Pokud se Vám mail nezobrazil korektně klikněte zde.

Elektronické vydání ORYX

5 / kveten 2016

ZOO SLAVÍ KULATINY

Počátkem padesátých let vznikla myšlenka založit v Olomouci velkou zoologickou zahradu. Rozšířením původního zookoutku ve Smetanových sadech, který měl velkou oblibu u olomoucké veřejnosti, se začal vážně zabývat tehdejší KNV (Krajský národní výbor) a jeho realizací pověřil odbor přírodních věd Krajského vlastivědného muzea v Olomouci. Jedním ze základních bodů jednání byl výběr místa pro vznikající zoologickou zahradu. Kromě umístění v centru města ve Smetanových sadech, kde se uvažovalo o rozšíření stávajícího malého zookoutku, padl i návrh na okolí hejčínského cukrovaru. Na základě krajinářských, klimatických, geologických a dopravních výzkumů byly nakonec vybrány plochy bývalého panství kláštera Hradišťského na Kopečku. Krajský národní výbor v Olomouci 31. března 1952 udělil souhlas ke zřízení zoologické zahrady severovýchodně od obce Samotišky. Odborníci i návštěvníci olomoucké zoo dodnes oceňují členitost terénu vybraného území, které umožňuje budovat výběhy připomínající přirozené životní podmínky zvířat ve volné přírodě.

Po velkém budovatelském nadšení v době založení a počátcích výstavby zoo, která probíhala především brigádnicky, došlo k jejímu otevření pro veřejnost 3. června 1956. Prvním ředitelem byl od 1. března jmenován radou KNV RNDr. Václav Roubíček. Zpočátku v ní pracovalo čtyři až pět zaměstnanců. V prvním roce existence zoo ji navštívilo 58 276 návštěvníků a na vstupném se po 1 Kčs za osobu vybralo 56 203 Kčs. Lidé zde mohli zhlédnout převážně evropskou faunu. Zoo měla jen několik druhů exotických zvířat a se získáváním dalších byly velké potíže. V závěru 50. let se situace mírně zlepšila a zoologická zahrada již vystavovala zástupce několika exotických druhů živočichů. V roce otevření zoo chovala 81 kusů zvěře ve 48 druzích, na konci 50. let to bylo 118 kusů a 59 druhů.

Takové byly začátky existence zoologické zahrady. Letos slaví 60. výročí otevření, na přelomu roku chovala 1 847 kusů zvířat v 393 druzích. Návštěvnost se pohybuje dlouhodobě mezi 300 a 400 tisíci osob za rok.

Jestli budeme slavit? Samozřejmě a ne sami. V pátek 3. června s návštěvníky sfoukneme svíčky a spustíme připravovanou narozeninovou zoohru. Jejím cílem je nabídnout všem zájemcům zpestření prohlídky naší zahrady bonusovou porcí zábavy, zajímavých informací, ale i otestováním šikovnosti a fyzické zdatnosti, a to až do konce roku. Kdo zvládne splnit správně všechny úkoly, bude před odchodem odměněn, kdo ne, dostane cenu útěchy a může to zkusit příště.

NOVÝ MALÝ URZON 

Urzon kanadský je pozoruhodný tvor žijící v Severní Americe a Kanadě. V přírodě není nijak vzácný, ovšem v zoologických zahradách je jejich chov náročný. Proto je chován jen asi ve 20 evropských zařízeních tohoto typu v celkovém počtu 55 zvířat. Zoo Olomouc se se svou skupinou vyšplhala na žebříčku na nejvyšší metu, našich devět kusů je v současné době největší v zajetí chovaná skupina na světě. A daří se nám je i pravidelně rozmnožovat. Nejmladší potomek se narodil 5. dubna a je to krásné a dobře prospívající mládě zatím neznámého pohlaví. Jedinou nevýhodou našeho chovu je, že pro tato zvířata nemáme vhodné expoziční prostory. Jsme si tohoto nedostatku vědomi a pracujeme na plánech možného výběhu, aby se i návštěvníci mohli těšit pohledem na tyto velmi zajímavé tvory považované někdy za stromové dikobrazy, i když po stromech se pohybují jen částečně. Velkou část dne tráví na zemi a s dikobrazem jsou si mírně podobní, ale příbuzní jen jako s ostatními hlodavci, a to tím, že patří do řádu hlodavců.

UTAJENÍ CHOVANCI

Hroznýšek pestrý je dalším ze zvířat, která jsou v naší zoo skryta před zraky návštěvníků. Jeho délka je 50 až 70 cm. Základní oranžovou nebo žlutou barvu prokládají čokoládově hnědé až černé skvrny. Břicho mají bílé nebo smetanové. Hlava téměř není oddělena od silného válcovitého těla. Na první pohled velice nápadná horní čelist výrazně delší než čelist dolní tvoří tzv. spodní ústa. Na špičce přečnívající horní čelisti se nachází tvrdý, zrohovatělý štítek, který slouží při vrtání a rytí v půdě. Zahrabaní v písku číhají na kořist, již uloví bleskurychlým a přesným útokem. V přírodě jsou aktivní hlavně v noci. Přirozenou oblastí výskytu námi chovaného poddruhu jsou suché oblasti Keni a Tanzánie.

ORYXI OPĚT VE VÝBĚHU

3. května byli ze zimoviště do velkého výběhu Safari Afrika vypuštěni oryxi jihoafričtí i s letošními mláďaty. Safarivláček tedy od této chvíle opět projíždíme mezi těmito majestátními zvířaty, jejichž hlava v grafické podobě byla dlouhou dobu i logem Zoo Olomouc. Mláďat je letos ve výběhu pět a jsou narozena v rozmezí konec února až konec března.

Za přírodou do zoo

Výpravy do historie zoo

Magnólie

Šácholán neboli magnólie je opadavý teplomilnější keř, který se na zemi vyskytoval již před 135 miliony let a byl tak současníkem dinosaurů. V přírodě je najdeme v mírném až tropickém pásu v Asii a Americe. Kvetou především na jaře, kdy jsou jejich nádherné barevné květy vítaným kontrastem v záplavě jarní zeleně. Různé kultivary se pěstují v zahradách i parcích a jejich kůra se používá v tradiční čínské medicíně.


Vpřed 19. července 1969 

Sezona v zoo naplno

V zoologické zahradě na Kopečku je opět živo, což dosvědčuje přes 50000 návštěvníků, kteří navštívili naše zařízení od začátku roku. Návštěvníci se zde setkají s novými přírůstky, kterých téměř denně přibývá. Jsou to mláďata kopytnatců, psovitých i kočkovitých šelem a zejména se to týká různých pestrobarevných kachniček, bažantů a volně se pohybujících pávů.

POZVÁNKA DO ZOO

JARNÍ FOTOSOUTĚŽ O NEJHEZČÍ MLÁDĚ

1. 3. – 31. 5.

Neodmyslitelnou součástí jara v Zoo Olomouc je právě probíhající soutěž o nejhezčí fotografii některého z našich mláďat.
Přijďte sledovat první krůčky letošních přírůstků, zachyťte je fotoaparátem a staňte se šťastným výhercem pěkných cen. Pět nejšikovnějších fotografů se může těšit na knihy „Zoo Olomouc v obrazech“, propagační materiály a další hodnotné ceny. Tři nejlepší obdrží navíc „zoo trofeje“ (parůžek sobí samice, paví pero a pštrosí vejce)! Takže nezapomeňte - od 1. března do zoo s fotoaparátem a úlovky nám zašlete společně s kopií vstupenky.
10 nejlepších fotografií po ukončení soutěže uveřejníme na našem facebooku, kde budete moci od 6. do 19. června hlasovat o nejhezčí z nich. Pět fotografií s nejvíce hlasy následně oceníme a zveřejníme na webových stránkách Zoo Olomouc, na našem facebooku a v časopise ORYX.

Podrobná pravidla soutěže najdete na www.zoo-olomouc.cz.

VEČERNÍ MÁJOVÁ PROHLÍDKA

7. 5.

18:30 h

Máj vybízí k procházkám, počasí je ideální, všechno kvete a voní. Pro milovníky zvířat má průvodce na podvečerní prohlídce zoo jako bonus spoustu zajímavostí ze zdejšího života.

GEPARDÍK ROZBÍHÁ RODINNÝ BĚH V ZOO OLOMOUC

28. 5.

14:00-16:00 h

RunCzech pořadatel 1/2Maratonů po celé ČR zve rodiny do Zoo Olomouc na odpoledne se zábavnými soutěžními stanovišti, které bude završeno losováním o 3 registrace na červnový rodinný běh.

OHLÉDNUTÍ ZA AKCEMI

DEN ZEMĚ

23. 4.

„Jak to všechno začalo – putování s plameňákem Karlem“ byl název naučné stezky pro malé i velké návštěvníky, kterou organizovalo DDM Olomouc v rámci oslav DNE ZEMĚ v zoo. Účastníci se dozvěděli spoustu zajímavostí o zvířecích celebritách naší zahrady i o výročí, které letos zoo slaví.

1. PŘEDSLETOVÁ  KONFERENCE ČARODĚJNIC

30. 4. 

Program:
11:00 Registrace: účastníci po kontrole dodržení dress kódu (podmínka účasti, protože každý člen čarodějného cechu by si měl dát na zevnějšku záležet – první dojem je nejdůležitější) obdrželi glejt s rozpisem kongresových sekcí.

Konferenční sekce:
PÍSMOMALÍŘSTVÍ a kouzla v moderním pojetí 
KOŘENÍ základ kouzlení i vaření 
LÉTÁNÍ aneb rychle a bezpečně k cíli 
ČARODĚJNICTVÍ v průběhu času 
LEKTVARY aneb láska nebo smrt 

Občerstvení pro účastníky bylo zajištěno, na dětském hřišti měli k dispozici špekáčky, chleba, hořčici, kečup, opékací vidličky a samozřejmě oheň.
Absolvování jednotlivých sekcí bylo stvrzeno razítkem na registrační glejt sloužící následně jako konferenční certifikát.
Prvního ročníku se zúčastnilo 340 osob, organizační výbor byl spokojen a rezervoval si prostory zoo pro druhý ročník v roce 2017.


 

​VÍTE, ŽE...

 
rozesílá LA TAUPE s.r.o. | zrušit odběr newsletteru