Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

2 / únor 2018

PŘELOMOVÉ PŘÍRŮSTKY

Přírůstky jsou v zoologické zahradě vzhledem k široké škále chovaných zvířat záležitostí celého roku, rozhodně ne sezónní událostí. Víceméně průběžně přicházejí na svět něčí potomci, o které se v různé míře zajímá kromě chovatelů i široká veřejnost. Atraktivnost mláďat je dána mnoha faktory – oblíbeností konkrétního zvířecího druhu, roztomilostí jich samotných, tím jak často se taková zvířata rodí a podobně. Existuje ovšem jedno období, které má velký vliv na slávu novorozeňat a funguje i u lidí. Přelom roku. Ti co přicházejí na svět koncem prosince nebo začátkem ledna mají vždy velkou šanci na to, že jim bude věnována výrazně větší pozornost.

Naším posledním mládětem roku 2017 je tentokrát mravenečník čtyřprstý narozený na Silvestra a prvními přírůstky letoška jsou potomci binturongů.

Mravenečnice Tara porodila poslední den roku v odpoledních hodinách. Její v pořadí šestý potomek je v pořádku a ona se o něj jako vždy vzorně stará. Mláděti je měsíc, je to sameček a váží už přes kilo.

Terezka, naše chovná samice binturongů, má v posledních letech mláďata vždy kolem přelomu roku. Letos se rozhodla pro porod hned na Nový rok. Mláďata jsou tři, všechna žijí, ale to je všechno, co jsme o nich zatím schopni říct. Matka si je hlídá a pomáhá jí v tom i odrostlé mládě narozené 11. 1. 2017, které se nyní pasovalo do funkce ochranky a odhání i ošetřovatelku.

NAROZENINY LOŇSKÝCH CELEBRIT

Prvními mláďaty roku 2017 byli potomci mladého páru medvědů baribalů narození 4. ledna. Jsou to první medvíďata tohoto druhu odchovaná v naší zahradě. Mladé a nezkušené matce bylo třeba dopřát maximum klidu na péči o mláďata. Trvalo tak poměrně dlouho, než je mohli vidět i návštěvníci. Všechno dobře dopadlo, Tracy je skvělá matka a medvíďata se stala velkou atrakcí. Nedávno jim byl jeden rok. Už dávno víme, že jde o samečka Artura a samičku Amélii, a že jsou to pěkní raubíři. Své kousky celou sezónu předváděli ve výběhu a jak je vidět, ani v zimě se nějak nemají k tomu, aby alespoň pospávali. Je poměrně teplo, žrádla dostatek, tak proč plýtvat časem na spánek. Lepší je oslavit narozeniny! Jako dárek dostali dort a na hraní novou pneumatiku, která je zajímala mnohem víc, než vybrané dobroty. Opět ukázali, že sortiment jejich lumpáren je opravdu nekonečný.

A jak prožili svůj první rok života? V lednu přišli na svět. Až v polovině února proběhlo první vážení, které ukázalo, že jde o dvojčata rozdílného pohlaví a každé váží zhruba 2 kg. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči, nejdříve samička, a v cca dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Na konci března vážila 3,20 kg, běhala po ubikaci a měla se čile k světu, ale na pohyb venku byla stále ještě malá a nejistá. Začátkem dubna byla při přechodném zlepšení počasí představena médiím. Vhodný čas k opuštění „brlohu“ mezi čtyřmi stěnami ovšem pro ně nastal až v půlce května. Nejprve byla s matkou na několik hodin zkušebně vypuštěna do výběhu, kde mají z bezpečnostních důvodů vytvořenu ohrádku. Trvalo pouze několik okamžiků, než začali oba raubíři hbitě šplhat po všem, co jim přišlo do cesty. Seznámení s elektrickým ohradníkem jasně určilo hranice oblasti jejich pohybu, ale nepříjemné překvapení hodili okamžitě za hlavu a raději se soustředili na kmeny, po kterých šplhali, kam až to šlo. Na podzim byla jejich ohrádka zvětšena, aby měli s matkou dostatek prostoru. Uložení k zimnímu spánku se koncem roku nekonalo, zřejmě se jim zima nezdá příliš tuhá, jídla je dostatek a hlavně mají pořád něco důležitého na práci.

NOVINKY PRO LETOŠNÍ SEZONU

„Na co se můžeme v roce 2018 v Zoo Olomouc těšit?“ ptají se nejen návštěvníci, ale i média a také ti, kteří zvažují, že by k nám zavítali po delší době. Jaká se budou rodit mláďata můžeme jen předpokládat, to je z velké části v rukou přírody. Ale co nabídneme nového v oblasti rozvoje a modernizace zahrady, v tom máme celkem jasno. Nový africký pavilon KALAHARI už skutečně vbíhá do cíle. V únoru se do něj začnou stěhovat jeho obyvatelé a první návštěvnická noha překročí práh začátkem hlavní sezóny. Pak by se slušelo trochu vydechnout a kochat se jeho úspěchem, že? Ale to my ne, ještě bychom mohli usnout na vavřínech. Takže žádné lenošení, jede se dál. SAFARI AMERIKA je dalším naším esem, které už vykukuje z rukávu. V průběhu léta se mezi bílými vlky začne prohánět safari vláček obležený zájemci o tento netradiční zážitek. A co bude do třetice? Naše největší voliéra, po domácku pojmenovaná BÁBOVKA, potřebuje nový kabát. Na tom starém si počasí vybralo svou daň natolik, že měla být síť vloni na podzim sundána a zahájena rekonstrukce. Po odstěhování ptactva se ale natolik zhoršily povětrnostní podmínky, že byly práce odloženy. Zkázu dokončila říjnová vichřice, když na voliéru shodila jeden ze vzrostlých stromů v okolí. Plány máme velkolepé, a pokud půjde vše podle nich, zrealizuje rekonstrukce původní záměr ze začátku 90. let. Vznikne moderní průchozí expozice, kde se budou lidé pohybovat přímo mezi ptáky. Ani to nám ovšem nestačí. Přeci nemůžeme nechat kazit dojem ze zbrusu nového pavilonu a krásně opravené voliéry rybníčkem, který si svůj neutěšený vzhled rozhodně nezaslouží. Rok a půl trpělivě fungoval jako zázemí pro stavbu Kalahari a odměnou mu bude přeměna na AFRICKÉ MOKŘADY. Vše je projednáno na patřičných místech, projekt se zpracovává, a štětkouni už se nemůžou dočkat, až se pořádně ukáží návštěvníkům. Samozřejmě, že budou mít i nové sousedy, ale kdo to bude, si zatím necháme jako překvapení. Ostatně, přijďte se podívat!

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Ptačí budky

V posledních měsících zimy nastal čas připravovat se na jaro a ptákům nachystat budky k hnízdění. Návodů na jejich stavbu najdete na internetu nepřeberně. Pro každý druh ptáků je vhodný jiný typ budek. Také u nás v zoologické zahradě ptákům v lese vyvěsíme různé druhy hnízdních budek.

ZEMĚDĚLSKÉ NOVINY

5. srpna 1970

Vivárium v olomoucké zoologické zahradě na Kopečku ožilo surikatami africkými - cibetkovými šelmami, které se již u nás rozrostly o tři mláďata. U návštěvníků vzbuzují zvláštní pozornost pro svoji neobyčejnou čilost vedle strnulého kajmana černého a krokodýla dlouhohlavého.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ÚNORU 2018

MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ

Od 1. 11. do konce února platí nižší vstupné, a to konkrétně:

Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let 50 Kč/os, 

Dospělí 80 Kč/os

ZOOHRA

Stále ještě si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!

ZOOINVENTURA

31. 1. - 4. 2.

Zájemci se mohou zapojit do každoroční inventury zvířat, která se v průběhu roku v zoo rodí, umírají, přicházejí i odcházejí. Proto je potřeba vést přesnou evidenci. Zkoušeli jste někdy spočítat třeba kolik členů má tlupa kotulů veverovitých nebo hejno plameňáků? To jsou teprve živé počty a škola hrou. Na pokladně zoo si vyzvedněte hlasovací lístek k soutěži Zooinventura, vyplňte ho a odevzdejte opět na pokladně nebo vhoďte do připraveného boxu u východu. Veškeré potřebné údaje a soutěžní otázky naleznete na hlasovacím lístku. Pro nejlepší z vás jsou připraveny hodnotné ceny.

 


 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru