Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

9 / září 2016

SERVALÍ DVOJČATA

6. června se nám narodila první servalí koťata tohoto tisíciletí. Oba jejich rodiče pochází z jižní Afriky z oblasti přirozeného výskytu těchto zvířat. Samec k nám přicestoval v roce 2013, samice o rok později. Narozená koťata jsou jejich prvním vrhem, proto jsme se od počátku snažili poskytnout jim maximum klidu, aby se mohl u samice naplno rozvinout mateřský pud. O mláďata se vzorně stará, je velmi opatrná a teprve po několika týdnech je začala vodit z vnitřní ubikace do venkovního výběhu na krátké vycházky. Nyní se už pohybují po venkovním výběhu s naprostou sebejistotou a návštěvníci pravidelně obdivují jejich divoké kočičí hry. Jsou rozdílného pohlaví a rostou jako z vody.

Serval stepní se postavou podobá rysovi, je o něco menší, štíhlejší a má delší nohy. Vyskytuje se v Africe, kde obývá stepi, savany a křovinaté oblasti. V olomoucké zoo je chováme od roku 1989 a podařilo se je několikrát rozmnožit. Prvními servaly u nás, kteří úspěšně zplodili potomstvo, byli počátkem devadesátých let samec Kelly a samice Zuzana. Zajímavé je, že oba byli uměle odchovaní.

ROMY MRAVENEČNÍKOVÁ VELKÁ

Poslední mládě mravenečníků velkých, samička Romy narozená 9. srpna 2015, opustila 26. července Zoo Olomouc a odjela do svého nového domova v anglické zoologické zahradě Dudley Zoological Garden vlastněné a provozované Dudley and West Midlands Zoological Society. Tato zoo s chovem mravenečníků začíná a vybudovali pro ně zcela nové chovatelské zařízení. Na doporučení koordinátorky chovu těchto zvířat působící v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je naše samička ideální partnerkou k samci, který by měl za Romy přicestovat ještě do konce tohoto roku. Po dvoudenní cestě dorazila na místo určení v naprostém pořádku.

Její rodiče tak mohou návštěvníci olomoucké zoo po ročním oddělení opět pozorovat ve společné ubikaci. Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze zoo ve Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě.

Mravenečníky velké jsme získali v roce 2004, nikoliv však prostřednictvím evropského záchranného programu, ale importem dvou mláďat z Jižní Ameriky. Samozřejmě jsme chtěli dovézt pár, ale u těchto zvířat nejsou vnější pohlavní znaky zcela zřetelně rozpoznatelné a vzhledem k jejich síle není ani jednoduché je bez celkové anestezie prohlédnout. Na základě chování obou mravenečníků jsme po určité době začali o správném určení pohlaví pochybovat a následným genetickým vyšetřením srsti byly pochybnosti potvrzeny. Naši mravenečníci byli sice pro evropskou populaci velmi cenní, nicméně byli to dva samci. První samička k nám přišla v rámci chovného programu z Dánska, ale následně uhynula na bakteriální infekci. Jako druhá byla v roce 2009 ze Zoo Stuttgart výměnou za jednoho z našich samců přivezena jako roční mládě nynější samice Pia.

Věříme, že na další mládě těchto zajímavých zvířat nebudeme dlouho čekat.

LETNÍ UNIVERZITA JUNIORŮ V ZOO OLOMUC

Letní univerzita juniorů je dětský tábor pořádaný Středoevropskou asociací přátel zoo. Každý rok se tato prázdninová aktivita cílená na mladou generaci milovníků přírody koná v blízkosti některé české zoologické zahrady, kde účastníci tráví většinu času. Do olomoucké zoo se LUJ vrátila po čtyřech letech a od 1. srpna se u nás děti seznamovaly se zvířaty, s fungováním zahrady a důležitostí ochrany přírody. Formou hry zjistily, co všechno obnáší zajištění provozu instituce, která je nejen chovatelským, ale i kulturním a vzdělávacím zařízením.

Středoevropská asociace přátel zoo (CEAF ZOO) sdružuje především zájemce o zoologické zahrady, sběratele materiálů o zoo a lidi, kteří mají zvířata jako hobby. Asociace vznikla v listopadu roku 1999 na ustavující Valné hromadě zakládajících členů, která se konala v Zoo Ústí nad Labem. Od tohoto data se rozběhla celá řada projektů pro členy a další zájemce o zoo. 

Základními cíli CEAF jsou akce, které rozšiřují povědomí o činnosti a cílech zoo, práci lidí v zahradách a hlavně o zvířatech, která chovají a mnohdy úspěšně zachraňují před jejich úplným zánikem v ohrožené volné přírodě.  

Program letošní LUJ v Zoo Olomouc byl první den zahájen seznámením účastníků se zahradou formou komentované prohlídky. Druhý den proběhl ve znamení africké fauny, spoustu zajímavých informací doplnilo krmení žiraf a setkání s kontaktními surikatami Ríšou a Máňou. Děti rozdělené do tří družstev odstartovaly svá klání rozhodnutím založit si vlastní zoo a výstavbou prvního zvířecího pavilonu pomocí přírodních materiálů, které jim poskytlo místní lesnaté prostředí. Poté svou zahradu i důvod jejího zřízení představily „komisi odborníků“ a ta rozhodla o udělení licence. Středa patřila fauně Jižní Ameriky, v centru pozornosti se tak octli hroznýš královský, mravenečníci, lenochodi, ale i pásovec štětinatý, chovaný v zázemí zoo. Jednotlivá družstva měla na základě zoologem zahrady sdělených informací za úkol získat pro svou zoo chovná zvířata, a to nikoli z jiné zoo, ale z africké chovné farmy. Další den se dětem představila celá řada zajímavých ptáků, v jejichž čele stál známý kakadu bílý Luigi. Odpoledne svolali mladí provozovatelé do svých zahrad tiskové konference a představili své cíle a chovaná zvířata médiím. Pátek byl určen podvečerní a večerní prohlídce, která poskytla možnost pozorovat chování zvířat v jinou denní dobu. Poslední den v zoo táborníci v napětí sledovali, jak se kotuli veverovití popasovali s dobrotami ukrytými v plastových lahvích, které během víkendu upravili k použití formou enrichmentu. Blíže se seznámili s širokou škálou v zoo chovaných kopytníků a odpoledne je čekal velký kvíz, kde si ověřili, kolik se toho za pobytu v Zoo Olomouc naučili.

Zkrátka, když jsou děti ochotné se něčemu přiučit i v průběhu prázdnin, jde to i zábavnou formou, která může těšit obě zúčastněné strany. Zájem mladé generace o přírodu a důležitost její ochrany totiž i v dospělých připravujících program probouzí velkou kreativitu…

MINISTRYNĚ ŠKOLSTVÍ PODPOŘILA ZÁCHRANNÝ PROGRAM JEŘÁBŮ 

V sobotu 30. června 2016 při návštěvě Svatého Kopečka u Olomouce zavítala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová v doprovodu poslance Parlamentu ČR Mgr. Jiřího Zemánka také do Zoo Olomouc. Při své návštěvě věnovala velkou pozornost zejména rodině jeřábů mandžuských, kteří jsou jedním ze dvou druhů vzácných jeřábů zapojených do reintrodukčního programu na Dálném východě. Náš chovný pár ze své letošní třetí snůšky, kterou si s obdivuhodnou cílevědomostí snesl po odebrání prvních dvou použitých pro reintrodukci, vyseděl potomka, o nějž se s příkladnou pečlivostí stará.

Jak jsme informovali v červnovém ORYXovi Zoologická zahrada Olomouc se spolu se Zoo Brno a Zooparkem Chomutov zapojila do reintrodukčního programu vzácných jeřábů mandžuských a bělošíjích do rezervace Chingan na Dálném východě. Projekt probíhá v rámci Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií. Velmi administrativně i technicky náročného společného přesunu vajec se ujala Zoologická zahrada Brno. Celá akce by neměla naději na úspěch bez nadšení a velkého pracovního nasazení jejich kurátora ptáků RNDr. Petra Suvorova, Ph.D. Realizace doručení několika oplozených vajec do místa, kde se z nich vylíhnou kuřata a ta jsou následně připravována na vypuštění do volné přírody, je velmi složitý proces. Vše ovšem proběhlo v pořádku a po více než dvou dnech, dorazila vejce i s doprovodem na místo určení, kde se koncem května vylíhla mláďata. U olomouckých vajec byla stoprocentní úspěšnost - tři kuřátka. Ošetřovatelé záchranné stanice v ruském Chinganu vodí vylíhlé jeřáby do divočiny na pravidelné vycházky, jejichž prostřednictvím je připravují na budoucí vypuštění a samostatný život. Tamní stanice funguje od roku 1988 a jen za prvních 15 let své činnosti vypustila do přírody 130 ptáků. V posledních letech pokračují s počtem 3-16 kusů ročně. Jeřábi odchovaní v tomto zařízení byli pozorováni nejen na zimovištích v Koreji a Japonsku, ale i v místech jejich rozmnožování, kde už vyvedli i vlastní mláďata.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Muchomůrka zelená

Po dlouhé přestávce se i v areálu zoo začalo objevovat větší množství hub a mezi nimi i druhy, které jsou smrteně nebezpečné. Mezi takové se řadí i muchomůrka zelená, patřící mezi běžné druhy hub rostoucí od července do října především v listnatých i smíšených druzích lesů. Nejčastěji ji najdeme pod duby, buky a habry. Je prudce jedovatá a už v malém množství způsobuje selhání jater. Nezkušení houbaři si ji pletou s různými druhy pečárek neboli žampionů. Na rozdíl od nich má bíle zbarvené lupeny a její třeň vyrůstá z tzv. pochvy.

Stráž lidu 25. září 1969 

Máte doma levharta?

Jestliže ne, běžte se na něj podívat do zoologické zahrady na Kopečku. Našeho fotografa moc mrzelo, že si ho nemůže vzít domů. Taková "kočička" by však toho spotřebovala... Staří i mladí se v zoo potěší též pozorováním opičích mláďat a jejich smích vzbudí i hry mladých rysů a malý oslík, ktrerý není vůbec tvrdohlavý a má se čile k dětem. Zoologická zahrada je umístěna v krásném lesním prostředí a bude jistě cílem mnoha občanů, kteří vědí, že les je nejkrásnější na podzim. 

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO: ZÁŘÍ 2016

HRAJ A VYHRAJ V ZOO OLOMOUC

3. 6. – 31. 12.

Na oslavu našeho jubilea jsme pro všechny připravili možnost si návštěvu zoo zpestřit originální hrou. Úspěšní si odnesou jedinečnou výhru a ostatní cenu útěchy. Potřebujete jen tužku a soutěživého ducha. Hrací karta na Vás čeká na pokladně. DRŽÍME PALCE, HODNĚ ŠTĚSTÍ!

MEZINÁRODNÍ NOC PRO NETOPÝRY

2. 9. (18:00 – 21:00)

Procházka večerní zoologickou zahradou, kde se zájemci s netopýry nejen setkají, ale dozví se i hromadu zajímavostí ze života letounů. Nejen zvídavé otázky osvětlí odborník na slovo vzatý RNDr. Jiří Šafář, člen České společnosti pro ochranu netopýrů.  Účastníci absolvují fundovanou přednášku, ale i interaktivní hru a přítomnost lovících netopýrů dokáže příslušná technika.

DEN S ANTILOPOU

3. 9. (9:00 – 15:00)

Ve spolupráci se sdružením Derbianus pořádá Zoo Olomouc akci pro podporu ochranářských aktivit. Hlavním cílem tohoto sdružení je záchrana kriticky ohroženého největšího druhu antilopy na světě, antilopy Derbyho. Výtěžek z akce je použit přímo na záchranářskou činnost v Senegalu. Návštěvníci si mohou u stánku zasoutěžit, využít malování na obličej a k dostání jsou také krásné předměty s motivem antilop.

VÍKEND ROZHLEDEN

1.-2. 10.

10 kvízových otázek na 10 mezipatrech po cestě na vrchol naší vyhlídkové věže celý víkend následující po 28. září, které je Dnem věží a rozhleden ČR zahajujícím Měsíc věží a rozhleden ČR. Olomoucká zoo je jedinou zoo v naší republice, která má ve svém areálu kovovou vyhlídkovou věž.  Pokud milujete výšky a jste navíc soutěživí, vystupte až na vrchol! Cesta okořeněná zajímavými otázkami uteče jako nic a na vyhlídkové plošině si můžete zkontrolovat správné odpovědi. Zároveň tam najdete superotázku. Tři vylosované správné luštitele obdarujeme.

SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

1.-2. 10. (9:00-16:00)

Podzimní soutěžní stezka pro malé i velké inspirovaná životem některého z našich zvířat proběhne opět v režii DDM Olomouc.

NÁRODNÍ VLČÍ TÝDEN

1.-2. 10. (9:00 – 16:00)

Návštěvou „Vlčího stánku“ skupiny FOREST se můžete připojit k Národnímu vlčímu týdnu (National Wolf Awareness Week 2016) pořádanému ve Spojených státech amerických, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o nezastupitelné úloze velkých šelem v přírodě. Osvětová kampaň doplněná bohatou vlčí expozicí v altánku u vlčích výběhů přiblíží všem zájemcům život těchto zvířat a důležitost jejich ochrany.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

ZA JEDNIČKY ZDARMA DO ZOO

30. 6. – 6. 7. 

Každý premiant, který se přišel pochlubit samými jedničkami, dostal vstup do zoo zdarma. A každý školák s vysvědčením v ruce odešel s malou odměnou.

PODVEČERNÍ VÝPRAVA ZA NOČNÍMI TVORY

5. 7. (20:00 hod.)

O možnost vydat se po stopách nejen soumračných a nočních živočichů v doprovodu průvodce tentokrát neprojevil zájem ani jeden návštěvník, pravděpodobně všichni trávili podvečerní chvíle v blízkosti zvířat pod vlastní taktovkou. Zoo v tento den zavřelo své brány až ve 22:00.

LETNÍ DOVÁDĚNÍ S RODINNÝMI PASY V ZOO OLOMOUC

30.7.2016

Nejen Mimoni a Ledové království (Frozen), ale i další atrakce si užily děti, které přišly se svými rodiči do zoo na přelomu prázdnin.


VÍKEND REKORDŮ

20.-21. 8.

VÍKEND REKORDŮ v Zoo Olomouc měl letos dvě tváře. Sobotní nádherné počasí si s námi užilo 3578 návštěvníků. Krásný den v přírodě a pohled na řadu zajímavých a vzácných zvířat, si mohli oživit absolvováním hry, kterou nabízíme v rámci oslavy 60. narozenin zahrady, účastí při tvorbě nových českých rekordů i doprovodným programem. Neděle byla ovšem uplakaná. To se stává a přidávat naše slzy rozhodně nehodláme. I přes drobný neúspěch považujeme tuto již tradiční akci, kterou pořádáme od roku 2009 za zdařilou!

PŘEKONANÉ REKORDY

Jak dlouhý lidský had dokáže v jednom okamžiku vést elektrický proud? Během soboty se podařilo v jeden okamžik propojit 55 osob, jejichž řetěz rozsvítil a rozezněl zvukový signál testovacího balonku.

98 pasažérů safarivláčku se v průběhu jedné hodiny proměnilo v domácí mazlíčky. Všichni měli jako odměnu nejen slušivou masku, ale i dárek včetně slevového kuponu na nákup vstupenky do multikina CineStar.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra napočítala během dvou hodin 32 osob, které se vystřídaly po 211 vteřinách na rotopedu a ujely celkem vzdálenost 40,9 km. Většina z nich už přitom měla za sebou procházku po celém areálu naší zahrady – úctyhodné! Však také každý odešel s diplomem a dárkem dle vlastního výběru.

Atmosféru dokresloval moderátor rádia ČAS a příjemná hudba. Zvídaví návštěvníci testovali své schopnosti na hlavolamech u stánku Pevnosti poznání, kde také bojovali o získání poukazu na zapůjčení automobilu RENAULT zdarma na celý víkend od společnosti AUTO KUBÍČEK s.r.o.

Neděle nám svým počasím trochu překazila plány. Cílem bylo překonávání dvou loňských rekordů. Houpačka pro makaky upletená z hasičských hadic tentokrát měří 28,4 m a je tak o téměř pět metrů delší než ta loňská. Od jejího upletení nás neodradil ani neutuchající déšť a letos se jistojistě podaří i její zavěšení do průchozího výběhu makaků.

Na největší davy jsme se opět těšili u trenažéru dopravních nehod, který zajistila Generali Pojišťovna a.s. Ten se ovšem kvůli dešti nepodařilo vůbec uvést do chodu. Po několikahodinovém čekání na vyjasnění, se tak rozloučil s námi i přívaly vody a odjel. Tak snad příště.

Ať chceme, jak chceme, není každý den posvícení. Příští rok si to určitě vynahradíme!

 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru