Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

12 / prosinec 2017

OPIČÍ DROBOTINA

V Jihoamerickém pavilonu je nyní k vidění hned několik mláďat primátů. Koncem října přišli na svět dva kotuli veverovití. Jsou to poslední potomci samce, který letos odešel do Zoo Lešná, protože měl v naší skupině už několik dospívajících dcer. Přišel k nám v roce 2014 z Prahy a nahradil tehdejšího chovného samce. První kotuly jsme pořídili už v devadesátých letech. Tato menší skupinka se příliš nemnožila a v roce 2004 byla doplněna a přesunuta na pavilon s jihoamerickými zvířaty. Během následujících dvou let se narodilo osmnáct mláďat a do roku 2015 jich bylo už více než sto.

Dalšími přírůstky, shodou okolností na tomtéž pavilonu, jsou staršímu chovnému páru narozená dvojčata kosmanů zakrslých. Návštěvníci mohou tyto jen několik dní staré opičky pozorovat, jak se vozí na zádech svého otce. To je u těchto nejmenších vyšších primátů běžný způsob péče o potomky. Po narození přebírá povinnosti na svá bedra otec, matce mláďata nosí jen k nakojení. Kromě této skupiny máme kosmany zakrslé i v pavilonu opic, kde se rozmnožují pravidelně

POHODA, KLÍDEK A PŘÍRODA!

Poslední měsíc v roce může být chladný, pošmourný a nevlídný, ale také nádherně bílý a třpytivý. Jaký bude ten letošní? Ať už se počasí vyvrbí jakkoli, v Olomouci máme dvě jistoty – velmi živo na náměstí a pohodovou vánoční atmosféru uprostřed přírody a zvířat v zoo.

Od prvního prosincového dne vyzdobenou zahradu, skvělé punče v Restauraci pod Věží a v průběhu svátků komentované prohlídky u nás mají k dispozici nejen milovníci poklidných svátků, ale i ostatní, kteří se rozhodnou třeba jen na chvíli uniknout ruchu města.

ŽIRAFÍ SAMCI ODJELI DO NIZOZEMÍ

V úterý 28. 11. ráno byli po dlouhých jednáních z naší zahrady odvezeni dva téměř tříletí samečci žiraf Rothschildových Saboni a Zuhri. Rok a půl trvající komunikace s koordinátorem chovu tohoto ohroženého druhu nakonec vyústila v přesun zvířat do Safariparku Beekse Bergen. Chov dospívajících samců, kteří u nás mají matky a sestry, přinášel velké provozní potíže a byl stále komplikovanější. Možnost odvézt zvířata do zoo, kde jsou pro ně vytvořeny výborné podmínky, byla pro nás skvělou zprávou. Transportní auto s přívěsem dorazilo ve středu v pořádku na místo určení a oba žirafáci se stali prvními zástupci tamní samčí skupiny.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Přikrmování ptáků

S přicházející zimou nastává doba, kdy je vhodné začít přikrmovat volně žijící ptáky. Můžeme vyvěsit krmítka do kterých sypeme semena slunečnice, prosa nebo řepky. Vhodné jsou i lojové koule, které zavěšujeme na stromy. Také v zoologické zahradě připravují pro ptáčky různé pamlsky, jimiž pak zdobí stromy v areálu. Pokud v tomto období navštívíte naši zoo, tak zde můžete nabrat inspiraci nebo se potěšit pohledem na hemžení drobného ptactva.

Stráž lidu

14. července 1970

Olomoucká zoologická zahrada na Kopečku získala z pražské zoologické zahrady samici lamy krotké k doplnění chovného páru. Lama je umístěna v novém výběhu se stádem kůzlat kamerunských, které se opět rozrostlo o další mládě. Až navštívíte zoologickou zahradu na Kopečku, nezapomeňte se jít podívat také na mládě rysa ostrovida, které je nejvzácnějším přírůstkem z vlastního odchovu.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V PROSINCI 2017

MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ

Od 1. 11. do konce února platí opět nižší vstupné, a to konkrétně:

Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let   50 Kč/os

Dospělí  80 Kč/os


ZOOHRA

Až do konce roku si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!

 

16. 12. 2017, 10:00
STROM PRO ZVÍŘATA

K vánoční výzdobě jednoznačně patří stromeček a v zoo musí být nejen krásný, ale i chutný. Ptáčci a veverky se těší na svůj příděl jablíček, lojových koulí, šišek a vůbec všeho, z čeho se dají vydloubat zrníčka. Dům dětí a mládeže Olomouc bude zdobit jako první, ale stromečky na několika místech obchůzkové trasy může obohatit každý, kdo půjde kolem.


16. a 17. 12. 2017, 11:00 - 14:00
KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY

Přemýšlíte jak ozvláštnit výzdobu u vás doma? Vlastnoručně vyrobená dekorace je tutovka. Že nemáte materiál ani nápady? Od toho jsou tady Vánoční dílny v Restauraci pod věží! Nabízí pestrou směs přírodnin a typů, jak vytvořit ozdobu, která zajistí vašim svátkům jedinečnost. Čas strávený se svými blízkými při tvůrčí spolupráci je bonusem vyvolávajícím radost a štěstí, o které jde během Vánoc především.


24. 12. 2017
VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY A NADÍLKA PRO ZVÍŘATA

Dárek, na který není třeba čekat až do večera, ale pokocháte se jím už během dne, je dětské vstupné pro všechny dospěláky. Užijte si dopoledne Štědrého dne na čerstvém vzduchu a přijďte se podívat, co dostanou zvířata v zoo.


VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – prostě úplně jiná zoo než v létě. Venku chladno, ale v pavilonech příjemně vytopeno. A zvířata? Řada z nich je mnohem aktivnější než za letního horka. Komentované prohlídky jsou odměnou pro ty, kteří vydrží až do pozdnějšího odpoledne. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo 25.-30. 12. a 1. 1. v 16:00 a 18:00 hodin, 2. 1. v 16:00.

 

SVÁTEČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA POKLADEN

1. – 23. 12. a 2. 1.             9:00 – 16:00

24. a 31. 12.                        9:00 – 14:00

25. – 30. 12. a 1. 1.           9:00 – 18:30 


Areál je otevřen ještě 2 hodiny po zavření pokladen.


 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru