Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

10 / říjen 2015

DRUHÁ SLEČNA MRAVENEČNÍKOVÁ – TENTOKRÁT ČTYŘPRSTÁ

V minulém vydání tohoto časopisu jsme vás informovali o narození mláděte mravenečníka velkého. V pondělí 7. 9. krátce před polednem jsme na seznam významných přírůstků naší zahrady připsali také samičku mravenečníka čtyřprstého. Jsme jediná zahrada v Unii českých a Slovenských zoologických zahrad, která odchovává mláďata tohoto druhu, a to pravidelně, protože nynější mládě je sedmé v pořadí.

Matka Tara se narodila v roce 2008 a je naším druhým odchovaným mládětem. Narozená samička je její 4. potomek. Otce Hektora jsme v listopadu loňského roku přivezli ze Zoo v Opole, odkud jsme ho zapůjčili právě za účelem spojení s Tarou. V polovině června se vrátil zpátky do své domovské zahrady v Polsku a nám nastal čas napínavého čekání, jestli bylo několika měsíční soužití tohoto sympatického párečku skutečně „plodné“.

V celé Evropě se podle dostupných informací za posledních dvanáct měsíců narodili pouze 4 další mláďata tohoto druhu mravenečníka. Bonusem tohoto obrovského úspěchu je, že můžeme v přímém přenosu pozorovat rozdíly v odchovu mláďat příbuzných a přesto tak rozdílných zvířat.

ŠIMON OSLAVIL JUBILEUM

Lev berberský Šimon se narodil v Zoo Olomouc 22. 9. 2005 jako jedno ze tří mláďat rodičů Benita a Nely. Jeho dvě sestry ze stejného vrhu odešly ve svých osmi letech do Zoo Bojnice, která se jejich zásluhou zařadila mezi několik málo evropských zahrad, kde se tento vzácný poddruh rozmnožuje.

V necelých pěti letech vytvořil Šimon  chovný pár s Lily narozenou v roce 2007 v Belfastu. Lily vyrůstala v péči své ošetřovatelky a jejích dvou psů plemen akita inu a labrador. Zanedlouho po jejím seznámení se Šimonem, jakožto prvním lvem, se kterým se v životě setkala, se tomuto krásnému páru narodili první potomci. Sourozenci Mates a Micka odešli ve svých téměř dvou letech každý do jiné zahrady. Napoleon a Bart, dvojčata z roku 2012, jsou momentálně ve Dvoře Králové a třetí sourozenci Terry a Basty se odstěhovali letos v dubnu do Zoo Liberec. Tento souhrn napovídá, že Šimon je ve svých deseti letech nejen ozdobou naší zahrady, ale je také skvělým partnerem Lily a otcem již šesti mláďat, která společně s jejich matkou vždy velmi láskyplně vychovává.

V pátek 25. 10. popřáli ředitel Zoo Olomouc a primátor Statutárního města Olomouce za přítomnosti médií  tomuto výjimečnému zvířeti ideálně ještě i dalších deset šťastných let a celou řadu potomků. Od svých ošetřovatelů dostal dva nádherné supy, kteří vzorně hlídali jeho narozeninový oběd, dokud se do něj s chutí nepustil a pak si to vyřídil i s těmito kartonovými dravci.

UTAJENÍ CHOVANCI

Zaujala Vás v minulém vydání informace o návštěvníkům skrytých damanech skalních? Výborně, máme připraveno další odhalení. Tentokrát představíme velmi zajímavého tvora, který žije v Severní Americe a Kanadě. Urzon kanadský je statný hlodavec s tělem pokrytým hustou srstí a krátkými ostny na hřbetě i malém pevném ocase. Ostny v podobě 3-15 cm dlouhých trubiček jsou na konci opatřeny pouhým okem neviditelnými zpětnými háčky, které při zapíchnutí brání jejich vytažení a tím způsobují vznik velmi nepříjemného a těžko se hojicího zranění. Jakožto správní hlodavci mají oranžové zuby. Někdy bývají považováni za stromové dikobrazy, ale po stromech se pohybují jen částečně a velkou část dne tráví na zemi. S dikobrazem jsou si mírně podobní, ale příbuzní jen jako s ostatními hlodavci, a to tím, že také patří do řádu hlodavců.

Urzoni se pohybují pomalu a zdánlivě nemotorně. V korunách stromů však šplhají obratně a na zemi dokáží v případě ohrožení vyvinout nečekanou rychlost. Jsou to výborní plavci. V přírodě nejsou nijak vzácní, ovšem v zoologických zahradách je jejich chov náročný, proto je v Evropě najdete pouze ve 20 zařízeních a v celkovém počtu 55 kusů. Zoo Olomouc se se svou skupinou vyšplhala na žebříčku na nejvyšší metu, našich osm kusů těchto zvířat je v současné době největší v zajetí chovaná skupina na světě. A daří se nám je i pravidelně rozmnožovat.

DOPOLEDNE OŠETŘOVATELEM

Stává se poměrně často, že slýcháme „tady bych chtěl pracovat, to musí být nádhera“. Není problém, chcete si to opravdu vyzkoušet? Ošetřovatelem na jedno dopoledne se může stát každý dospělý. Během dvou hodin se opravdu zblízka seznámíte s prací ošetřovatelů zajímavých zvířat. Doprovázet Vás bude přímo ošetřovatel nebo zoolog, takže vás nečeká žádná teorie, ale skutečná praxe jako je úklid a čištění ubikací či příprava krmiva. To je jedna strana mince. Ta druhá, všemi vytoužená, je seznámení s vybranými kontaktními zvířaty, což je většinou základem zájmu o tento nabízený program. Protože víme, že jsou i lidé, kteří mají různá zdravotní omezení nedovolující jim některé činnosti absolvovat, máme řešení i pro ně, mohou celý čas strávit povídáním s ošetřovateli u vybraných zvířat.

Účelem zoologické zahrady není jen chov vzácných a ohrožených druhů zvířat, ale i vzdělávání a vytváření vztahu lidí ke zvířatům a přírodě. Dárkový poukaz na „Dopoledne ošetřovatelem“ je tím pádem nejen výborným dárkem, ale i velmi smysluplným krokem. Poděkování absolventů těchto dopolední nešetří superlativy a peníze, které vydáte ze své kapsy, spotřebují zvířata, jež Vám rádi a s láskou představíme. Kompletní informace najdete ZDE.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Hřib žlučník

V současné době by měla být houbařská sezóna v plném proudu, ale letošní sucho způsobilo, že v lese nejsou žádné houby vidět. Ani jindy velmi běžný hřib žlučník, který se pro svou nepříjemně hořkou chuť považuje za nejedlý. Přesto jej někteří houbaři sbírají a připravují podle speciálních receptů, nebo jej užívají jako lék při žaludečních potížích. 

Svobodné slovo 29. listopad 1964 

V olomoucké zoologické zahradě mají nové obyvatele: pět štěňátek australského psa dingo, proti svým příbuzným, kteří jsou o rok starší, si letos na svět poněkud pospíšilo. Rovněž stádo skvrnitých daňků bylo doplněno dvěma danělkami a výměnou z brněnské zoo se přistěhoval do olomouce klokan rudokrký.


POZVÁNKA DO ZOO

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

3. 10.

10:00 - 15:00

Oslava světového dne zvířat s podtitulem „Zase doma“ v režii DDM Olomouc čeká první sobotu v říjnu na malé i velké návštěvníky zoo. Zábavná podzimní soutěžní stezka je inspirovaná životem makaků v nově zrekonstruovaném výběhu a účastníkům přinese nejen adrenalin ze soutěže, ale i rozšíření obzorů a věříme, že i něco pro zasmání.

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN

10. - 11.10.

9:00 – 16:00

Návštěvou „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se můžete připojit k Národnímu vlčímu týdnu, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku u vlčích výběhů na vrstevnicové cestě přiblíží malým i velkým život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany.

NAVŠTIVTE ZOO OD ŘÍJNA ZA MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ

Podzim je tady a se snížením teplot přichází i snížení vstupného. Od 1. 10. jsou pokladny Zoo Olomouc otevřeny jen do 16:00 hodin, na vstupném zaplatíte pouze 80 Kč za dospělého a 50 Kč za dítě, důchodce nebo studenta. A to i přesto, že podzim je u nás nádherný, stromy se zbarvují, teploty jsou příjemné, všude panuje pohoda a mláďat, těch máme čím dál tím víc…       

VEČER DUCHŮ

31.10.

16:00 – 18:30

Jaký bude letošní podzim? Odpověď na tuto otázku nás koncem října už zajímat nebude. Budeme mít jiná, důležitější témata, třeba: „Bude Večeru duchů v zoo tak skvělý jako vloni?“ nebo „Budou mít zase ty skvělé punče a jiné dobroty ze strašidelné kuchyně?“ Na některá můžeme odpovědět už dnes, ano i letos bude poslední říjnový podvečer v zoo plný duchů, úžasné podzimní atmosféry, dobrot pro zahřátí i mlsné jazýčky a strašidelných průvodců. Vy nebojácní, kteří si raději užíváte tajemnou atmosféru při soukromé procházce si nezapomeňte baterku.                                                                                                      

• POKLADNY OTEVŘENY DO 18:30

• AREÁL OTEVŘEN DO 21:00

• KOSTÝMOVANÍ PRŮVODCI V PAVILONECH

(Věřili by jste, kolik se toho můžete dozvědět třeba od čarodějnice?)

• DĚTSKÉ VSTUPNÉ 50 Kč PRO VŠECHNY V MASCE NEBO S LAMPIONEM

(Každý dospělý v kostýmu nebo s lampionem projde do zahrady za dětské vstupné.)

• STRAŠIDELNÉ MALOVÁNÍ NA TVÁŘ S RÁDIEM ČAS

(Kostým dobrý, ale něco tomu chybí? Rádio Čas vás zmaluje tak, že vás doma nepoznají.)

• ČARODĚJNICKÝ PUNČ

(Řáaada druhů punčů, páaaalačinky, slanéééé dobroty……)

• FOCENÍ STRAŠIDEL – DUŠIČKOVÁ FOTOSTĚNA

(Fotografování samozřejmě povoleno, ale taková profi fotka, to je teprve paráda.)

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

DEN S ANTILOPOU

5. 9.

10:00 - 15:00

Ve spolupráci se sdružením Derbianus  proběhla akce pro podporu ochranářských aktivit. Hlavním cílem tohoto sdružení je záchrana kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho. Výtěžek z akce bude použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu. Návštěvníci mohli navštívit stánek, zasoutěžit si, využít malování na obličej a koupit si trička nebo jiné předměty s motivem antilop.

VÍKEND ROZHLEDEN

26. - 28. 9.

Den věží a rozhleden ČR každoročně zahajuje Měsíc věží a rozhleden ČR. Olomoucká zoo je jedinou zoo v naší republice, která má ve svém areálu kovovou vyhlídkovou věž, letos navíc v novém zářivém kabátěCesta na vrchol byla okořeněna zajímavými otázkami a na vyhlídkové plošině čekali správné odpovědi a superotázka. Všem soutěžícím děkujeme za účast a tři vylosovaní účastníci získávají knihu Zoo Olomouc v obrazech:

Julie Veselá, Olomouc 
Andrea Batkova, Kralice na Hané 
Jiří Kavan, Olomouc

KOMENTOVANÁ KRMENÍ

zářijové víkendy

10:00 – 15:00

Desatero zajímavých komentování při krmení zvířat pro letošek skončilo posledním zářijovým víkendem. Příští rok opět plánujeme komentáře obohacující pohled návštěvníků o mnoho zajímavého z říše zvířat. Přesný rozpis jedlíků s časy jejich hodování bodou k dispozici na našich webových stránkách.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru