Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

12 / prosinec 2016

TENTOKRÁT JE TO KLUK

Koncem října, konkrétně 21.10., se narodilo naší samici levharta mandžuského Izabele další mládě. Poslední její potomek, samička narozená v lednu loňského roku, letos odcestovala do zahraničí a tentokrát se narodil pro změnu kluk. Otcem je opět Edward dovezený k nám jako chovný samec v roce 2005 z Prahy. Matka Izabela se narodila v Zoo Olomouc v roce 2002. Nynější mládě je 13. potomkem za dobu chovu těchto vzácných zvířat v naší zahradě. Zároveň je ovšem teprve druhým kotětem, které bude odchováváno v jejich krásné přírodní expozici za výběhem medvědů a vlků, kde jsou nyní třetím rokem.

Tyto levharty chová v naší republice ještě Zoo Ústí nad Labem a Zoo Praha, ale pokud víme, tak letos mláďata nemají. Počty ve volné přírodě se stále pohybují pod kritickou hranicí, je tedy intenzivní snaha o jejich chov v zahradách. Vzhledem k poměrně malé genetické základně je celkem složité sestavit vhodný chovný pár, což má na starosti koordinátor chovu působící pro celou EAZA. V Zoo Olomouc byl chov založen v roce 2001 a třinácté kotě ukazuje, že se nám v tomto počínání daří. Jednou stránkou věci je štěstí na chovná zvířata a tou druhou kvalita poskytované péče. Jejich pavilon je ve střední Evropě unikátem a velmi připomíná přirozené prostředí, kde žijí. Hrazení výběhu navenek působí jako skalní masiv se dvěma jeskyněmi a vyhlídkovou terasou. Návštěvníci tak mohou tato zvířata pozorovat bez překážek, musí ovšem prokázat trochu trpělivosti, protože jsou to zvířata hojně využívající všemožné úkryty.

ARYA JE NYNÍ DOMA V KARLSRUHE

Zubři evropští obývají v Zoo Olomouc výběh v prostoru SAFARI EUROASIE vedle losů, kozorožců, daňků, jelenů sika, muflonů a dalších kopytníků. Mládě těchto ohromných sudokopytníků mohli naši návštěvníci vidět poprvé po velmi dlouhé pauze až loni v květnu. Letos přibyla další dvě. Zubři u nás viditelně prospívají a koordinátor chovného programu pro tento druh doporučil přesun rok a půl staré samice jménem Arya do Zoo Karlsruhe. 23. listopadu proto odjela do nového domova, kde se stala pátým členem skupiny. V Zoo Olomouc zůstává také skupina pěti kusů zubrů složená z chovného samce, dvou samic a jejich dvou letošních mláďat.

První zubry získala Zoo Olomoucobory v Topolčiankách, která se v roce 1953 stala po Polsku druhým největším chovatelem zubrů na světě. Samec Simon přijel v březnu, Sylva a Silučka v říjnu 1973. Hned v listopadu se narodilo první mládě, chov se dařil a odchováno bylo několik telat. Poslední přišlo dle záznamů na svět koncem 70. let. V roce 1986 uhynul zubří býk, který tuto etapu zakončil. Chov největších savců Evropy byl obnoven po dlouhých 27 letech v lednu 2013.  Do nového výběhu zubrů, který je součástí první části Safari, byli přivezeni samec Bojen (*2010 Švédsko, Boras) a samice Rosemarie (*2011 Bratislava). O pár měsíců později přibyla druhá samice Patria (* 2012 Bratislava).

Poslední zubři byli v přírodě vyhubeni počátkem 20. století. Pro další chov byla použita zvířata ze zoologických zahrad a obor. V roce 1925, kdy se začalo jednat o jejich záchraně, zůstávalo naživu asi 60 kusů. Dnes jsou jeho stavy mnohem vyšší a druh lze považovat za zachráněný.

Od roku 2012 opět žije tento největší savec Evropy i ve vojenských lesích Ralska.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Hýl obecný

Hýl je zavalitý pták velikosti vrabce s mohutným zobákem, který mu slouží k získávání jeho nejoblíbenější potravy - semen. V menší míře se krmí i pupeny, zelenými částmi rostlin a hmyzem. Hnízdo si staví nejčastěji na jehličnatých stromech, klade až 5 vajec, na kterých sedí dva týdny. Rozšířený je v Evropě a Asii, nejčastěji jej zastihneme v jehličnatých i smíšených lesích, parcích a zahradách. U nás se běžně vyskytuje na celém území.

Stráž lidu 25. října 1969 

Několik čísel ze ZOO

Olomoucká zoologická zahrada na Kopečku byla otevřena v roce 1956. Od té doby se rozrostla natolik, že má již 603 exponáty v celkové hodnotě 205.000 korun. Letos ji navštívilo 150.000 milovníků zvířat. Tento rok patří také k nejúspěšnějším co do počtu vzácných přírůstků, získaných jak vlastním chovem, tak výměnou ze zahraničí nebo od jiných zoologických zahrad u nás.

POZVÁNKA DO ZOO

HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!

VÁNOCE V ZOO OLOMOUC PLNÉ DÁRKŮ A POHODY

Svátečně oděná zoologická zahrada i letos nabízí klidnou a pohodovou vánoční atmosféru uprostřed přírody a zvířat všech možných druhů, velikostí a barev.

17. 12., 10:00 h
STROM PRO ZVÍŘATA

Stejně jako ostatní milovníci přírody i v zoologické zahradě myslíme v zimě na divoké ptactvo a veverky. Je tedy jasné, že nesmí chybět Vánoční strom pro zvířátka, kde bude pro tuto drobotinu něco dobrého k snědku. Takových stromů opět najdete v areálu hned několik. A jaké vánoční ozdoby na ně patří? No přece jablíčka, šišky, lojové koule, oříšky, zkrátka vše, v čem je zrní, slunečnice a další ptačí a veverčí dobroty. Oficiální zdobení proběhne v sobotu dopoledne za tradičního přispění DDM Olomouc. Průběžné dozdobení i náhrada toho co nejvíc chutnalo je možná kdykoli kýmkoli!

17. a 18. 12., 11:00 - 14:00 h
KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY

Vánoční dílny v Restauraci pod věží jsou nabyté kreativitou rodinných týmů i jednotlivců podpořenou skvělým punčem. Přináší možnost odnést si ze zoo dárek v podobě vlastnoručně vyrobené ozdoby z přírodních materiálů, kterých je u nás k dispozici až až. Přijďte si užít tu pravou vánoční atmosféru při společně stráveném čase probouzejícím tvořivost a dokazujícím, že radost a štěstí se často skrývá v maličkostech.

24. 12. 
VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY
A NADÍLKA PRO ZVÍŘATA

Dárky k Vánocům patří a milují je nejen děti. Zoologická zahrada Olomouc naděluje už v průběhu Štědrého dne, a to dětské vstupné pro všechny dospěláky. Zanechejte spěchu a vydejte se do míst, kde si sváteční čas a tento jedinečný den skutečně vychutnáte. Od 9:30 dostanou nadílku i zvířata a předvedou vám, jak se jim dárky líbí.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

Klid, pohoda, vánoční výzdoba, teplý punč – to jsou bonusy, které v létě v zoo nenajdete. Chladné venkovní počasí, při kterém je řada zvířat mnohem aktivnější než za horka, je kompenzováno příjemně vytopenými pavilony a komentované prohlídky jsou pověstnou třešinkou na dortu. Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo:

17. 12., 23. 12. a 1. 1. v 16:00

25.-30. 12. v 16:00 a 18:00

SVÁTEČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA POKLADEN

1. – 23. 12.          9:00 – 16:00

24. a 31. 12.        9:00 – 14:00

25. – 30. 12.        9:00 – 18:30


Areál je otevřen ještě 2 hodiny po zavření pokladen

NABÍDKA ORIGINÁLNÍCH VÁNOČNÍCH DÁRKŮ

Vážení příznivci a přátelé naší zoo!

Nemáte ještě nakoupené dárky pro své blízké? Přichází Vánoční čas a my jsme pro vás připravili sadu šesti různých Vánočních dárkových balíčků v cenách od 150 do 300 Kč. Můžete si je zakoupit přímo na pokladně zoo v otevírací době od 9:00 do 16:00 h (není nutné si kupovat vstupenku). Balíčky jsou sestaveny z různých dárkových a propagačních předmětů naší zoo. Samozřejmě nechybí ani kniha ZOO OLOMOUC ROK ZA ROKEM vydaná v letošním roce k 60. výročí otevření naší zoo pro veřejnost, ke které jako bonus získáte zdarma fotografickou publikaci „ZOO OLOMOUC V OBRAZECH“. Knihu můžete zakoupit také na pokladně zoo (390 Kč) nebo si objednat zaslání poštou (390 Kč + poštovné) na emailové adrese info@zoo-olomouc.cz. Nabídka platí do 31. 12. 2016.

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru