Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

8 / srpen 2018

LVÍČE ODTAJNĚNO​​​​​​​

Cesta k 20. mláděti lvů berberských byla trochu trnitá. Šimon a Lily už úspěšně odchovali šest mláďat, z nichž poslední, Terry a Basty, odjeli ve svých dvou letech do Zoo Liberec. Nastalo napínavé období, kdy se náš osvědčený chovný pár pokoušel o další potomstvo. Ale jak už se to stává i u lidí, chtít prostě nestačí. Ne vždycky jde rozšíření rodiny jako po drátkách a čekání se protáhlo na tři roky. Narození alespoň jednoho živého mláděte bylo velkým příslibem, tím spíš, že se o potomka začala matka ihned vzorně starat. Z jejího chování je navíc patrné, že i pro ni je to vytoužené mládě. Koncem července byla konečně rodina ve stavu, kdy jsme ji mohli oficiálně představit, i když se vší opatrností.

Jak se vyvíjela situace:

11. května proběhl v Zoo Olomouc porod samice lva berberského. Narodila se celkem tři mláďata, z nichž žilo pouze jedno. Pavilon šelem byl v tu dobu několik dní zcela uzavřen a následně jsme nechali pouze zábranu u ubikace lvů, aby měla matka s mládětem v prvních týdnech dostatek klidu. Lvíče se jevilo silné a životaschopné.

28. května jsme o lvíčeti poprvé informovali média a druhý den poslali i dvě fotografie pořízené mobilním telefonem ošetřovatelky.

V první polovině června byla provedena první veterinární kontrola, která potvrdila samčí pohlaví. Odpovědní zaměstnanci zoo začali řešit opatření, která by umožnila návštěvníkům pohled do stále zástěnou zakryté ubikace.

Koncem června byla zkušebně odstraněna zástěna a ponechána pouze bariéra zajišťující odstup od skla ubikace. Zhruba po hodině začala být lvice silně nervózní, útočila na sklo a snažila se ukrýt mládě. Ubikace byla opět zakryta.

V první polovině července byla zástěna postupně snižována a následně odstraněna. Lví rodinka je od té doby k vidění ve vnitřní ubikaci na pavilonu šelem, kde tráví velkou část dne. Omezení zůstalo pouze v podobě ohrádky, která pomáhá zachovat odstup od skla. Rodiče chodí i do venkovního výběhu, v tuto dobu se však jejich potomek zatím ukrývá v zadní části ubikace, kde se cítí bezpečně.


Vše vypadá výborně, ale vyhráno ještě není, proto držme palce ať se Thembimu (v překladu Naděje) daří.

MLÁĎATA PLAMEŇÁKŮ​​​​​​​

Plameňáci růžoví starosvětští mají ve svém výběhu rušno. Tři vylíhlá mláďata se batolí mezi početnou skupinou dospělých a jak je jejich přirozeností, snaží se držet pohromadě. Plameňáčí školka je totiž príma věc. Šedý stejnokroj poskytuje návštěvníkům ideální příležitost drobotinu identifikovat a růžoví dospěláci je starostlivě přikrmují.

KRÁLÍKOVSTVÍ​​​​​​​

Vyhledávaný kozí výběh, kde se mohou návštěvníci dostat přímo mezi zvířata, nakrmit je krmením zakoupeným u vstupu nebo v automatech a také čtyřnohé obyvatele hladit, jsme obohatili o novou atrakci. V jeho prostoru vyrostlo během června „KRÁLÍKOVSTVÍ“ založené na stejném principu, jen s jiným osazenstvem. Děti i dospělí se v něm ocitnou mezi ušáky. Výběh je zatím ve zkušebním provozu, protože ne vždy fungují nově budovaná zařízení v zoo dle očekávání. Věříme, že toto svůj účel splní a bude nám i vám dělat jen samou radost.

SAMICE ZUBRŮ ODJELY DO ŠVÉDSKA​​​​​​​

Dvě odrostlé samice zubrů evropských narozené u nás v roce 2016 odcestovaly posledního července do Švédska. Naložení zvířat i transport realizovaný specializovanou firmou proběhly bez problémů a zvířata v pořádku dorazila do nového domova.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Maloočka smaragdová

​​​​​​​Je jediným zástupcem malooček žijícím u nás. Ty se vyskytují především v teplejších oblastech. U těchto krásných pavouků je vyvinutý výrazný pohlavní dimorfismus, samci jsou menší, štíhlejší a mají trochu jiné zbarvení než samice. Žijí na vegetaci, kde číhají na kořist, kterou tvoří nejrůznější hmyz. Samice hlídá kokon s vajíčky v komůrce vytvořené z listí. Jejich kousnutí může u citlivých osob způsobit otok. 

Ostravský večerník

9. září 1970

NARODIL SE DIKOBRAZ. V zoologické zahradě na Kopečku u Olomouce se narodil malý dikobraz evropský. Objevilo se i nové hříbátko oslíka a rovněž pavilón opic je obohacen o další druh kočkodů husarských, kteří se od ostatních liší nejen vzhledem, ale i způsobem života. Obývají zejména otevřené savany západní Afriky a jsou hnědočervené barvy. 

AKCE V ZOO V SRPNU 2018

​​​​​​​KOMENTOVANÁ KRMENÍ

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat, v průběhu prázdnin denně. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:
10:00 plameňák růžový
10:30 klokani, psouni, velbloudi
11:00 surikaty (KALAHARI)
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova


ZOOHRA

od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bylo spuštěno první sobotu v červnu. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.


S 211 DO ZOO ZA DOBRODRUŽSTVÍM

11. 8. (12:00-18:00)

Odpoledne plné her, soutěží a zdravého životního stylu završené výhrou relaxačního pobytu v hodnotě 10 000 Kč.


GEOCACHING EVENT - "DEN NA SVATÉM KOPEČKU"

18. 8.

Podrobné informace jsou k dispozici na https://den-na-svatem-kopecku-2018.webnode.cz/, ke vstupnému obdrží „kačeři“ na základě voucheru bonus: 1x jízda safari vláčkem nebo malé občerstvení. V areálu zoo bude sedm keší.


DEN BEZ PALMOVÉHO OLEJE

18. 8. (10:00-15:00)

Akce probíhá v zoologických zahradách po celé ČR i SR. Poprvé v historii jeho konání se připojí i Zoo Olomouc. Společně s dalšími institucemi upozorníme na problematiku pěstování palmy olejné a její důsledky na biodiverzitu.

Součástí programu bude komentované krmení zvířat, kterých se úbytek přirozeného prostředí vlivem palmy olejné přímo dotýká. Můžete se tak těšit na speciální komentovaná krmení gibonů, binturongů a kočkodanů husarských. Na dětském hřišti najdete několik stanovišť, kde se budete moci blíže seznámit s možnostmi jak se palmovému oleji v běžném životě vyhnout.


DEN REKORDŮ

25. 8. (10:00-15:00)

Poslední sobotu v srpnu se budeme opět věnovat rekordům. Rekordy a superschopnosti z říše zvířat ovšem nebudeme plnit, ale zkoumat, zkoušet a ověřovat. Pro děti i dospělé připravujeme řadu her, pokusů a spoustu zajímavých informací. Šikovní si mohou vlastnoručně vyrobit zvířecí hračku. Zástupci z Pevnosti poznání přispějí atrakcemi z chemické a fyzikální oblasti a spokojenost návštěvníků budou kontrolovat i některá kontaktní zvířata.


MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

31. 8. (17:00 - 22:00)

Program o letounech pro malé i velké začneme už v 17:00 hodin. Nejprve seznámíme s létajícími savci, jejich důležitostí a způsobem ochrany ty méně zkušené. Hravou formou si představíme jejich zvyky, vyzkoušíme, jak se odchytávají, měří i váží. Při společné procházce večerní zoologickou zahradou se setkáme s námi chovanými kaloni zlatými a možná i s volně žijícími netopýry, jejichž přítomnost dokážeme pomocí techniky k tomu určené. V poslední části si už hlavně dospěláci užijí fundovanou přednášku specialisty na slovo vzatého RNDr. Jiřího Šafáře, člena České společnosti pro ochranu netopýrů a krásný film na závěr.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru