Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

6 / červen 2019

PRVNÍ LOV THEMBIHO

Zoo Olomouc se snaží, aby byl život zvířat zpestřen i tzv. enrichmentem, díky němuž se zvířata rozptýlí, obohatí se jejich každodenní činnosti a současně se jim poskytne zábava. Z hasičských hadic se pletou houpačky, ukrývá se krmivo, vyrábí se makety. Jedna taková, prase bradavičnaté, byla připravena i pro mladého lva Thembiho. Thembi byl zpočátku ostražitý, ale jakmile viděl matku Lilly, kterak na prase útočí, přidal se. Když přišel táta Šimon, Thembi mu už ukazoval, jak se s kořistí vypořádal, skákal s prasetem v tlamě, a nakonec si hrdě odnesl úlovek do vrchního patra výběhu. Historicky první lvi berberští přijeli do Olomouce v roce 1979. Zoo Olomouc má doslova "lví" podíl na zachování populace tohoto poddruhu lva, narodilo se zde už 20 mláďat. To poslední Thembi (Naděje) je součástí krásné a soudržné lví rodiny, kterou spolu s ním tvoří matka Lilly a otec Šimon, lev s největším počtem odchovaných mláďat na světě. Od 1/2 20. st. je tento nejmohutnější poddruh považován za v přírodě vyhynulého. Dříve obýval oblast celé severní Afriky. S jeho vyhubením započali už staří Egypťané a v jejich činnosti pokračovali i Římané, kteří lvy odchytávali a používali k bojovým hrám s gladiátory. Pouze 9 kůží, 1 kostra a několik lebek z berberských lvů jsou zachovány v muzeích. Informace o úplném vyhubení vyvrátila před lety zpráva o jejich chovu ve lvinci marockého krále. Z něj se pak rozšířili do jiných zoo. Dnes se chovají v 15 zoo v Evropě a ve 2 v Asii a jejich celková populace čítá 77 jedinců. Lev je jediná kočkovitá šelma, která žije rodinným způsobem života a loví ve smečkách. Mezi charakteristické znaky patří tmavá hříva, malé zakulacené uši s černým pruhem vzadu, velké jantarové oči se zelenou duhovkou.

STÁDA ORYXŮ A PAKOŇŮ

Co mají společného? Obývala svá zimoviště dlouhé měsíce, rodila mláďata a čekala na jaro. V květnu se dočkala vypouštění do svých venkovních výběhů. Oryxe jihoafrické jsme vypustili 15. 5. i s novým samcem Alexem. Kvůli počasí a vichřici, která jim narušila výběh, tedy letos spatřili přírodu v plné kráse o něco později. 28. 5. je následovalo stádo pakoňů běloocasých, konkrétně 4 samice a jejich 2 mláďata. Samec ještě zimoviště obývá, aby se mohlo korigovat jeho připouštění.

JÁ HUSÁREK MALÝ

Dne 6. 5. 2019 se ve skupině kočkodanů husarských narodil potomek chovného samce Lenona a matky Bory. K mláděti narozenému na podzim v roce 2018 tak přibyl parťák. Zoo Olomouc chovala kočkodany husarské už na počátku 70. let. V novodobé historii pak od roku 2003. Počet odchovaných mláďat dosáhl počtu 16. Kočkodan husarský je nejrychleji běhajícím primátem, dokáže vyvinout rychlost až 40 km/h, za den zvládne tento vytrvalý turista při svém putování za potravou zdolat až 25 km. Ve skupině bývají kočkodani většinou pohromadě, nebo se musí alespoň vidět. Proto se také příliš často neozývají, jsou stále jeden druhému na dohled. Dochází i k tomu, že se jednotlivé skupiny mohou spojit a dočasně tak vytvořit tlupu, která může být složena až ze 100 kočkodanů. Matka mívá jen 1 mládě, které nosí cca 1/2 roku na sobě, dospívá ve 4-5 letech. Když se kočkodani ocitnou v nebezpečí, samci vydávají velmi hlasité zvuky připomínající štěkot. Bojovat však už nechají samice. Při analýze záznamu jejich akustických projevů bylo zjištěno, že reagují stejně na určité zvukové projevy. Jsou znatelné rozdíly mezi označením orla, hada či levharta. Tyto zvuky však nemají vrozené, mláďata se jim učí. Původ českého jména této starosvětské opice pochází z překladu německého pojmenování „Meerkatze" (mořská kočka). Německý název se vysvětloval jako kočka, kterou námořníci převezli přes moře. Bílé štěty u uší a bílý knírek připomínají husarského vojáka, což vysvětluje jeho druhové jméno. Krmná dávka v zoo se skládá ze speciálních granulí pro primáty, vajec, luštěnin, moučných červů, zeleniny, malého množství ovoce, listí stromů a arabské gumy.

PRIMÁTOR S NÁMĚSTKYNÍ V ZOO

Město Olomouc chce pomoci zoo poničené v důsledku vichřice, částkou 5 milionů korun. Vichřice Eberhard byla největší katastrofou, jaké musela zoo od svého vzniku v roce 1956 čelit. Zoo navštívil i primátor města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, který na místě holin pronesl: „Vichřice poničila areál zoologické zahrady opravdu důkladně, já jako optimista a lesák v tom ale přesto vidím naději a nejméně dva pozitivní faktory. Především se hned na začátku ukázalo, že jednotlivé instituce ve městě dokáží táhnout za jeden provaz a společně si pomáhat, což je přesně ten směr, kterým chceme v Olomouci jít, současně věřím ve velké srdce Olomouce, v to, že pomoc zoologické zahradě vezmou Olomoučané za svou a že nás řešení následků přírodní pohromy více stmelí. Jako druhou tady vidím šanci a příležitost k nápravě některých chyb z minulosti. Tam, kde vichřice smetla smrkovou monokulturu, může být nyní vybudován nový biotop, který bude pro zoo, její návštěvníky i pro přírodu mnohem vhodnější.“ Náměstkyně primátora Markéta Záleská byla krátce po vichřici v kontaktu s vedením zahrady. „Hledali jsme praktické cesty, jak Zoo Olomouc pomoct. Jednou z nich je návrh uvolnit z rozpočtu nad rámec standardního ročního příspěvku další částku pět milionů korun, na čemž jsme se už ve vedení města shodli. Částku musí ještě schválit kolegové v zastupitelstvu, já věřím tomu, že to neodmítnou,“ řekla Markéta Záleská. „To, že společně dokážeme zahradu zachránit, je pro Zoo Olomouc v této nesmlouvavé situaci jasná a dobrá zpráva,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomír Habáň.

20.000,- KČ OD SENIORŮ
POMOCI MŮŽETE I VY

Senioři založili vlastní sbírku, kterou inicioval olomoucký klub pro seniory města Olomouce v Nedvězí a pospolu s odborem sociálních věcí oslovil i kluby další a celkově vybrali částku, která přesahuje 19.000,- Kč. Tuto částku použije Zoo Olomouc na škody způsobené vichřicí Eberhard, které sahají k 10 milionům korun. Díky projevenému zájmu lidí je dnes na krizovém účtu zahrady cca 125.000,- Kč, na DMS kontě přes 80.000,-. V současné době projednává Zoo Olomouc se zástupci města Olomouce projekt na záchranu zoologické zahrady, jehož součástí mají být charitativní koncerty, výsadba stromků a jejich adopce i další podpůrné aktivity. Zahrada se svými zvířaty tady byla vždy pro lidi, jejich radost, společně strávený čas, oživovala školní lavice, tvořila vztah k přírodě. Měli bychom jí dát najevo, že to víme, že nám vzpomínky nikdo nesebral, že jsme tady. Kdo by chtěl ve šlépějích seniorů pokračovat a iniciovat sbírku, informace vám poskytne tisková mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská na tel.: 608 101 325.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Budky pro ptáky

Kvůli vichřici jsme přišli o mnoho stromů, proto jsme v areálu zoologické zahrady vyvěsili celou řadu budek pro ptáky. Většina z nich je obsazená a v některých jsou už mláďata. Z druhů se zde nejčasteji vyskytuje sýkora koňadra, která obsadila velkou část vyvěšených budek, počet mláďat v nich kolísá od dvou do jedenácti.

Nová svoboda

Z olomoucké zoo

12. dubna 1975

V současné době chová olomoucká zoologická zahrada 580 kusů zvěře ve sto čtyřiceti druzích, z toho savců 554 druhů, ptáků 67 druhů, obojživelníků 5 druhů a ryb 13 druhů. Celková hodnota zvířat činí téměř jeden a půl milionu korun.

AKCE V ZOO V ČERVNU 2019

AKCE V ZOO V ČERVNU 2019

VÍKEND DĚTÍ

1.-2. 6.

První víkend června bude v zoo doprovázen programem s různorodou nabídkou. Návštěvníci, nejen ti malí, si tak mohou prohlídku areálu zpestřit jak zábavnými úkoly od pohádkových bytostí, tak účastí při vzdělávacích aktivitách.

S VYSLOUŽILCI DO ZOO

Před vstupem, pouze sobota 1. 6. (10:00-16:00)

Zbavte se ekologicky starých elektrospotřebičů - první sobotu v červnu vezměte děti, poberte vysloužilé elektrické pomocníky a hurá do zoo na VÍKEND DĚTÍ. ELEKTROWIN vám před vstupem vymění každý kus za jednu dětskou vstupenku do zoo.

UKÁZKY SOKOLNICKÉ PRÁCE

Hřiště, pouze neděle 2. 6. (10:00-15:00)


A CO VÁS ČEKÁ V ZOO PO CELÝ VÍKEND?

POHÁDKOVÁ STEZKA

Lesík před Bistrem U lemura 1.-2. 6. (10:00-15:00)

K některým pohádkovým bytostem přirozeně patří zvířátka. V našem pohádkovém lese se vám představí ty, které se kamarádí se zvířaty chovanými v naší zoo a zároveň u nich můžete za splnění úkolu získat sladkou odměnu.

NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN

Altánek u vlků 1.-2. 6. (10:00-15:00)

Skupina obránců divočiny „FOREST“ pořádá osvětovou akci při příležitosti světového dne moří a oceánů.


KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. První proběhla o velikonočním víkendu. V květnu se rozbíhá jejich pravidelný cyklus trvající až do konce září (květen, červen a září o víkendech a svátcích, v průběhu prázdnin denně). Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, makaci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:

10:00 lemur kata

10:30 surikata (KALAHARI)

11:00 gepard

11:30 klokan, psoun

12:00 velbloud dvouhrbý

12:30 kočkovité šelmy (Po, Pá, Ne - jaguár; Út, Čt - lev; St, So - tygr)

13:30 vlk

14:00 makak červenolící

14:30 medvěd baribal

15:00 žirafa Rothschildova


ZOOHRA

- prodloužena do 2. června 2019

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bude k dispozici ještě na akci VÍKEND DĚTÍ. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 4. – 30. 6.

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pošlete nám na email marketing@zoo-olomouc.cz soutěžní fotografii zhotovenou od 1. 4. do 30. 6. 2019 společně s kopií vstupenky. Odborná porota vybere nejlepší fotografie, které vložíme do soutěžního alba na facebookové stránce Zoo Olomouc (https://www.facebook.com/ZooOlomouc/). Veřejné hlasování proběhne 8. – 21. července. Pět fotografií s nejvíce hlasy bude oceněno věcnými cenami a výsledky budou zveřejněny v následujícím týdnu na facebooku a webových stránkách Zoo Olomouc i v internetovém časopise ORYX. Hlavní cenou je poukaz na dopoledne ošetřovatelem pro jednu dospělou osobu a doprovod.


SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

22.-23. 6.

Vzdělávací stezka s informacemi a otázkami ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21.6. Komentované krmení v 15:00 je bonusem, ale může přinést i spoustu odpovědí.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

MAY DAY

11. 5. (10:00-15:00)

Zoo Olomouc + EAZA

Ochranářská kampaň EAZA s názvem SILENT FOREST zavedla při této akci milovníky přírody do jihovýchodní Asie, která je domovem těch nejpozoruhodnějších druhů zpěvných ptáků, ale zároveň je seznámila s aktivitami zaměřenými na pomoc ptactvu České republiky. Zahradu navštívilo 2 142 osob.

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru