Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

10 / říjen 2017

VĚTŠÍ HŘIŠTĚ PRO HUŇÁČE

Medvíďata rostou jako z vody. Ze čtvrtkilových miminek vyrostli dva divoši, kterým už začala být ohrádka vytvořená v části velkého přírodního výběhu malá. Do zazimování mají ještě několik měsíců čas, proto jsme v září jejich prostor rozšířili na více než dvojnásobek. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat jejich řádění na výrazně větším „hřišti“, jež si užívají s vervou jim vlastní.

ZÁŘIJOVÉ ODJEZDY

Druhý týden v září opustila naši zahradu další skupina zvířat. 12.9. odjel pár oryxů jihoafrických Roman a Adélka do Pombia Parku v Itálii, kde se zařadili mezi obyvatele tamního safari. Jednalo se o mladšího samce a jednu ze samic, která měla v naší chovné skupině neshody a bylo třeba ji oddělit. Úspěšné zařazení v příští sezóně by mohlo opět činit problémy, proto jsme ji raději poslali jinam. Samec se narodil v roce 2015, je to velmi pěkný kus vhodný pro další chov, ovšem ne v naší, tedy jeho mateřské zoo. Zvířata jsou v pořádku na místě určení a seznamují se s novým prostředím.

Oryxe v naší zoo je možné zatím stále vidět ve výběhu tvořícím africkou část našeho safari, ale vzhledem k vlhkému počasí je pravděpodobné, že již brzy nastane čas pro jejich zazimování. Jedná se totiž o obyvatele suchých polopouští, kteří zvládají nízké teploty, ale potíže jim činí vlhká zima.

Pět odrostlých mláďat lemurů kata odjelo 14.9. do Zoo Jihlava. Všechna byla samičího pohlaví a byla na sebe zvyklá, proto jsme využili příležitosti poslat je společně na jedno místo. U nás zůstala chovná skupina čtyř dospělých samic a jednoho samce. Věříme, že v příštím roce bude jejich potomstvo minimálně stejně početné a pohled do výběhu díky tomu neméně zajímavý.

DOPOLEDNE OŠETŘOVATELEM

Velmi častá reakce návštěvníků při setkání s ošetřovateli je „tady bych chtěl pracovat, to musí být nádhera“. Málokdo má ale skutečně představu o tom, co tato práce obnáší. Proto už nějakou dobu nabízíme mezi programy pro veřejnost "Dopoledne ošetřovatelem", které si může objednat každý dospělý. Během dvou hodin se opravdu zblízka seznámí s prací u vybraných námi chovaných zvířat. Doprovod zajišťuje přímo ošetřovatel nebo zoolog, takže nejde o žádnou teorii, ale o skutečnou praxi jako je úklid a čištění ubikací či příprava krmiva. To je jedna strana mince. Ta druhá, všemi vytoužená, je seznámení se s vybranými zvířaty. V zoo jsou ale zvířata chována tak, aby to co nejvíce připomínalo jejich divoký život. Tedy, i když jsou na ošetřovatele zvyklá, nejsou ochočená jako domácí mazlíčci nebo jako zvířata v cirkuse. Jestli na sebe nechají sáhnout je vždy otázka pouze jejich rozhodnutí a toho, jak jim kdo padne do oka.

Účelem zoologické zahrady není jen chov vzácných a ohrožených druhů zvířat, ale i vzdělávání a vytváření vztahu lidí k přírodě. Dárkový poukaz na "Dopoledne ošetřovatelem" je tím pádem nejen výborným dárkem, ale i velmi smysluplným krokem. Poděkování absolventů těchto dopolední nešetří nadšením. Peníze za realizaci spotřebují zvířata, která jim naši zaměstnanci rádi a s láskou představují. Jedno omezení ovšem tato nabídka přeci jen má, vzhledem k tomu, že se koná v zázemí zahrady, není vhodná jako dárek pro děti, a to zejména z hlediska bezpečnosti. Navíc ruku na srdce, které dítě zajímá, jak se odvíjí něčí pracovní den.

Kompletní informace najdete na http://www.zoo-olomouc.cz/verejnost.

JAK JE NA TOM KALAHARI

Podoba pavilonu KALAHARI se stále více blíží vizualizaci vytvořené k projektu. V jeho venkovních prostorách už jsou jasně rozpoznatelné výběhy budoucích obyvatel. Vnitřek doplnily umělé skály dotvářející dojem krajiny na jihu Afriky. A v zázemí zahrady se pomalu shromažďují zvířata, která tuto novinku v centrální části zoo obsadí.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Hvězdovka trojitá

S nastávajícím podzimem přišlo vlhčí počasí a i v areálu zoologické zahrady se začala objevovat celá řada různých hub. Z těch zajímavějších druhů lze jmenovat třeba hvězdovky, které svým netradičním tvarem a velikostí jsou zajisté ozdobou každého lesa. Některé mohou totiž dosahovat až 15 cm v průměru. Rostou podle druhu pod listnatými i jehličnatými stromy, ale také v zahradách, na pastvinách a v alejích. Hvězdovky patří mezi nejedlé druhy, ale nejsou jedovaté. V kulovitém stádiu se sice jíst dají, ale pro svoji tuhost jsou jen těžko stravitelné.

Nová svoboda

17. dubna 1970

Jarní neděle v zoo

Sluníčko o druhé dubnové neděli přilákalo do olomoucké zoo přes 1500 návštěvníků. Nebyli zklamáni, protože většina zvířat je již ve výbězích. Největší obdiv samozřejmě sklízely skotačící opičky a velké kočkovité šelmy. V zahradě připravují v těchto dnech další překvapení. Vyměnili chovný pár hnědých mědvědů za medvědy himálajské, kteří jsou domovem ve východní a jihovýchodní Asii. I ty už nyní návštěvníci mohou spatřit ve výběhu. 

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ŘÍJNU 2017

ZOOHRA

Až do konce roku si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!


VEČER DUCHŮ

28. 10. 14:00-18:30

Poslední říjnová sobota bude v zoo opět plná duchů, úžasné podzimní atmosféry, dobrot pro zahřátí i mlsné jazýčky a strašidelných zaměstnanců. Návštěvníci dodržující „dress code“ tradičního VEČERA DUCHŮ se mohou ucházet o stupně vítězů jednak při výběru třech TOP dětských masek. Následovat bude překvapení a na závěr tohoto společného programu vybereme ještě tři nejlepší dospělá strašidla. Všechny přítomné masky při něm dostanou netradiční odměnu. Milovníci tajemna, pokud si chcete užít atmosféru při procházce večerní zahradou, nezapomeňte si vzít baterku nebo raději lampion, ať jste styloví! Ale pozor mezi šestou a sedmou hodinou se raději vyhněte lesíku naproti Lanáčku, strašidla si tam rezervovala prostor pro vybití svých děs budících pudů.

 AKCE ZAČÍNÁ VE 14:00

POKLADNY JSOU OTEVŘENY DO 18:30 A AREÁL DO 21:00

DĚTSKÉ VSTUPNÉ 70 Kč PLATÍ PRO VŠECHNY

VYHODNOCENÍ NEJLEPŠÍCH 3 DĚTSKÝCH A 3 DOSPĚLÝCH MASEK OD 17:00 U RYBNÍČKU (Faaaakt hustí zmaskovanci dostanou náležitou odměnu)

LES HRŮZY 18:00 – 19:00 (Pomooooc, tady strašíííííí…)

STRAŠIDELNÉ MALOVÁNÍ NA TVÁŘ S RÁDIEM ČAS (Kostým dobrý, ale něco tomu chybí? Rádio Čas vás zmaluje tak, že vás doma nepoznají.)

ČARODĚJNICKÝ PUNČ (Řáaada druhů punčů, slánéeee a sladkéeeee dobroty……)

KOSTÝMOVANÍ ZAMĚSTNANCI ZOO V AREÁLU I NA PAVILONECH (Že by to strašidlo vědělo něco o zvířatech? Tak se zkuste zeptat!)

FOCENÍ STRAŠIDEL – DUŠIČKOVÁ FOTOSTĚNA (Fotografování samozřejmě povoleno, ale taková profi fotka, to je teprve paráda)

KOUZELNÉ POKUSY S PEVNOSTÍ POZNÁNÍ (To jsou teda umělci – vždyť jim hoří ruce!)


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Probíhala v září o víkendech u následujících výběhů a v uvedených časech.

10:00 plameňáci 

10:30 klokani a psouni 

11:00 gepardi 

11:30 mravenečníci 

12:00 velbloudi 

12:30 šelmy

13:30 vlci a medvědi 

14:00 makaci

14:30 lemuři 

15:00 žirafy 


25. SETKÁNÍ SPONZORŮ

30. 9.  

Sponzoři a přátelé naší zoo, kteří se v uplynulém roce stali adoptivními rodiči některého z našich zvířat, se opět sešli u příležitosti dopoledne pořádaného na jejich počest. Hosty přivítal hejtman olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a pak je ředitel zahrady seznámil s dosaženými úspěchy a novinkami. Následovala prohlídka zahrady, při které jsme větší pozornost věnovali stavbě pavilonu KALAHARI a medvíďatům. Závěrem se občerstveni připravenými dobrotami z produkce našeho gastro provozu nejen děti seznamovaly s kontaktními zvířaty. Prosluněný den proběhl ve velmi příjemné atmosféře.


VÍKEND ROZHLEDEN

30. 9.-1. 10.  

Krásné počasí tohoto víkendu přilákalo do zoo řadu návštěvníků, z nichž velká většina využila i možnosti shlédnout široké okolí z naší vyhlídkové věže. Zpestřením při zdolávání 128 schodů jim byla stezka plná zajímavých informací a všetečných otázek, jejichž správné odpovědi měli k dispozici na vrchní vyhlídkové plošině. Tam na ně také čekala superotázka. Třemi správnými luštiteli, kteří od nás obdrží ceny jsou Jan Kuba, Petra Voglová a Martin Chlebaško.


SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

30. 9.-1. 10.

Podzimní vědomostní stezka přitáhla tentokrát pozornost našich návštěvníků k sobům. Ve spolupráci s DDM Olomouc jsme takto poskytli malým i velkým zájemcům spoustu překvapivých informací o těchto zajímavých zvířatech, která letos své ošetřovatele odměnila za péči odchovem devíti nádherných potomků.


NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN 2017

30. 9.-1. 10.

Návštěvou "Vlčího stánku" skupiny FOREST se k Národnímu vlčímu týdnu (National Wolf Awareness Week 2017) pořádanému ve Spojených státech amerických připojilo překvapivě velké množství lidí zajímajících se o nezastupitelnou úlohu velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku naproti výběhu vlků arktických přiblížila všem zájemcům život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany.

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru