Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

11 / listopad 2016

OSMÉ MLÁDĚ MRAVENEČNÍKA

Další mládě mravenečníků čtyřprstých se narodilo 18.10. Matkou je opět již velmi zkušená samice Tara a sameček je jejím pátým potomkem. Tara je sama naším odchovancem, narodila se v Zoo Olomouc 16.11.2009 tehdejšímu chovnému páru Tamině a Dartovi.

Otcem letošního mláděte je Chaco, kterého jsme přivezli 16.1.2015 z Amneville, ale pochází pravděpodobně přímo z Ameriky. Čekání na jeho potomka bylo poměrně dlouhé a už jsme začínali pochybovat o jeho schopnostech. Jakmile jsme při ultrazvukovém vyšetření Tary objevili úspěšně se vyvíjející mládě, byly všechny obavy ty tam.

Matka s mládětem jsou zatím odděleni v porodním boxu v zadní části vnitřní expozice kotulů veverovitých. Malý mravenečník měl ideální porodní váhu a rychle roste, jak je ostatně u tohoto druhu zvykem.

ADAXI ODJELI DO MAĎARSKA

Dvě zhruba rok a půl staré samice adaxů núbijských odvezl 4.10. přepravce do Sósto Zoo v Maďarsku. Rozhodl tak koordinátor chovu fungující pro celou Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií v rámci záchovného programu těchto v přírodě kriticky ohrožených zvířat. Lentilku a Vanilku odchované rodiči z naší skupiny vybral jako ideální zvířata pro tuto zahradu.  

V Zoo Olomouc jsme započali s chovem adaxů núbijských v roce 1987 s třemi kusy ze Dvora Králové, které ovšem pocházely ze Zoo San Diego. Počáteční neúspěchy v odchovech nasvědčovaly tomu, že jde o mimořádně náročný druh. Později se ukázalo, že příčinou byla stará a pro chov již málo vhodná zvířata. Po příchodu dalších zvířat, se dostavily první úspěchy. Nyní chováme nevelkou skupinu (3 samci a 4 samice), která se pravidelně rozmnožuje.

Tyto menší antilopy světlé až bílé barvy se šroubovitými rohy jsou zařazeny mezi kriticky ohrožená zvířata. Naše zahrada je aktivní i v rámci evropského záchranného programu a v roce 1996 jsme dokonce poskytli tři námi odchované samce k reintrodukci do rezervace v zemi jejich přirozeného výskytu. 

KROKODÝLCI VE VLASTNÍM

V minulém vydání tohoto měsíčníku jsme informovali o naší krokodýlí úrodě. Nyní doplňujeme – návštěvníci už mají možnost větší část této skupiny vidět v jednom z terárií na pavilonu žiraf, které pro ně bylo upraveno. 

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Svraštělka javorová

I na spadaných listech javoru lze pozorovat houbu svraštělku javorovou. Vyskytuje se jen v oblastech s relativně čistým ovzduším a proto je dobrým indikátorem znečištění životního prostředí. Pohlavní výtrusy vznikají na opadaných listech během zimy a dozrávají na jaře.

Ostravský večerník 24. října 1969 

Vzácný přírůstek

Opice kočkodan Brazzův patří k nově získaným exponátům, které získala olomoucká zoo. Dvojice těchto opic byla získána odchytem před šesti měsíci ve volné přírodě v Africe. Dalším přírůstkem je puma americká

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE LISTOPAD 2016

HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

VEČER DUCHŮ

29.10. (14:00-18:30)

Večer duchů se v Zoo Olomouc opět vydařil na jedničku s hvězdičkou. Dopolední sluníčko vystřídalo sice chladnější, ale velmi příjemné podvečerní podzimní počasí. Strašidla, duchové a jiné roztodivné bytosti plnily zahradu už od 14:00 hodin a odbavení u vstupu i ostatní provoz v zahradě probíhalo díky tomu plynule a bez tlačenice. Nezapomenutelnou atmosféru zoo osvětlenou halloweenskou výzdobou a spoustou lampionů v rukách návštěvníků si přišlo užít stejné množství návštěvníků jako v loňském roce. Chladno podporovalo zájem o stánky s punčem pro malé i velké návštěvníky, stejně jako o něco dobrého k zakousnutí. Vyhodnocené nejlepší masky dostaly na památku krásné knihy a ostatní strašidla ptačí pírka, dikobrazí bodliny, hadí kůže a jiné trofeje, o které byl velký zájem. Všech osm strašilek bylo pokřtěno nejlepšími jmény navrhovanými davem dětí i jejich rodiči. Profesionální fotografie od PHOTODIENST zachycující atmosféru tohoto kouzelného večera si odnesl každý, kdo se nepolekal Fantomase, ve stanu Rádia ČAS vymalovali na obličeje celou paletu barev a zástupci Pevnosti poznání zapálili nepočítaně rukou.

Co dodat? Bylo to super, tak zas za rok….!!!

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru