Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

9 / září 2018

LVÍČE CHODÍ UŽ I DO VÝBĚHU

Lvíček Thembi (Naděje) se v srpnu představil zástupcům médií, kterým ukázal, že pro něj maso začíná být stejnou pochoutkou jako mamčino mléko. Koncem srpna pak s rodiči poprvé navštívil i venkovní výběh, kde se těší velké pozornosti návštěvníků.

MALÍ KAMZÍCI​​​​​​​

Narodila se nám další velmi zajímavá mláďata, konkrétně kamzíci horští. Tato zvířata je možné potkat ve volné přírodě například i v Jeseníkách, kde byli počátkem 20. století vysazeni nebo v hornatých oblastech Slovenska. Je to ovšem velké štěstí, protože jsou plachá a při sebemenším vyrušení odhupkají s neuvěřitelnou šikovností i po člověku těžko schůdných skalách. V zoologických zahradách nejsou příliš často chovaní, není to totiž úplně jednoduché. Základem úspěchu jsou dobře sestavená krmná dávka a kvalitní ošetřovatelská práce.

MEDVÍĎATA SE BUDOU LOUČIT​​​​​​​

Naše největší zvířecí celebrity loňského roku, medvíďata baribalů Amélie a Artur, se pomalu připravují na odjezd. Jejich novým domovem bude Francie a odjedou zhruba za měsíc. Návštěvníci tak budou mít v září poslední možnost pokochat se pohledem na dovádění těchto jeden a půl ročních mláďat.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Růže svraskalá

Tato růže není naším původním druhem, ale pochází z východní Asie. U nás se pěstuje především v parcích a zahradách, někdy ji lze nalézt i ve volné přírodě. Používá se pro zpevňování svahů i jako doprovodná zeleň podél silnic a dálnic. V západní Evropě i Severní Americe je považována za invazivní plevel. Plody zvané šípky mají vysoký obsah vitamínu C a dají se z nich vyrábět sirupy, džemy, víno i ovocné čaje. 

Nová svoboda

17. září 1970

Vzácný přírůstek v zoo

Olomoucká zoologická zahrada získala z Holandska pár dosud největších žijících afrických ptáků. Jsou to pštrosi dvouprstí, jejichž průměrná váha je 100 kilogramů a dosahují výšky až 260 cm. Olomoucká zoo je čtvrtou zahradou v republice, kde můžete tyto vzácné ptáky uvidět.

AKCE V ZOO V ZÁŘÍ 2018

​​​​​​​KOMENTOVANÁ KRMENÍ

V září probíhají jen o víkendech a svátcích.

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. 
Kompletní seznam s rozpisem časů:


10:00 plameňák růžový

10:30 klokani, psouni, velbloudi

11:00 surikaty (KALAHARI)

11:30 mravenečník velký

12:00 velbloud dvouhrbý

12:30 kočkovité šelmy

13:30 medvěd baribal

14:00 makak červenolící

14:30 lemur kata

15:00 žirafa Rothschildova


ZOOHRA

od 3. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bylo spuštěno první sobotu v červnu. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem je po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen.


DEN S ANTILOPOU

8. 9. (10:00-15:00)

Zoo Olomouc spolupracuje se sdružením Derbianus, jehož hlavním cílem je záchrana kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho. Každoročně společně začátkem září pořádáme v areálu zoo akci, na které si návštěvníci mohou u stánku zasoutěžit, využít malování na obličej a k dostání jsou také krásné předměty s motivem antilop. Výtěžek je použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu.DEN PRO ZOOLOGICKÉ ZAHRADY

8. 9.

Jedním z cílů renomovaných zoologických zahrad je vedle chovu a ochrany širokého spektra zvířat žijících na naší planetě, také šíření informací o nich a probouzení pozitivního vztahu k přírodě u návštěvníků. Vzdělávací stezka rozmístěná po zoo proto přinese zájemcům spoustu zajímavostí z živočišné říše a poukáže na schopnosti, které vzbuzují obdiv a úctu.DEN PRO OUTLONĚ

9. 9. (10:00-14:00)

Na několika stanovištích v areálu zoo budete mít možnost dozvědět se zajímavé informace o projektu na záchranu outloňů váhavých na Sumatře a také o těchto nočních primátech samotných. Přítomni budou i členi projektu, kteří Vám zodpoví všechny dotazy. Děti si budou moci vyzkoušet spoustu zajímavých dovedností, či si vyrobit něco na památkuVÍKEND ROZHLEDEN

28.-30. 9.

Cestou na vrchol naší rozhledny na vás čeká po celý víkend na 10 mezipatrech 10 kvízových otázek. 28. září je Dnem věží a rozhleden ČR a zahajuje Měsíc věží a rozhleden ČR. Zoo Olomouc je jedinou zoo v naší republice, která má ve svém areálu kovovou vyhlídkovou věž. Pokud milujete výšky a jste navíc soutěživí, vystupte až na vrchol! Cesta okořeněná zajímavými otázkami uteče jako nic a na vyhlídkové plošině si můžete zkontrolovat správné odpovědi. Zároveň tam najdete superotázku. Tři vylosované správné luštitele obdarujeme.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI​​​​​​

​​​​​​​S 211 DO ZOO ZA DOBRODRUŽSTVÍM

11. 8. (12:00-18:00)

Odpoledne plné her, soutěží a zdravého životního stylu završené výhrou relaxačního pobytu v hodnotě 10 000 Kč si mohl užít každý z 2 892 návštěvníků.


GEOCACHING EVENT - "DEN NA SVATÉM KOPEČKU"

18. 8.

Do zoo přišlo hledat keše 92 "kačerů".DEN BEZ PALMOVÉHO OLEJE

18. 8. (10:00-15:00)

V zoologických zahradách po celé ČR i SR proběhla tato akce již poněkolikáté a poprvé se k ní připojila i Zoo Olomouc. 2 660 osob, které navštívily zahradu, se mohlo dozvědět více o problematice pěstování palmy olejné a jejích důsledcích na biodiverzitu. Specialitou byla také komentovaná krmení gibonů, binturongů a kočkodanů husarských, jakožto zvířat, kterých se úbytek přirozeného prostředí vlivem vysazování palmy olejné přímo dotýká. Několik stanovišť seznamovalo s možnostmi jak se palmovému oleji v běžném životě vyhnout.


DEN REKORDŮ

25. 8. (10:00-15:00)

Poslední sobotu v srpnu jsme opět zkoumali, zkoušeli a ověřovali rekordy a superschopnosti z říše zvířat. Děti i dospělí měli k dispozici řadu her, pokusů a spoustu zajímavých informací. Šikovní si odnesli vlastnoručně vyrobenou skákací žabku a zástupci záchranné stanice se svými kontaktními svěřenci celou akci doplňovali. Návštěvnost zoo vyšplhala na 2 391 lidí.


MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

31. 8. (17:00 - 22:00)

Program o letounech pro malé i velké začínal prezentací pro ty méně zkušené. Pokračoval představením zvyků létajících savců, způsobu odchytu, měření i vážení, to vše hravou formou. Při společné procházce večerní zoologickou zahradou proběhlo setkání s námi chovanými kaloni zlatými a listonosy. V poslední části si už hlavně dospěláci užili přednášku specialisty na slovo vzatého RNDr. Jiřího Šafáře, člena České společnosti pro ochranu netopýrů a krásný film na závěr.

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru