Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

7 / červenec 2018

NOVINKY O LVÍČETI​​​​​​​​​​​​​​

Nejmladší člen rodiny lvů berberských narozený 11. května se má dobře, ale pohled na něj stále ještě není možný. Před koncem června jsme otestovali odkrytí skla vnitřní ubikace a ponechání pouze bariéry zamezující přístupu návštěvníků do těsné blízkosti. Chvíli to vypadalo, že s tím nemají lvi žádný problém. Jakmile však začalo chodit větší množství lidí, samice silně znervózněla, začala naskakováním na sklo zvědavce odhánět a snažila se potomka ukrýt. Zjevně je i ona po dlouhém čekání na mládě citlivější vůči rušivým vlivům okolí. Raději jsme proto výhled znovu zakryli. Rodiče se uklidnili a my prosíme návštěvníky o ještě trochu trpělivosti.

JAK JSME NA TOM S DROBOTINOU​​​​​​​

Zoo je plná mláďat, o čemž se návštěvníci přesvědčí hned od vstupu. Tři v březnu narození raubíři lemurů kata upoutají pozornost svým řáděním hned u turniketů. V pavilonu opic je možné pozorovat nejen malé vari černobílé, ale i mláďata kosmanů zakrslých, běločelých a stříbřitých. Když to vezmeme dál po návštěvnické trase, uvidíme sedět na vejcích plameňáky. Hned vedle se o potomka starají vzácní adaxi a v Safari Amerika jim jejich přímorozí afričtí kolegové oryxi konkurují čtyřmi únorovými mláďaty. V soutěži porodnosti by stoprocentně zvítězily kozy kamerunské, kde je kůzlat nepočítaně. V průchozím výběhu klokanů jsou nejen matky s plnými vaky, ale i vedle nich se zdržující již z vaků vyskočení klokánci. Společnost jim dělá celá školka psounů. Na malého velblouda stále čekáme, a tak jsme alespoň omladili samce – Zeta nahradil jeden a půl letý Orlando z Ostravy. Kozy šrouborohé se rozmnožily o krásných sedm kousků. I na Jihoamerickém pavilonu je co k vidění, sice jsou z loňska, takže mají už přes půl roku, ale na druhou stranu – kde můžete na jednom místě vidět mládě jak mravenečníka velkého, tak čtyřprstého? U sobů je po loňských devíti letos pět malých požíračů lišejníků. Stíháte počítat? Ani se nesnažte, protože v rozsáhlém Safari Euroasie to stejně nedáte. Navíc pokud chcete vidět kromě malých kozorožců, sik, daňků a kůzlat kamerunských i zubří telátka, musíte jet vláčkem. O první letošní mrně už pečují i u makaků. Vlčata začnou z nory vylézat co nevidět a pokud si ještě chcete užít medvíďata, spěchejte – v září budou odcházet do zahraničí.

DĚTSKÉ ATRAKCE​​​​​​​

Děti najdou v průběhu návštěvnické trasy tři zcela nová v červnu zprovozněná hřiště s obřími prolézacími kmeny. První nahradilo několik letitých houpadel na dětském hřišti pod restaurací Archa. Další jsme umístili v blízkosti populárního kozího výběhu a třetí za terasu restaurace Pod věží. Vedle opičí dráhy hned za vstupem, kterou hlídají dřevěné želvy, přibyla ještě dvě nová dřevěná houpadla. Věříme, že budou o letošních prázdninách atraktivní náhradou za Lanáček. Soukromý provozovatel musel totiž kvůli administrativním průtahům posunout slíbený termín otevření nového lanového parku, který vyrůstá na místě říjnovou vichřicí zničeného Lanáčku, až na podzim.

CO DÁL?​​​​​​​

Ruce do klína jsme rozhodně nesložili a budujeme a budujeme. V průběhu prázdnin se toho bude dít hodně a my Vás o všem budeme průběžně informovat. Letos tedy očekávejte vydání ORYXE i v průběhu léta.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Bez červený

​​​​​​​Tento bez se někdy nazývá též bez hroznatý a je o něco méně známý než bez černý, kterému se velmi podobá. Jeho plody mají ale jasně červenou barvu. Roste v listnatých i jehličnatých lesích od Evropy až po Malou Asii a severní Čínu a může dorůstat výšky do 4 metrů. Hojnější je v pahorkatinách a nižších horách. Syrové plody jsou jedovaté, ale šťáva z nich se po tepelné úpravě využívá k výrobě sirupů a marmelád. Slabě jedovatá je i jeho kůra, semena a listy. V areálu zoo můžete tento bez potkat na několika místech.

Lidová demokracie

2. září 1970

KUŘÁTKA JAKO POCHOUTKU dostávají v olomoucké zoo na Kopečku tři mladé medvídkovité šelmy - nosáli červení, kteří v těchto dnech obohatili tuto zoologickou zahradu. Nosálové obývají Jižní Ameriku, kde se živí hmyzem a slimáky, nepohrdnou však ani mladými ptáky a ovocem. Potravu vyhledávají dlouhým nosem v dutinách. V olomoucké zoo obývají výběh poblíž stříbrného bažanta. Běžnou jejich potravou je mléko s vejci a rohlíky.

POZVÁNKA DO ZOO

AKCE V ZOO V ČERVENCI 2018

KOMENTOVANÁ KRMENÍ                                 

Květen - červen, září: o víkendech a svátcích
Červenec - srpen: každý den                                                                                                       

Komentovaná krmení přináší návštěvníkům zajímavosti ze světa zvířat v průběhu prázdnin denně. Mezi deset vybraných zvířecích výběhů s veřejnou svačinkou patří například žirafy, velbloudi, lemuři, ale nesmějí chybět ani klokani, plameňáci a šelmy. Kompletní seznam s rozpisem časů:
10:00 plameňák růžový
10:30 klokani, psouni, velbloudi
11:00 surikaty (KALAHARI)
11:30 mravenečník velký
12:00 velbloud dvouhrbý
12:30 kočkovité šelmy
13:30 medvěd baribal
14:00 makak červenolící
14:30 lemur kata
15:00 žirafa Rothschildova

​​​​​​​ZOOHRA

od 2. 6. do konce roku

Pokračování soutěžní hry, která nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti, bylo spuštěno první sobotu v červnu. Hrát mohou všichni návštěvníci ovládající čtení a psaní, děti i dospělí, malí i velcí, mladí i staří. Celkem bude po zoo rozmístěno deset stanovišť a na každém z nich tři úkoly. Hrací kartu si vyzvedněte u pokladny, kde také před odchodem ze zoo po předložení vyřešené hrací karty získáte zaslouženou výhru. Výhry si lze vyzvedávat jen v otevírací době našich pokladen.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

S VYSLOUŽILCI ZDARMA DO ZOO           

2. 6.                                

První sobotu v červnu bylo možné se u zoo ekologicky zbavit starých elektrospotřebičů, které společnost ELEKTROWIN před vstupem vyměňovala za dětské vstupenky. Celkem 15 dětí tak mělo možnost jít do zahrady na prohlídku i na program ke Dni dětí zdarma.


VÍKEND DĚTÍ              

2.-3. 6.                                                                                                                

V rámci letošního programu, kterým jsme se připojili k oslavám Mezinárodního dětského dne, bylo možné absolvovat pohádkovou stezku na kraji lesíka za vstupem do zoo. Pohádkové bytosti tam za splnění jejich úkolů rozdávaly odměny.

A na dětském hřišti hned vedle mohly děti pozorovat ukázky sokolnické práce, dostaly odpovědi na otázky týkající se této velmi zajímavé a u nás tradiční práce, ale mohly se i vyfotit s řadou kontaktních zvířat.

Za sobotu a neděli navštívilo zoo 3 527 lidí.


NÁRODNÍ ŽRALOČÍ TÝDEN                                

2.-3. 6.                          

Jako každoročně doplnila dětské oslavy i osvětová akce s názvem „Národní žraločí týden 2018“ pořádaná při příležitosti světového dne moří a oceánů v naší zoo skupinou obránců divočiny „FOREST. Každý zájemce se v altánku naproti výběhu vlků dozvěděl mnoho o mořských predátorech, proč jsou tak důležití pro ekosystém moří či oceánů, co je v současné době nejvíce ohrožuje a jak můžeme i my přispět k jejich ochraně.

                                       

NOC SNŮ V ZOO

16. 6.

Při akci určené pro handicapované si přes sto osob mohlo na několika stanovištích v blízkosti hlavního vstupu pohladit zvířata, která jsou k tomuto účelu vhodná, například králíky, mláďata klokanů nebo kontaktní surikaty.


SVĚTOVÝ DEN ŽIRAF

16.-17. 6. 

Vzdělávací stezka ze života žiraf, které slaví svůj mezinárodní den 21.6., vznesla řadu informací a otázek. Komentované krmení žiraf pak ve tři hodiny přineslo i odpovědi.


JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ   

1. 5. - 30. 6.                                                                                                       

Do posledního červnového dne jsme čekali na fotografie mláďat pořízené v naší zoo. Letos se jich i přes vysokou návštěvnost v jarních měsících sešlo poskromnu. Rozhodli jsme se proto pozměnit systém vyhodnocení a vybrali nejlepší z dodaných snímků. Je to fotografie lvíčete pana R. H. s názvem "Už se tu rozkoukávám". Gratulujeme výherci, který od nás dostane odměnu, fotografii zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.

 

Víte, že...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru