Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

1 / leden 2018

K SAMCI HRABÁČE PŘIJEDE PARTNERKA Z PRAHY

Nový pavilon KALAHARI, který vyrostl v centrální části naší zoo, začne do svých prostor v průběhu ledna vítat první obyvatele. Mezi zvířaty, jejichž se stane domovem, je i hrabáč kapský. Toto zajímavé zvíře bývá  v zoologických zahradách k vidění spíše výjimečně. Jeho chov není úplně jednoduchý, proto i dostupnost mladých zvířat není snadná. My ale máme rádi výzvy, hrabáče jsme tedy vybrali mezi reprezentanty africké fauny. Do jara loňského roku v naší zahradě chován nebyl. Na konci března 2017 jsme prvního zástupce tohoto druhu přivezli ze zoologické zahrady v Jekatěrinburgu. Podle dodaných informací přicestoval samec. Je to tak skutečně? Pohlaví u hrabáčů je totiž obtížně rozpoznatelné. Jistota byla nutným předpokladem pro rozhodnutí koordinátorky evropského chovu hrabáčů, které zvíře bude nejvhodnější k jeho dopárování.

Hrabáči mají pohlavní orgány zatažené dovnitř do těla, pouhým pohledem se nedají rozpoznat a podrobné zkoumání by zvířata stresovalo. Obrátili jsme se tedy na laboratoř Genomia v Plzni, která se genetickými testy živočichů dlouhodobě zabývá. Hrabáč ovšem zatím neměl svoji DNA popsanou, nebyly známy pohlavní chromozomy, podle nichž by se dalo jeho pohlaví poznat. Zdejší odborníci proto z kořenové cibulky chlupů už známého samce a samice hrabáče, které získali ze Zoo Dvůr Králové, extrahovali DNA a pečlivě ji porovnali. Práce trvala asi měsíc. Zkoušeli různé metody, až se podařilo srovnáváním sekvencí DNA objevit typické rozdíly, jimiž se sameček a samička od sebe liší. Tímto způsobem našli geny ZFX a ZFY, které jsou spjaty s pohlavními chromozomy savců. Nyní je možné rozeznat pohlaví kteréhokoli hrabáče z jeho DNA.

Výsledkem této mravenčí práce je nejen 100% jistota, že máme v olomoucké zoo samce, ale zároveň rozhodnutí koordinátorky dopárovat ho samičkou ze Zoo Praha. Jednání o transportu probíhají a hned jak budeme připraveni, přijede k nám druhý hrabáč.

CO NOVÉHO U PRIMÁTŮ

K primátímu potomstvu na Jihoamerickém pavilonu přibyla v prosinci dvojčata kosmanů stříbřitých narozená 17. 12. v pavilonu opic. Tyto primáty chováme od roku 2009, kdy jsme jimi rozšířili kolekci našich drápkatých opic. První pár byl sestaven z holandského samce a maďarské samice. Rozmnožili se hned v roce 2010, a to o samičku Hope. Postupně došlo ve skupině k různým změnám. Nynější chovný pár Gandalf a Jane před rokem odchovali samečka Arga, který momentálně pomáhá otci s péčí o své mladší sourozence. U drápkatých opiček, na rozdíl od ostatních primátů, pečují o mláďata otcové a starší potomci. Matka si je přebírá pouze na kojení.

AXEL NAHRADÍ KADETA

Na konci listopadu jsme přivezli z Beekse Bergenu mladého samce oryxů jihoafrických Axela. Důvodem tohoto transportu je plánovaná výměna chovného samce, která ovšem proběhne vzhledem k věku tohoto zvířete až v sezóně 2019. Kadet ze Dvora Králové je otcem potomků těchto antilop odchovaných u nás v posledních letech. Celá evropská populace oryxů je provázána příbuzenskými vazbami a dovoz zvířat pro oživení krve z mimoevropských chovů je z veterinárních důvodů nerealizovatelný. Pravidelná obměna chovných samců je ovšem nutná, protože odchované samičky zůstávají v naší zoo jako pokračovatelky tohoto dlouhodobě velmi úspěšného chovu. Za více než 40 let jsme odchovali již přes 300 mláďat.

13 JE DOBRÉ ČÍSLO

Dikobrazi jsou po celou dobu existence Zoo Olomouc součástí kolekce chovaných zvířat. Již při otevření zahrady v roce 1956 byl u nás dikobraz obecný. Od roku 1964 obývají tito hlodavci stejnou ubikaci. Rozdíl je ovšem v tom, že dříve to byla pouze betonová nora zapuštěná do země a uzavřená těžkým poklopem. Dikobrazi se v noře pilně množili, ale téměř nebyli vidět. V roce 1990 byl postaven prosklený domeček a množit se přestali. O sedm let později jsme pořídili dikobrazy srstnatonosé, od kterých jsme se prvních dvou potomků dočkali až v roce 2012. To je zřejmě důvodem, proč řada našich návštěvníků tvrdí, že dikobrazy v jejich expozici nikdy neviděli. V posledních letech se jim to tito bodlináči snaží vynahradit a postupným nárůstem počtu odchovaných mláďat se naše skupina došplhala na počet 13 kusů. A to už je opravdu hodně. O tato zvířata je ale poměrně zájem, a tak jsme jednoho odvezli v září do Nitry a další čtyři od nás odešli v půlce prosince.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Ptačí budky a krmítka

Mnoho z nás v zimě ptákům přidává krmení, ale ne každý ví jak takové krmítko má vypadat a jak se liší od ptačí budky. Správné krmítko musí mít otevřené všechny čtyři strany, aby ptáci měli přehled o okolí. Krýt by je měla stříška a umístěné by mělo být tak, aby se k němu snadno nedostaly kočky nebo jiní predátoři. Nejvhodnější je zavěšení na řetízku nebo pevném provázku. Do krmítka pak dáváme směs semen (vhodná je slunečnice, lněné semínko, řepka nebo třeba proso). Také v naší zoo krmítka a další dobroty pro ptáky připravujeme a vyvěšujeme v areálu. 

NOVÁ SVOBODA

27. července 1970

Tajemný název

Mangabej pláštíkový je jeden druh opic, kterých chovají v olomoucké zahradě na Kopečku jednatřicet. Opičky jsou, pochopitelně, mezi návštěvníky nejoblíbenější.

Opice však vyžadují největší péči chovatelů - napsali nám z ředitelství zoo. Krmí se několikrát denně, protože stálým přehrabováním, ochutnáváním či dokonce vyhazováním jídla, více zničí, než spotřebují.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V LEDNU 2018

MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ

Od 1. 11. do konce února platí opět nižší vstupné, a to konkrétně:

Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let        50 Kč/os

Dospělí                                                                             80 Kč/os

ZOOHRA

I v lednu si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!

ZOOINVENTURA

31. 1.-4. 2.

Zájemci se mohou zapojit do každoroční inventury zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Zkoušeli jste někdy spočítat třeba kolik členů má tlupa kotulů veverovitých nebo hejno plameňáků? To jsou teprve živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

STROM PRO ZVÍŘATA

16. 12. 2017, 10:00

Děti z DDM Olomouc i s rodiči ozdobili první čtyři stromečky v areálu zoo jablíčky vylepšenými špekem a rozinkami, šiškami obalenými v semínkách a řetězy z buráků. Volně žijící ptáčci, veverky a jiná zvířátka se do laskomin pustili už dalece před Štědrým dnem. Kromě v ubikacích chovaných zvířat je díky tomu stále ještě možné pozorovat třeba kosa, který si s velkou houževnatostí odtahuje kus burákového řetězu do úkrytu.

KDYŽ PŘÍRODA ZDOBÍ - VÁNOČNÍ DÍLNY

16. a 17. 12. 2017, 11:00 - 14:00
Pohled na děti s rodiči, jak společně tvoří krásné ozdoby, které se nedají nikde koupit, nám byl odměnou za poskytnutý materiál a trochu inspirace na vánočních dílničkách.


VÁNOČNÍ DÁREK PRO NÁVŠTĚVNÍKY A NADÍLKA PRO ZVÍŘATA

24. 12. 2017

Dárek v podobě dětského vstupného pro všechny dospěláky přilákal dopoledne na Štědrý den do zoo 1684 dospělých a dětí. Projít se na čerstvém vzduchu, prozkoumat život cizokrajných zvířat v zimě a pozorovat jejich reakce na krmení v dárkovém balení je skvělý způsob jak dětem ukrátit čekání na Ježíška.

VEČERNÍ VÁNOČNÍ PROHLÍDKY

Možnost užít si zoo po tmě a navíc v doprovodu průvodce, který má v zásobě nepřebernou škálu zajímavých informací, přilákala v posledním prosincovém týdnu 746 účastníků na vánoční komentované prohlídky.

 

Víte, že<

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru