistit!

13.-14. 4.           

Velikonoční dílny nabízí zájemcům každého věku a pohlaví možnost využít přírodních materiálů k výrobě jedinečných dekorací pro sváteční výzdobu jejich domova.

15.-16. 4.          

Velikonoční tradice z různých států světa představíme formou her pro děti i dospělé. Na pěti místech zoo můžete soutěžit, tvořit, bádat i hledat a rozhodně se bavit.

Komentovaná krmení u deseti výběhů dle pevného rozpisu, probíhají o velikonočním víkendu jako premiéra letošního roku.

17. 4.                  

Nadílka pro zvířata - v rámci enrichmentu bude skupina dobrovolníků spolupracujících se Zoo Olomouc rozdávat vybraným zvířatům „nadívaná“ velikonoční vajíčka. Naši svěřenci tak návštěvníkům předvedou, jak se staví k tradicím.

Plnou pohotovost má i gastro provoz. V provozu budou všechny stánky, ve kterých jsou naši návštěvníci zvyklí na teplé občerstvení.


DEN ZEMĚ V ZOO                                                          

22. 4. 10:00-16:00 h

„Kalahari – pravá tvář divoké přírody" je název zábavného programu pro malé i velké v režii DDM Olomouc. Areál zoologické zahrady oživí zábavná stanoviště s hravými úkoly a spoustou zajímavých informací z jejího života. Každé bude reprezentovat jednu zvířecí rodinu, která se stane obyvatelem nového pavilonu KALAHARI. Přijďte se dozvědět více třeba o zvířatech, která na pohled připomínají spíše mimozemšťany.


PŘEDSLETOVÁ KONFERENCE ČARODĚJNIC         

29. 4. 11:00-15:00 h

Čarodějnice jsou různé – mladé, staré, krásné, ohyzdné i strašidelné, ale úplně všechny jsou velmi chytré. K tomu je ovšem potřeba se průběžně vzdělávat. Organizační výbor zajišťující stabilní přísun informací pro tento ohrožený druh bytostí, pořádá druhý ročník čarodějnické konference v zoo, která bude předcházet tradičním sletům pořádaným na různých místech Olomouce a okolí.

Program je opět nabytý zajímavými tématy a doplněný workshopy.  Účastníci, kteří svým ustrojením prokáží příslušnost k čarodějnickému „cechu“, se dozví něco o svých kolegyních, naučí se rozpoznávat důležité byliny, míchat lektvary a podobně. Délka akce je půldenní, aby nikdo nezmeškal své večerní povinnosti jinde, a občerstvení bude zajištěno.


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

ZOOINVENTURA

31. 1. - 5. 3.

S koncem olomouckých jarních prázdnin byla uzavřena i inventura zvířat v naší zoo. Na pokladně zoo si vyzvedlo hlasovací lístek k soutěži Zooinventura 556 návštěvníků a vyplněný ho u východu odevzdalo 106 sčítacích komisařů. Účastnit se mohli všichni návštěvníci, kteří umí psát a počítat.

Výsledky:

1.místo Nikola Bilková

2. místo Tomáš Icha

3. místo Adélka Dostálková


VÍTÁNÍ JARA V ZOO

25. 3.

Jarní stezka připravená DDM Olomouc a bezpočet čerstvě narozených mláďat lákaly k procházce po zoo. 2 146 lidí opustilo své vytopené domovy a vyrazilo k nám vítat jaro!

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru