Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

11 / listopad 2017

STŘÍDÁNÍ U MRAVENEČNÍKŮ


Ve středu 4. 11. večer přicestovala do naší zahrady z Faunia Parku v Madridu mladá samice mravenečníka čtyřprstého, zatímco námi odchovaný sameček Toby narozený v roce 2015 odjel začátkem září do Anglie. Došlo tak k plánované obměně skupiny mravenečníků stromových chovaných na Jihoamerickém pavilonu ve společné ubikaci s lenochody. Samička by měla rozšířit náš nynější chovný pár, který zatím tvoří samec Chaco přivezený v roce 2015 ze Zoo d´Amnéville, kam přišel přímo z Ameriky a Tara narozená v naší zahradě v roce 2009. Tara je se svými čtyřmi úspěšně odchovanými mláďaty opravdu zkušenou matkou, ale nic netrvá věčně. Vzhledem k tomu, že v České ani Slovenské republice žádná jiná zoologická zahrada tyto mravenečníky neodchovává a ani v zahraničí to není běžné, nejsou jejich rozmnožovací schopnosti v zajetí příliš zmapované. Myslíme tedy dopředu a s koordinátorem chovu byla dojednána tato výměna – roční samička, jejíž rodiče pochází také z Ameriky, za našeho dvouletého samečka. V Madridu dostala sice jméno CHERRY, ale ošetřovatelce u nás si „řekla“ o nové - chce být MORGANA. Svým velmi světlým zbarvením se výrazně liší od stávající samice a podobá se spíše Chackovi. Jejich případné potomstvo by tak mohlo být jiné než doposud námi odchovaná mláďata.

VICHŘICE

Nevyvedené počasí posledního říjnového víkendu vyvrcholilo v neděli, kdy jsme byli nuceni mezi třináctou a čtrnáctou hodinou zahradu uzavřít a přítomné návštěvníky poprosit o její neprodlené opuštění. Tímto se všem ještě jednou omlouváme, opatření bylo nutné z důvodu zajištění jejich bezpečnosti. Ranní silný vítr překročil snesitelnou hranici a padající stromy postupně poškodily řadu výběhů, zničily terasu u občerstvení U Lanáčku včetně několika atrakcí a zatarasily několik komunikací v areálu. S ohledem na výstražnou předpověď rozhodlo vedení zahrady už v sobotu, ponechat celou neděli ve vnitřních ubikacích nebezpečné šelmy, u kterých je to možné. Všechna zvířata v Zoo Olomouc přečkala vichřici v pořádku a na svých místech. Vzniklé škody jsou postupně odstraňovány, ale vzhledem k jejich rozsahu, to bude dlouhotrvající záležitost.

BROŽURA ZÁCHRANNÝCH PROJEKTŮ

Moderní zoologické zahrady se nezaměřují jen na chov ohrožených druhů zvířat ve svých zařízeních, zapojují se i do záchranných projektů působících přímo v místě výskytu daného druhu. Řada českých zoo v tomto směru úzce spolupracuje s Českou koalicí pro ochranu biodiverzity, která pro širokou veřejnost vydala brožuru představující vybrané mezinárodní projekty. K dispozici v elektronické podobě je ZDE.

Ředitelka Nadačního fondu CCBC Kristýna Nováková o ní říká: „Brožura obsahuje popis projektů, přínos k ochraně biodiverzity, obrazovou dokumentaci a získané vědecké poznatky. Měla by zajistit komplexní informovanost odborné i široké veřejnosti v ČR a v zahraničí o zapojení zoologických zahrad do projektů na ochranu biodiverzity v zemích, které jsme si zvykli nazývat rozvojovými.“

Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC – Czech Coalition for Biodiversity Conservation) je platformou organizací a jednotlivců, jež jsou nositeli projektů působících nejen v České republice, ale zejména v Africe, Asii a Střední Americe. Jsou to projekty, které již řadu let působí na poli rozvojové pomoci a udržitelného rozvoje (United Vision, myELEN, Veterináři bez hranic, Kedjom-Keku, Maendelo, Green Books, Kola pro Afriku) a ochrany biodiverzity (Faunus, The Kukang Rescue Program, Lestari, Mořské želvy, Pesisir Balikpapan, Save-Elephants a Talarak). V současnosti přispívá k tvorbě, ochraně a rozvoji drobného podnikání, ochraně lidských práv a sociálních hodnot, zvyšování životního standardu a ochraně zvířat a životního prostředí.

JAK JE NA TOM KALAHARI

Termín předání hotové stavby je stanoven na 30. 11. 2017. V průběhu listopadu tedy všechny podílející se firmy dokončí své práce a celý pavilon včetně venkovních výběhů získá konečnou podobu. To ovšem neznamená, že bude připraven k otevření pro veřejnost. Následovat musí vybavení interiérů, tedy příprava ubikací tak, aby do nich mohla být vypuštěna zvířata, která si budou na svůj domov chvíli zvykat. K adaptaci na nové prostředí samozřejmě potřebují dostatek klidu, takže zpřístupnit pavilon návštěvníkům plánujeme na jaře.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Václavka smrková

Václavky jsou známé podzimní houby vyrůstající v trsech na kořenech, pařezech a kmenech stromů. Upřednostňují smrky a kyselé a písčité půdy. Václavka smrková je jedlá, ale před použitím vyžaduje delší kuchyňskou přípravu. Výborná je i nakládaná v kyselém nálevu.

Práce

8. července 1970

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA NA KOPEČKU u Olomouce byla v těchto dnech obohacena o vzácnou rodinu surikaty africké. Jde o druh cibetkovitých šelem, podobajících se druhu promyky a kuny. Kopecká zahrada má letos také několik přírůstků z vlastního chovu.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V LISTOPADU 2017

MIMOSEZÓNNÍ VSTUPNÉ

Od 1. 11. do konce února platí opět nižší vstupné, a to konkrétně:

Děti od 3 do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let - 50 Kč/os

Dospělí - 80 Kč/os


ZOOHRA

Až do konce roku si mohou návštěvníci naší zoo zpestřit prohlídku zahrady, ale zároveň i prověřit své vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti dobrodružnou hrou. Každý, kdo ovládá čtení a psaní - dítě i dospělý, malý i velký, mladý i starší, může najít deset stanovišť rozmístěných po zoo a na každém z nich splnit tři úkoly. Hrací karty jsou k dispozici na pokladně, kde také úspěšným řešitelům před odchodem vymění obsluha vyřešenou hrací kartu za zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací dobu našich pokladen!


OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

28. 10. 2017 (14:00 – 18:30)

V sobotu proběhl v Zoo Olomouc již tradiční Večer duchů, letos opět rozšířený o novinky – tentokrát hry pro děti a LES HRŮZY. Počasí se sice všemožně snažilo akci překazit, ale návštěvnost byla i tak velká. Už od 14:00 hodin se zahrada plnila strašidly, duchy a jinými roztodivnými bytostmi. Jejich setkání s děsivými kolegy začínalo hned na pokladnách, kde naši jindy krásnou a příjemnou obsluhu nahradily jednooké obludy. Nepostradatelné vyřezávané i dekorativní dýně společně s tematickými „lucerničkami“ vytvořily halloweenskou atmosféru po celém areálu. Malí účastníci akce si mohli svou odvahu otestovat při hrách, kde jim protistranu dělala strašidla na vyhlídce u plameňáku – hrály se skořápky, házely kostky a podobně. Návštěvníci v maskách rozšířili už tak početné řady strašidel a v pět hodin se utkali o stupně vítězů v soutěži o tři dospělé a tři dětské přestrojence. Odměnou jim byly nejen krásné knihy, ale i ptačí pírka, dikobrazí bodliny a jiné trofeje. Společně jsme pak vybrali pro deset našich kaloňů zlatých jména nejvíce odpovídající jejich vzezření. Ta budou veřejně vyvěšena společně s fotografiemi kaloňů na pavilonu netopýrů. Chladno a sychravo podporovalo zájem o stánky s punčem a něco dobrého k zakousnutí. Mezi šestou a sedmou hodinou se v blízkosti „LESA HRŮZY“ naproti Lanáčku nedalo poznat, jestli kvílí víc duchové nebo vyděšení návštěvníci. Na hřišti zástupci Pevnosti poznání zapalovali ruce i řezali do čarodějnice, která si zranění naštěstí hned na místě sama hojila. Profesionální fotografie od PHOTODIENST zachycující atmosféru tohoto kouzelného večera si odnesl každý zájemce z fotokoutku u vstupu a ve stanu Rádia ČAS vymalovali na obličeje celou paletu barev.

Jako vždycky - SUPER AKCE! A pokud si někdo trhá vlasy, že si to nechal ujít, ušetřete porost hlavy a přijďte za rok!!!

 

Víte, že

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru