Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

7-8 / červenec - srpen 2016

60. VÝROČÍ OTEVŘENÍ ZOO OLOMOUC PRO VEŘEJNOST

Počátkem padesátých let vznikla myšlenka založit v Olomouci zoologickou zahradu rozšířením původního zookoutku ve Smetanových sadech, který měl velkou oblibu u olomoucké veřejnosti. Jedním ze základních bodů jednání „Přípravného výboru pro zřízení zoologické zahrady v Olomouci“ byl výběr místa a rozloha. Nakonec se velikost celého areálu budoucí zoo ustálila na 42,5 hektarech především jehličnatých a borových lesů na jižně a západně orientovaných úbočích. Výměra areálu zoo zůstala do současnosti v podstatě nezměněná. Odborníci i návštěvníci olomoucké zoo dodnes oceňují členitost terénu vybraného území, které umožňuje budovat výběhy, připomínající přirozené životní podmínky zvířat ve volné přírodě. Zpočátku se zoologická zahrada budovala jako zoo oborového typu. Na tehdejší dobu v poměrně prostorných výbězích se chovali především zástupci naší fauny. V kopcovitém terénu s mírnými i prudšími svahy byla snaha umístit zvířata tak, jak žijí ve volné přírodě. Původní výběhy byly vybudované svépomocí za přispění mnoha nadšenců, a to především ze dřeva vytěženého přímo v areálu; teprve později byly nahrazovány konstrukcemi z kovu.

Založení Zoo na Svatém Kopečku bylo zpočátku přijímáno veřejností se značnou nedůvěrou. Zvláště vzdálenost od centra města se mnohým jevila jako nevyhovující. Již brzy po otevření se zoo stala vyhledávaným místem rekreace a odpočinku a setkávala se s čím dál větší oblibou u veřejnosti.

3. 6. slavila Zoo Olomouc 60 let od otevření veřejnosti. Oslavy tohoto jubilea jsme zahájili sfouknutím svíček na sladkém „dortu“ zahrady a zároveň gratulací a masovým dortem k ročním narozeninám dvojčat tygrů ussurijských, který si „nakrojili“ přímo před zraky návštěvníků. 

Dárkem zoo pro návštěvníky bylo jednak narozeninové vstupné 60 Kč pro všechny, a to po tři dny od pátku 3. 6. až do neděle 6. 6., ale i velká narozeninová hra, kterou si mohou v zahradě zpestřit den všichni od 3. 6. až do 31. 12. 2016. Hra je zcela jedinečná, ušili jsme ji na míru naší zahrady a také výhra je jedinečná. Úspěšní si ji odnesou hned po odevzdání vyplněné hrací karty na pokladně zoo a ostatní dostanou alespoň cenu útěchy.

Tím ovšem naše dárková euforie nekončí a postupně přidáváme další a další novinky. Informace o nich průběžně zveřejňujeme jak na webových stránkách, tak na facebooku, ale i prostřednictvím médií. Těšíme se na hojnou návštěvnost našich příznivců i těch, kteří v zoo na Svatém Kopečku ještě nebyli. Slavte s námi až do konce roku, ať ta šedesátka stojí za to…

KNIHA „ZOO OLOMOUC ROK ZA ROKEM“

Před deseti lety vyšla k padesátému výročí kniha „ZOO OLOMOUC VČERA A DNES“. Dalo by se říci, že byla první kronikou zoo s historickými materiály od dob jejího vzniku, vlastně už od doby vzniku myšlenky otevřít v Olomouci zoologickou zahradu. Kniha měla velký úspěch. Její autor Milan Kořínek, dlouholetý zaměstnanec, dalších deset let shromažďoval nové materiály a připravoval vydání nové rozšířené knihy stejného charakteru. A tak se také stalo.

Ze 128 je nyní 240 stran A4 formátu s řadou dobových dokumentů, fotografií a hlavně informací. Je možné se v ní dočíst, jak se zahrada vyvíjela z hlediska zvířat, staveb, ale i personálu a třeba také spotřebovaného krmiva. Obrazně řečeno „ještě teplý“ exemplář, který byl před pár dny dovezen z tiskárny, slavnostně pokřtili primátor Antonín Staněk a náměstek primátora Aleš Jakubec. „Věřím, že tuto knihu přivítají všichni, kteří mají zoologickou zahradu rádi. V knize, která je opravdu kronikou zoo, najdou spoustu klenotů, unikátních fotografií a málo známých informací,“ komentoval vydání knihy náměstek primátora Aleš Jakubec. Knihu je možné koupit v Zoo Olomouc.

EXPOZICE „ORINOKO“ PRO LENOCHODY A MRAVENEČNÍKY

Specialitou naší zoo je chov chudozubých. Z těchto zástupců jihoamerické fauny máme hned tři druhy, a to mravenečníky velké, mravenečníky čtyřprsté – oba tyto druhy rozmnožujeme jako jediná zahrada v celé Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Třetím jsou lenochodi dvouprstí patřící k našim mediálně nejznámějším zvířatům. Ti byli ovšem díky nevyhovujícím expozičním prostorům několik posledních let chováni pouze v zázemí zahrady. V areálu však dochází k neustálým změnám, tak se stalo, že se na Jihoamerickém pavilonu, kam tato zvířata patří, uvolnil prostor po malpách plačtivých odvezených do Vyškova. Tento venkovní výběh je propojen s vnitřní ubikací mravenečníků čtyřprstých, a tak se zrodil nápad společné vnitřní i vnější expozice pro oba tyto druhy, který je dalším dárkem k výročí. Expozice byla na konci června zprovozněna a návštěvníkům už  nic nebrání v pozorování obou těchto nadmíru zajímavých zvířat v prostředí velmi podobném jejich přirozenému. Tak ať se jim tu líbí a brzy zase rozmnoží své řady...

Z REKONSTRUOVANÉHO AKVÁRIA VZNIKL „KARIBIK“

Druhé největší mořské akvárium v pavilonu šelem prošlo v letošním roce rekonstrukcí z důvodu prasklého skla, které již začalo propouštět vodu. Původní vypouklé sklo nahradilo sklo rovné, poskytující kvalitnější pohled návštěvníkům. Vnitřní prostor nádrže byl kompletně opraven, aby unesl nápor velkého objemu slané vody dostatečně dlouhou dobu. Stropní částí nyní do akvária proniká přirozené světlo, což výrazně zlepšilo podmínky pro pozorování osazenstva nádrže. Vše je hotovo a nové siby atlantské plavou ve svém krásném domově.

Následovat bude ještě poslední doplněk - dvě trnuchy modroskvrnné, které jsou zatím umístěny v zázemí a aklimatizují se, protože přiletěly až z daleké Indonésie.

Sečteno a podtrženo – během června jsme v rámci výročí nadělili návštěvníkům hned čtyři dárky. Při prohlídce je možné si zahrát hru a získat jedinečnou výhru, k zakoupení je krásná kronika 60 let fungování zoo, opět je možné potěšit oko pohledem na lenochody navíc společně s mravenečníky a druhé největší mořské akvárium má nejen nový kabát, ale i nové obyvatele. To rozhodně stojí za návštěvu, tak přijďte…

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Náprstník červený

Náprstník je krásně červeně kvetoucí až stopadesát centimetrů vysoká bylina. Poměrně často se vyskytuje i bílá forma. Vyskytuje se na slunných pasekách a ve světlejších lesích v pahorkatinách i na horách. U nás roste běžně, ale není zde původní. Rozšířil se sem ze západní Evropy až v 19. století. Je prudce jedovatý, v něm obsažené látky ovlivňují srdeční činnost. Už dva snězené listy by dokázaly zabít člověka. Sušené listy této rostliny se využívají ve farmakologii k výrobě léků. 

Lidová demokracie 18. září 1969 

Vzácnosti v olomoucké zoo

Devítiměsíční mládě levharta skvrnitého, které v těchto dnech získala olomoucká zoo na Kopečku, je nejvzácnějším exponátem zahrady. V paviónu opic je velmi vzácným obyvatelem opička mangabeje plášťového. Dikobrazi evropští mají letos už podruhé mládě, takže jejich rodinka se rozrostla na šest členů. Ve výběhu se ukazuje rovněž týden staré oslátko. Olomouckou zoo navštívilo letos přes 130 tisíc zájemců.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO: ČERVENEC - SRPEN 2016

HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!

ZA JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30. 6. – 6. 7.  

Každý premiant, který se přijde pochlubit samými jedničkami, může využít vstupu do zoo zdarma. Navíc každý školák, který navštíví zoo a pochlubí se vysvědčením, dostane malou odměnu.

PODVEČERNÍ VÝPRAVA ZA NOČNÍMI TVORY

5. 7. 20:00 h

Po stopách nejen soumračných a nočních živočichů se mohou návštěvníci vydat v doprovodu průvodce, nebo strávit pěkné podvečerní chvíle v blízkosti zvířat pod vlastní taktovkou. Zoo je nutné opustit do 22 hodin.

LETNÍ DOVÁDĚNÍ S RODINNÝMI PASY V ZOO OLOMOUC

30.7.2016 10:00 – 16:00 h

Pro děti jsou tentokrát připraveni Mimoni a Ledové království (Frozen).

VÍKEND REKORDŮ

20.-21. 8. 10:00 – 15:00 h

Předposlední víkend v srpnu je čas rekordů v zoo doplněný bohatým doprovodným programem pro celou rodinu.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

FOTOSOUTĚŽ - VYHODNOCENÍ

Gratulujeme všem výhercům naší fotosoutěže o nejhezčí mládě. Hlasováním na našem facebooku jste vybrali těchto pět prvních fotografií, které budou oceněny věcnými cenami (knihy, DVD, vodácké zájezdy od CK Peřej Tours a propagační materiály olomoucké zoo).

Pořadí      Výherce                  Název fotografie            Počet hlasů

1. cena    Ondřej Chvátal        Kamzík horský               179

2. cena    Caroline Kotrlová     Lemur kata                   135

3. cena    Diana Šlosarová      Binturong                      113

4. cena    Žaneta Pražáková   Teď mluvím já                55

5. cena    Blanka Šteinerová   Malá a zvědavá              31

60. VÝROČÍ OTEVŘENÍ ZOO - HAPPY BIRTHDAY

3. 6.

Přesně v den 60. výročí otevření Zoo Olomouc pro veřejnost jsme s návštěvníky sfoukli svíčky a šedesát z nich ochutnalo kousek našeho cupcakového dortu. Společně jsme popřáli k narozeninám našim tygřím koťatům a podívali se, jak chutná masový dort jim. Návštěvníci od nás jako dárek dostali jednotné vstupné 60 Kč pro všechny.

VÍKEND DĚTÍ

4.-5. 6. 

Oslavy našeho jubilea se vyvedly – počasí nám přálo, návštěvníků přišlo hodně a odcházeli spokojení. Děti si hrály, dospělí pomáhali nebo přihlíželi, pohádkové bytosti roztroušené po zoo testovaly návštěvníky zajímavými úkoly a vyvrcholením bylo nedělní divadlo Tramtárie s představením „O pračlovíčkovi“.

S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO

4. 6.

51 dětí získalo volnou vstupenku za elektrický spotřebič přinesený do kontejneru, který k zoo přistavila společnost ELEKTROWIN.

NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN

4.-5. 6.

Na vrstevnicové cestě v altánku u výběhu vlků skupina ochránců divočiny „FOREST“ při příležitosti Světového dne moří a oceánů přiblížila zájemcům rozmanitost života pod hladinou.

NOC SNŮ V ZOO

18. 6.

Téměř 150 osob, z velké části zastoupených klienty Střediska Rané péče, prožilo podvečer v zoo oživený setkáním s kontaktními zvířaty.  

SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

18. 6.

Soutěžní stezka s informacemi a otázkami ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21. 6., přinesla zvídavým návštěvníkům spoustu informací o těchto nádherných zvířatech. Komentované krmení v 15:00 hodin bylo bonusem a zároveň přineslo odpovědi na otázky.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru