Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

5 / květen 2018

DEN „D“ BUDE 11. 5.

Dělali jsme, co bylo v našich silách, ale počasí nám nepřálo. Přestože se obyvatelé do pavilonu KALAHARI během dubna postupně nastěhovali, otevření pro veřejnost jsme museli posunout na začátek května. Termín je stanoven na 11. 5. Nevzdávající se zima dělala po Velikonocích stále ještě radost lyžařům, ale my jsme nedočkavě vyhlíželi teplejší počasí. Půda venkovních výběhů opakovaně zamrzala a po rozmrznutí byla příliš rozblácená. Až koncem dubna jsme konečně dostali možnost udělat nezbytné úpravy. Návštěvníci tak mohli pozorovat jeřáb, který instaloval několikatunové balvany, ovšem až po té, co jsme za pomoci žáků místní základní školy srovnali terén a hlínu pokryli pískem. Balvany poskytnou surikatám příležitost k předvádění jejich typické pozice, kdy hlídají, jestli se neblíží nebezpečí. Tímto se za zpoždění omlouváme všem, kteří se těší na hrabáče, damany, surikaty, veverky kapské, ale i snovače, kruhochvosty, plochoještěry, kobříky kapské. Uvedené datum otevření je opravdu konečné a věříme, že návštěvníci budou spokojeni.

SAFARI AFRIKA OPĚT DOMINUJÍ ORYXI

Vypouštění majestátních oryxů jihoafrických ze zimoviště je každoročně považováno za neoficiální zahájení naší hlavní turistické sezóny. Chováme je od roku 1974 a s více než 300 porody patříme k jejich nejúspěšnějším chovatelům v Evropě. Vzhledem k tomu, že jsou to teplomilné antilopy, tráví zimu ve stáji v individuálních boxech, kde po začátku roku proběhnou porody samic. Již odrostlá mláďata pak při vypouštění následují své matky a rychle si zvyknou na pro ně nový volný prostor. Ve výběhu následně ještě nějakou dobu probíhají ritualizované souboje dospělých, které slouží k sestavení hierarchického žebříčku. Zároveň dochází k páření – chovný samec po zimním odloučení od samic plní velmi ochotně svou funkci. Potomci se našim oryxům díky tomu rodí synchronizovaně, v rozmezí maximálně dvou měsíců po Novém roce.

Nejen pasažéři safari vláčku, ale i pěší návštěvníci si opět mohou užívat pohled na tato nádherná zvířata se sedmi letošními mláďaty. Je to fascinující podívaná!

CO PŘINÁŠÍ KOZÍ VÝBĚH

Oblíbená atrakce dětí i dospělých, kde se mohou pohybovat přímo mezi zvířaty, hladit je a krmit krmivem zakoupeným v automatech, se opět hemží drobotinou. Už tři týdny průběžně přibývají čerstvě narozená kůzlata, která matky očistí, ona se pak rozkoukají, někdy trochu prospí a vyrazí „do světa“. Naprosto uchvácení návštěvníci všech velikostí se jim snaží nabízet krmení, ale ona jsou zatím schopna přijmout pouze mateřské mléko. Snaží se držet svých matek nebo schoulena s ostatními pospávají u vstupu do seníku, který jim slouží jako domov. Když je pak probudí hlad, křikem volají mámu. První dny života jsou pro ně nejkritičtější. Ještě velmi drobná a neznalá kůzlátka se stávají nejsnadnějším terčem návštěvníků nedbajících upozornění rozmístěných všude kolem. Ti je ochranitelsky berou do náručí a neuvědomují si, že jim mohou manipulací jednak ublížit a jednak je odnášejí od matek, které je pak velmi složitě hledají. Nejen nespokojené výrazy na tvářích, ale i stížnosti vyvolávají automaty na krmivo. Za požadovaných 10 Kč se zdá být granulek velmi málo a platící má pocit, že byl ošizen. Vězte, že důvodem není potřeba zoo se tímto způsobem obohacovat, ale fakt, který většině lidí nedojde. V exponovaných dnech projde kozím výběhem i několik tisíc krmících. Mezi zhruba čtyřiceti dospělými kozami je i hromada kůzlat, ta ovšem granule nežerou. Dospělé kozy včetně dvou kozlíků pak jako správní zástupci svého druhu sežerou všechno, co se jim nabídne. Omezením množství krmiva dávkovaného automatem se snažíme regulovat jeho přísun zvířatům a chránit je tak před potížemi, které je mohou při přežrání nepěkně potrápit. A to ještě nebyla zmínka o pytlících od krmiva zakoupeného na pokladnách. Krmiči je často nejsou schopni před dotěrnými kozami ubránit, takže…

NOVÝ KABÁT PRO BÁBOVKU

V druhé polovině dubna začala také avizovaná oprava naší největší voliéry po domácku pojmenované BÁBOVKA. Počasí si na jejím kabátě vybralo svou daň natolik, že měla být síť vloni na podzim sundána a zahájena rekonstrukce. Po odstěhování ptactva se ale natolik zhoršily povětrnostní podmínky, že byly práce odloženy. Zkázu dokončila říjnová vichřice, když na voliéru shodila jeden ze vzrostlých stromů v okolí. Obnažit voliéru, jejíž výška je v některých místech až 16m, ovšem není jen tak. Terén, na kterém je umístěna v mnoha místech nedovoluje ukotvení techniky používané při výškových pracích. Horolezci tedy často šplhají po konstrukci pouze za pomoci lan. V první etapě opravy bude zrevidován stav konstrukce a provedeny její potřebné opravy a úpravy včetně instalace nové sítě. Následovat budou úpravy interiéru, které povedou k realizaci původního záměru ze začátku 90. let. Vznikne moderní průchozí expozice, kde se budou lidé pohybovat přímo mezi ptáky.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Střemcha obecná

Jaro je v plném proudu a v areálu zoo vykvetla celá řada stromů i keřů. Jedním z nich je i střemcha, která se může vyskytovat v keřové nebo stromové formě, jež dosahuje výšky až 15 m. Hroznovité květensví intenzivně voní a střemcha je důležitou medonosnou rostlinou. Plody nevalné chuti jsou i přesto častou potravou lesních ptáků. Celá rostlina, kromě dužiny plodů, obsahuje jedovaté látky. Nejvíce se jich nachází v semenech a v kůře, jejich požití může působit nevolnost i smrt.

Stráž lidu

19. srpna 1970

Námluvy v zoo

Olomoucká zoologická zahrada získala výměnou za mláďata dospělou samici levharta. Tak tedy v Olomouci je už kompletní dospělý párek levhartů. Pracovníci ZOO očekávají, že námluvy dvojice budou úspěšné a brzy přijde potomstvo. 

Počet chovaných zvířat byl rozšířen o tři mladé pštrosy nandu, získané ze ZOO v Praze.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V KVĚTNU 2018

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                 

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den                                                              

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. První proběhla o Velikonočním víkendu, dál už podle uvedeného harmonogramu o víkendech a svátcích, v průběhu prázdnin denně. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:
10:00 plameňák růžový
10:30 klokani, psouni, velbloudi
11:00 květen gepardi, od června surikaty (KALAHARI)
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ   

1. 5. - 30. 6. 

Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“, propagační materiály a další ceny. Takže nezapomeňte - od 1. května do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.
Deset nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 9. do 22. července hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.   


MAY DAY                    

12. 5. (10:00-15:00)                                              

Členské organizace Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) přispívají k ochraně ohrožených druhů a ekosystémů na celém světě. Ochranářské kampaně EAZA jsou jedinečným nástrojem schopným upoutat pozornost milionů návštěvníků zoo. Nová kampaň s názvem SILENT FOREST nás tentokrát zavádí do jihovýchodní Asie, která je domovem těch nejpozoruhodnějších druhů zpěvných ptáků. Některé z nich se díky nadměrnému lovu a nelegálnímu obchodu dostaly až na hranici vyhubení. Akce MAY DAY seznámí zájemce s touto kampaní zaměřenou na vzácné asijské pěvce, ale zároveň s aktivitami zaměřenými na pomoc ptactvu České republiky. Odborníci z Ornitologické společnosti a zkušení sokolníci předvedou řadu zajímavostí ze své práce a naučná stezka vám prozradí jak ptáky najít a poznat je, co jim ubližuje a jak jim naopak můžete pomáhat.                                  


VÍKEND DĚTÍ              

2.-3. 6. (10:00-16:00) 

Celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí, které mají co dočinění se zvířaty. Schválně, odhadnete, které by to mohli být a jaké úkoly pro vás nachystají? Že by třeba Karkulka hledala pro vlka nějakou náhradu za svou maličkost...


S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO           

2. 6.                                

S jarním úklidem přichází čas i na výměnu a odvoz starých elektrospotřebičů. Jenže kam s nimi? Samozřejmě ekologicky zlikvidovat! Což půjde první sobotu v červnu i odevzdáním v zoo. Za každý přinesený elektrospotřebič za vás navíc ELEKTROWIN uhradí dětskou vstupenku.


NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN                                

2.-3. 6.                          

Osvětová akce s názvem „Národní žraločí týden 2018“ pořádaná při příležitosti světového dne moří a oceánů v naší zoo skupinou obránců divočiny "FOREST". Chcete se něco dozvědět o mořských predátorech, a proč jsou tak důležití pro ekosystém moří či oceánů? Zajímá vás, co je v současné době nejvíce ohrožuje a jak můžete i vy přispět k jejich ochraně? Chcete se dotknout zubů murény či čelistí žraloka? Pokud vaše odpověď zní "ano", tak navštivte stánek, který bude umístěn v altánku naproti výběhu vlků.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

DEN PTACTVA

2.-8. 4.

Naučnou stezku mělo k dispozici 13 091 návštěvníků, kteří se z ní mohli dozvědět řadu zajímavostí ze života opeřenců běžných i v naší přírodě.

 

DEN ZEMĚ V ZOO

21. 4.  

Zábavný program pro malé i velké v režii DDM Olomouc. Tentokrát se předposlední dubnovou sobotu věnoval psovitým šelmám formou stanovišť s hravými úkoly a spoustou zajímavých informací. 4 845 lidí se tak mohlo dozvědět více o nezastupitelné roli psovitých šelem v přírodě.


PŘEDSLETOVÁ  KONFERENCE ČARODĚJNIC

28. 4.  

3 133 osob navštívilo zoo v den, kdy se tu konal už třetí ročník čarodějnické konference. Program opět nabytý zajímavými tématy prezentovanými prostřednictvím workshopů absolvovalo téměř tři sta účastníků. Naučili se rozpoznávat důležité byliny, míchat lektvary i létat na koštěti a zjistili, jestli mají mezery v psaní a v historii. Za odměnu zahnali hlad opečeným špekáčkem nebo zdravým jablíčkem.

 

Víte, že...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru